Tysiące martwych ryb zaobserwowanych zostało ostatnio na powierzchni Odry – w Oławie i Wrocławiu. 

Mieszkańcy prowadzić mają społeczną akcję ich odławiania. Chorować mają także psy, które pływały w rzece. Dolnoślązacy obawiają się, że woda jest skażona, a zanieczyszczenie płynie z Kanału Gliwickiego. Radna Krystyna Sowa nadal próbuje dociec prawdy w kwestii powodów masowego śnięcia ryb w Gliwicach, ale w odpowiedziach, jakie otrzymuje, wciąż brak jest konkretów. Tymczasem woda się pieni, ryby zdychają, a winnych brak.
Niedawno na facebookowym profilu Nowin Gliwickich publikowaliśmy zdjęcia ogromnej piany unoszącej się na powierzchni wód Kanału. To był widok, jakiego nie oglądaliśmy co najmniej od 10 lat. W odpowiedzi nadesłanej radnej Sowie, Wody Polskie odpowiedziały, że to… normalne. Bo „spienianie wód Kanału Gliwickiego występuje okresowo od dziesięcioleci na poszczególnych sekcjach tej drogi wodnej i jest obojętne dla życia biologicznego. Dochodzi do niego z uwagi na specyfikę jakości wód w Kanale Gliwickim i rzece Kłodnicy w ogóle, pod wpływem różnicy poziomów wysokości, jaką na poszczególnych odcinkach kanału żeglugowego, woda pokonuje. Spienianie intensyfikuje się wraz ze wzrostem temperatury wody oraz niskim stanem wód w rzekach zasilających Kanał Gliwicki. Spienianie wody nie zawsze jest spowodowane przez ewentualne zanieczyszczenie”.
Wody Polskie podkreślają, że monitorują sytuację i nie obserwują padłych ryb w tej sekcji drogi wodnej, a te które były widziane mogły napłynąć na skutek ruchów wodnych… Tymczasem na Dolnym Śląsku nie boją się nazwać tej sytuacji po imieniu – KATASTROFĄ EKOLOGICZNĄ.

Przypomnijmy także, że w opinii publicznej jakiś czas temu pojawiło się podejrzenie, że przyczyną śnięcia ryb mogą być prace modernizacyjne prowadzone na Kąpielisku Leśnym. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie wyklucza, ale też nie potwierdza takiej możliwości. „Poza licznymi badaniami prób wody pobranej z Kanału oraz z basenu portowego, których wyniki nie dały jednoznacznego wskazania co może być źródłem zanieczyszczenia wody, przeprowadzone zostały oględziny miejsca trwającej inwestycji na terenie Kąpieliska Leśnego w Gliwicach, jako potencjalnego źródła zanieczyszczenia wód Kanału Gliwickiego. (…) W toku przeprowadzonych czynności ustalono, że istnieje prawdopodobieństwo iż źródłem zanieczyszczenia portu w Gliwicach skutkującym śnięciem ryb mogą być stosowane środki uzdatniania wody (chemia basenowa), których skład wskazuje, iż zawierają m.in. kwas siarkowy o stężeniu <50% oraz podchloryn sodu.

WIOŚ deklaruje także masowe kontrole podmiotów zlokalizowanych w rejonie Kanału Gliwickiego. Jak informuje, obecnie trwają kontrole w Śląskim Centrum Logistyki S.A. oraz w zakładzie Bumar-Łabędy.
aku

Galeria

wstecz

Komentarze (12) Skomentuj

 • sprawa wyciszana 2022-08-04 13:22:59

  w tej sprawie prezydent Gliwic powiedział krótko to jest problemem wód Polskich nie Gliwic .Szkoda ze nasze władze dalej nie widzą Kłodnicy i kanału Gliwickiego jako wizytówki Gliwic.

  • Jan 2022-08-14 11:18:29

   To kacze rządy odsuneły kompetencje dot. Wód od samorządów i dały ją nowo stworzonej umundorowanej służby "wody polskie" żeby stworzyc cieple posadki dla kolesi i rodziny. Teraz nagle okazuje sie ta centralnie sterowana indtytucja sie nie sprawdza ale tego nikt nie powie

 • Żenada 2022-08-11 08:18:41

  Dlaczego rząd nie działa. Powinny posypać się głowy za to zdarzenie. Na szczęście Frankfurt nad odrą też oberwał zarazą i teraz Niemcy nam tego nie odpuszczą - oby.

 • Paweł Olesiuk 2022-08-14 00:44:10

  Nie można udowodnić, że skażenie nie zostało wprowadzone na terenie niemiec. Moim zdaniem to jest dla Polski odpowiedni moment na wypowiedzenie wojny unii europejskiej i zniszczenie tego lewackiego euro-faszyzmu.

  • Piotr 2022-08-14 12:47:00

   Popierdoliło Pana? Pozdrawiam Serdecznie

  • LOL 2022-08-14 12:48:58

   Odsyłam do mapy polski. Nie pisz w tematach o których nie masz pojęcia.

  • Załamany 2022-08-14 14:40:12

   Polecam iść nad Kłodnicę, wejść do wody i się utopić. Dziękuję.

  • gaz 2022-08-14 15:16:31

   Ciekawe. Jednakże gdy przyznamy się do tego że skażenie płynie od Opola to Niemcy mogą jak by wspomagać te skażenie ale nie są ich głównym źródłem. Nie można oskarżać Niemców bez podstawnie!!!! BYło nie było brak alertu RCB dla całego kraju, że na Odrze źle się dzieje jest błędem. Bo ktoś z Wyszkowa, Warszawy, Rzeszowa może chciał odpocząć nad Odrą!!! więc alarm winien być dla celnego terytorium RP.

  • Nie wierzę 2022-08-14 22:12:55

   Zapoznaj się najpierw z geografia, jak płynie odra. No nie wierze, Niemcy rozumiem cofnęli nurt Odry? Moze płynie do tyłu? Skad sie tacy debile biorą....

  • krzycho 2022-08-15 01:19:26

   chyba jesteś debilem?

  • głosy z oślej ławki 2022-08-15 17:43:48

   lepiej leki weź na głowę i coś na ukojenie nerwów

 • ser 2022-08-14 10:41:42

  Mam wrażenie, że rządzenie polega na spychologii a nie usuwaniu problemów. Rząd jest po to żeby był paraliż i nic się nie dało prócz działań pozorowanych. Wszystko idzie w coraz gorszym kierunku.