Zastanawiasz się czy samo zrobienie kursu na wózek widłowy i zaświadczenie wydane na druku MEN lub certyfikat czy zaświadczenie firmy szkoleniowej wystarczą do zdobycia pracy jako operatora wózka widłowego? W poniższym artykule omówimy wszystkie rodzaje wystawianych uprawnień przez firmy szkoleniowe oraz odpowiemy na następujące pytania: co daje nam zaświadczenie na druku MEN? Czy mogę obsługiwać wózek widłowy bez kwalifikacji UDT i czy takie zaświadczenie kwalifikacyjne jest ważna na terenie Unii Europejskiej?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych, wraz ze zmianami z dnia 20 lutego 2003 r. oraz rozporządzenie w 2018 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym, każda osoba obsługująca wózek widłowy musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Obecnie tylko jeden dokument uprawnia do operowania wózkiem jezdniowym na terenie całego kraju i jest nim zaświadczenie kwalifikacyjne UDT wystawiane przez Urząd Dozoru Technicznego po zdaniu egzaminu państwowego. 

Zaświadczenia, które wydają firmy szkoleniowe są jedynie potwierdzeniem przejścia kursu – odpowiedniej liczby godzin praktyki i teorii, według programu zatwierdzanego przez Urząd Dozoru Technicznego (zdarzają się firmy, które prowadzą kurs na podstawie własnego programu, który nie został uzgodniony z UDT). Takie zaświadczenie, przetłumaczone na język angielski lub inny, wraz z załączonym programem ramowym szkolenia, może nam się przydać za granicą. 

Zaświadczenia na drukach MEN- czy są potrzebne? 

Jakiekolwiek zaświadczenie ważne jest tylko z imiennym zezwoleniem pracodawcy. Może być również dodatkiem do "legitymacji UDT”, ale samodzielnie do niczego nas nie uprawnia. Takie zaświadczenie informuje jedynie o odbyciu kursu - nie jest więc ważne, czy zaświadczenie będzie wydane na druku MEN, czy na druku danej firmy szkolącej. 

Podstawy prawne na temat certyfikacji można znaleźć we wspomnianych już rozporządzeniach Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. wraz ze zmianami z dnia 20 lutego 2003 r. oraz w rozporządzeniu z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Zasady uzyskania certyfikatu są podobne do zasad uzyskania zaświadczenia. Certyfikat może wystawić jednostka bez akredytacji, jednak za takim dokumentem nie stoją żadne normy jakości. 

Jak wygląda sytuacja akceptowania polskich uprawnień na wózek widłowy za granicą i w Unii Europejskiej? 

Dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255  z 30.09.2005, str. 22, z późn. zm.) stanowi, że państwa należące do Unii Europejskiej mogą uznawać certyfikaty i kwalifikacje nadane w innych krajach.

Oznacza to, że nasze uprawnienia, po przeanalizowaniu przez zagranicznego pracodawcę, mogą zostać uznane. Ważne jest, by na takim zaświadczeniu opisany był, w danym języku, program ramowy szkolenia na wózki widłowe, tak aby osoba zatrudniająca nas wiedziała, jakie zagadnienia obejmował kurs. Możemy spotkać się jednak z sytuacją, gdy konieczna będzie certyfikacja uprawnień uzyskanych w Polsce lub dodatkowe szkolenie z zagadnień, których nie obejmował kurs w kraju.

Reasumując każda osoba, która chciałaby uzyskać uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym, musi się udać na kurs w Akredytowanym Ośrodku Szkoleniowym oraz na jego zakończenie zdać egzamin UDT z wynikiem pozytywnym, zarówno w formie teoretycznej, jak i praktycznej. Najlepszym wyjściem jest znalezienie ośrodka o najwyższym standardzie oraz posiadającym Akredytację UDT jak np. Ośrodek Szkolenia Zawodowego Omega w Zabrzu.


Materiały partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj