Wpisuje się ono w ogólnopolski cykl wykładów na stulecie praw wyborczych kobiet - Polka Niepodległa. Kazimiera Szczuka, krytyczka literacka i historyczka literatury, nauczycielka akademicka, opowie o sytuacji Polek przed rokiem 1918 i po uzyskaniu praw wyborczych. 
Cykl jest szansą, by przyjrzeć się minionemu stuleciu z perspektywy kobiet: ich praw, dokonań, życia codziennego.  - Zapraszamy w podróż przez dzieje naszego kraju z perspektywy innej niż historia wojen i podbojów, obowiązująca w powszechnym systemie edukacji. Przewodniczkami w tej podróży są kobiety, które w swoim życiu i działaniach także starają się realizować ideały niepodległych Polek - mówi Małgorzata Tkacz-Janik, współorganizatorka cyklu i współpomysłodawczyni Klubu Książki Kobiecej. 

Idea wykładów pojawiła po tym, gdy jasnym stało się, że na stulecie niepodległości głos kobiet będzie mało słyszalny. Całość cyklu przygotowała rada programowa powołana przy Fundacji Przestrzenie Dialogu, w skład której weszło osiem  kobiet aktywistek z całej Polski: Monika Gotlibowska, Beata Maciejewska, Marta Makuch, Karolina Skowron, Anna Strzałkowska, Monika Szadkowska, Małgorzata Tkacz-Janik, Danuta Wawrowska.

Pomysłodawczynią jest Beata Maciejewska, od trzech lat pełnomocniczka prezydenta Słupska Roberta Biedronia ds. zrównoważonego rozwoju. Część wykładów odbędzie się także w Sosnowcu, Słupsku, Toruniu i Warszawie. W Gliwicach - 23 marca o godz. 18.00 w siedzibie Klubu Książki Kobiecej przy Zwycięstwa 41.   

Grafikę projektu wykonała Marta Frej.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj