Blisko rok trzeba było czekać na rozstrzygnięcie konkursu unijnego, w którym Knurów starał się o 11,5 miliona złotych dotacji. Ale warto było. 
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Zgłosiły się nie tylko  jednostki samorządowe, ale także szpitale, spółdzielnie mieszkaniowe, a nawet podmioty prywatne. Dość powiedzieć, że do Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło łącznie 113 projektów. Kwota, o jaką starali się wnioskodawcy, ponaddwukrotnie przewyższała zaplanowane na ten cel środki. 

Potrzebny był czas na szczegółową ocenę formalną i merytoryczną. Dopiero na początku maja opublikowano pierwsze listy rankingowe. Projekt z Knurowa, dotyczący termomodernizacji zabytkowych budynków Starego Knurowa wraz z likwidacją źródeł niskiej emisji, zajął wysokie, trzynaste, miejsce. 

Przyznanie potrzebnych środków otwarło drogę do rozpoczęcia inwestycyjnej fazy przedsięwzięcia. Projekt przewiduje rewitalizację 13 budynków położonych w kwartałach ulic Dworcowej, Mickiewicza oraz Sienkiewicza. Zaplanowano kompleksową termomodernizacją domów, połączoną z generalnym remontem pomieszczeń, wymianą instalacji wewnętrznej oraz podłączeniem budynków do miejskiej sieci gazowniczej. 

Oprócz poprawy stanu technicznego osiedle zyska również na wizerunku – poprawi się estetyka przestrzeni publicznej. Nie mniej ważny jest wymiar ekologiczny -  dzięki likwidacji tzw. niskiej emisji pochodzącej z domowych pieców  węglowych, ograniczona zostanie ilość szkodliwych pyłów w powietrzu. 

Efekt końcowy, porównywalny do pilotażowej inwestycji - remontu budynku przy ul. Dworcowej 13, poznamy w najbliższych latach. Aktualnie gmina przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wyłonienie wykonawcy robót. W pierwszej kolejności pracami objęte zostaną budynki przy ul. Dworcowej 11 i 15.

Warto zaznaczyć, że ta inwestycja nie kończy starań władz miasta o poprawę jakości życia mieszkańców tej części Knurowa. W kolejce czeka II etap  termomodernizacji, tym razem dziewięciu budynków przy Dworcowej 23 i 25, Kościuszki 1 i 3, Mickiewicza 5, 7, 15, 17 oraz Poniatowskiego 2. Złożenie wniosku o dofinansowanie unijne zaplanowano pod koniec czerwca br. A w sytuacji, gdy prace budowlane przebiegać będą sprawnie, otworzy się szansa na rewitalizację dalszego kwartału, z terminem realizacji w kolejnych latach.

Należy bowiem pamiętać, że inwestycja, obok zabezpieczenia środków finansowych, przygotowania dokumentacji projektowej i technicznej, w tym audytów energetycznych, wymaga również zabezpieczenia mieszkań zastępczych dla lokatorów remontowanych budynków.

(pik)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj