Codzienne, regularne połączenia kolejowe pomiędzy Gliwicami a Rybnikiem z przystankiem w Knurowie – to cel, jaki postawiło sobie Stowarzyszenie Kolej na Knurów. Na jego koncie są już pierwsze sukcesy – z Knurowa pojechać można nad Bałtyk, do Wisły i Zakopanego. Kilka dni temu pojawiły się nowe szanse na rozwój komunikacji kolejowej w Knurowie – przy ul. Kopalnianej zbudowany ma zostać nowy przystanek kolejowy.

Takie zadanie znalazło się na podstawowej liście Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025.
- Wszystko wskazuje na to, że jeśli uda się zrealizować inwestycję to mieszkańcy Knurowa będą mieli możliwość korzystania z peronów w dogodniejszej lokalizacji niż dotychczasowa – wyjaśniają przedstawiciele Stowarzyszenia. - Jest to także bardzo dobra wiadomość dla pracowników KWK Knurów-Szczygłowice, ponieważ peron będzie niemalże pod samą bramą wjazdową do kopalni – dodają.
Jak wyjaśnia Robert Kufieta ze Stowarzyszenia Kolej na Knurów, obecnie przystanek zlokalizowany jest przy ul. Dworcowej, gdzie utrudniony jest dojazd. Pomimo tych niedogodności już teraz, z istniejącego przystanku w sezonie letnim wsiąść można do pociągu jadącego do Kołobrzegu (1 połączenie dziennie) lub Szczecina (2 połączenia). Miłośnicy gór wybrać mogą Zakopane, a w weekendy przez cały rok pociągiem Kubalonka dojechać mogą do Wisły (również z Przyszowic).
aku

Galeria

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • mieszkaniec 2022-07-14 21:26:36

    Wymóg programu przystankowego to cztery pary pociągów na dobę przez minimum trzy lata, a jak do tej pory jedzie tam jedna para pociągu weekendowego Kolei Śląskich i sezonowe pociągi IC które i tak nie będą sie tam zatrzymywać, a na stacji w Knurowie. Wiec albo będzie pewność - gwarancja KŚ i Marszałka Śląska albo niech dadzą sobie spokój, bo będzie wyrzucona kasa w błoto jak np. z przystankiem Rybnik Gotartowie, gdzie zrobiono nowy przystanek, a KŚ nie maja chęci sie na nim zatrzymywać.