Ostatnie miesiące nie sprzyjały zarówno zdrowemu odżywianiu, jak i aktywności fizycznej. Jednak nowa pora roku to idealny czas na zmiany.  
Wiosna to jedna z najbardziej wyczekiwanych pór roku. Jednak jej nadejście wiąże się nie tylko z osłabieniem, ale również odczuwa się zmęczenie oraz rozdrażnienie, a organizm jest przez to bardziej podatny na infekcje.
Katarzyna Kołodziej-Sulowska z Centrum Dietetyki i Edukacji Żywieniowej "Metamorfoza” przy ulicy Toszeckiej w Gliwicach podpowie kilka cennych wskazówek, by zacząć zdrowo się odżywiać oraz jak urozmaicić wiosenne posiłki.  

  
1. Podstawą diety jest pięć posiłków. Warto unikać tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych. 
Na wiosnę warto założyć doniczkowe uprawy świeżych ziół tj.: natka pietruszki, koperek czy szczypiorek. Nie zapominajmy o kiełkach. Warto je włączyć właśnie wiosną, kiedy organizm po ubogiej, zimowej diecie szczególnie potrzebuje witamin i minerałów. Do najbardziej popularnych kiełków możemy zaliczyć: kiełki rzeżuchy, rzodkiewki, lucerny czy kiełki słonecznika. Stanowią one doskonały dodatek do sałatek i surówek. Można je również łączyć z pełnoziarnistym pieczywem, razowym makaronem, kaszami i ryżem. 

2. W menu nie powinno zabraknąć chudego mięsa drobiowego, kefirów, jogurtów, chudego twarogu. Wiosenny jadłospis dobrze uzupełniają zupy, które nie muszą być na mięsnym bulionie. Może to być zielony krem z groszku, zupa szparagowa, botwina czy chłodnik.

3. Skoro wiosna to i kolorowe kanapki z pomidorem i ogórkiem. Dodatkiem do nich często staje się  rzodkiewka i szczypiorek. Wszystkie te składniki zawierają witaminy (zwłaszcza A,C,E), związki mineralne (wapń, magnez) oraz przeciwutleniacze, które wzmacniają nasz organizm.

4. Owoce, których nie może zabraknąć w diecie to gruszki, rabarbar, mango, truskawki, czereśnie.

5. Święta Wielkanocne to jajka, które są źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. Zawierają wiele witamin: A,D,E,K ora wit. z grupy B. Wśród składników mineralnych należy wyróżnić potas, fosfor, wapń, cynk, żelazo, magnez. 

6. Nowa pora roku to dobry czas, by zacząć uprawiać sport. Nie zapominajmy również o odpowiednim wysypianiu się. Nie ma bowiem nic bardziej wzmacniającego jak połączenie odpowiedniej diety 
z regenerującym snem.

Zadbajmy o swoje zdrowie na wiosnę, a nasz organizm z całą pewnością nam za to podziękuje. 

Brak pomysłu na śniadanie, obiad czy kolację? Oto kilka wiosennych propozycji:


Jajeczne muffiny
  
Składniki:
- 4 jajka
- 50g szynki drobiowej
- 0,5 czerwonej papryki
- 1/4 brokuła
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku, 
- 2 łyżeczki kiełków
- 1/2 ząbka czosnku
- sól i pieprz 

Przygotowanie:
Ugotować brokuły, następnie pokroić na małe kawałki. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. W misce roztrzepać jajka z dodatkiem czosnku, soli i pieprzu. Dodać brokuły, pokrojoną w kosteczkę szynkę, paprykę oraz szczypiorek. Składniki wymieszać łyżką. Foremki natłuścić oliwą lub masłem, napełnić masą i wstawić do piekarnika. Piec przez ok. 20 minut.



Bakłażan zapiekany z mięsem
 i kaszą jaglaną

Składniki:
- 2 bakłażany
- około 1/2 kg mięsa mielonego
- 3 pomidory
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 50g kaszy jaglanej (lub inna ulubiona)
- sól i pieprz
- 1 łyżeczka suszonego rozmarynu
- świeża bazylia – kilka liści do dekoracji 
lub kiełki
- oliwa z oliwek

Przygotowanie:
Bakłażany umyj i przekrój wzdłuż na pół. Ugotuj kaszę jaglaną. Wydrąż miąższ bakłażanów, tworząc w nich miejsce na farsz, użyj do tego łyżki (zostaw około 2 cm warstwę miąższu nad skórką). Wydrążony miąższ posiekaj i podsmaż na oliwie z oliwek.
Przygotuj farsz do bakłażana. Na patelnię do podsmażonego wydrążonego miąższu dodaj posiekaną cebulę. Smaż całość kilka chwil. Dodaj na patelnię mięso mielone i smaż kilka minut- od czasu do czasu mieszając. Na koniec dodaj pokrojone pomidory i rozmaryn. Do farszu dodaj ugotowaną uprzednio kaszę jaglaną. Całość wymieszaj.
Bakłażan wypełnij przygotowanym farszem, zapiekaj w piekarniku nagrzanym do 200 stopni około 20 minut. Posyp świeżą bazylią.



Pasta jajeczna z awokado

Składniki:
- 2 jajka
- 1/2 awokado
- kilka kropli soku z cytryny
- 1 ząbek czosnku
- sól, pieprz
- 2 łyżeczki posiekanego szczypiorku
- 2 łyżeczki kiełków

Przygotowanie:
Jajka gotujemy na twardo. Następnie obieramy i kroimy w bardzo drobną kosteczkę wraz z obranym awokado. Przekładamy posiekane jajka i awokado do miski. Dodajemy także przeciśnięty przez praskę czosnek oraz kilka kropli soku z cytryny.  Doprawiamy szczyptą soli i pieprzu. Dodajemy posiekany szczypiorek. Całość dokładnie mieszamy. Dekorujemy kiełkami. 
 
Oprac. pc


Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj