Gliwice należą do miast bogatych w zabytki. Wśród nich pokaźny zbiór stanowią przydrożne obiekty sakralne. W ostatnich latach miasto robi wiele dla ocalenia tego dziedzictwa. Najnowszym z przykładów jest renowacja kapliczki u zbiegu ulic Rzeczyckiej i Pszennej w Łabędach.


Kapliczka pochodzi, na co wskazuje odkryty przy okazji remontu grawer, schowany dotychczas pod warstwą tynku, prawdopodobnie z 1890 r. Obiekt, poświęcony Matce Boskiej, nie oparł się działaniu czasu i wymagał gruntownego odnowienia.

Prace, które kosztowały 98 tys. zł, objęły figurę patronki kaplicy i zabudowę obiektu. Jak można się dowiedzieć z serwisu informacyjnego urzędu miejskiego, w ramach modernizacji wykonano izolację fundamentów, odgrzybiono mury, usunięto cementowe płytki, pod którymi odkryto historyczną, ceglaną posadzkę i wykonano nową podłogę. Uzupełniono ubytki w fundamentach i tynkach, zmodernizowano  dach. Renowację przeszły również wnętrza – pomalowano ściany i odtworzono zabytkowy ołtarz. Nad przywróceniem kapliczce dawnego blasku pracowali fachowcy z firmy Konserwacja Zabytkowej Architektury dr. arch. Bronisława Mzyka z Tarnowskich Gór. Obiekt po remoncie można podziwiać od listopada ubiegłego roku.

Kapliczka w Łabędach nie jest pierwszym przydrożnym zabytkiem ocalonym za miejskie pieniądze w ostatnim czasie. W Gliwicach  stale przybywa odnowionych niewielkich obiektów kultu religijnego. Na przykład w 2015 r. roku podobną metamorfozę przeszła kapliczka Matki Boskiej przy placu Niepodległości, również w Łabędach. W tym samym roku wykonano  rekonstrukcję Krzyża Męki Pańskiej przy ul. Spacerowej (Bojków). W trakcie renowacji jest obelisk przy ul. Wiejskiej upamiętniający mieszkańców Gliwic poległych na frontach I wojny światowej.

W 2017 roku  miasto zaplanowało odnowienie dalszych trzech krzyży przydrożnych – przy kościele pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny przy ul. Staromiejskiej (Stare Łabędy), przy ul. Daszyńskiego (Ostropa) oraz u zbiegu ulic św. Brata Alberta i Miodowej (Bojków), w sąsiedztwie nowej ścieżki rowerowej prowadzącej trasą dawnej kolejki wąskotorowej.         
Jak podaje  urząd miejski, w Gliwicach znajduje się blisko 40 kapliczek i przydrożnych krzyży. Najwięcej w Bojkowie, ale podobne obiekty można spotkać w całym mieście.

(pik)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj