Każdego roku przed polskimi obywatelami staje obowiązek złożenia zeznania podatkowego w formie rozliczenia PIT. Nie od dziś wiadomo, że rozliczenie przychodów ewidencjonowanych dla wielu osób może stanowić problem. W szczególności, gdy złożenie formularza PIT dotyczy osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą i rozliczają się na podstawie  ryczałtu. Jaki formularz PIT w takim przypadku wybrać i jak rozliczyć wysokości dokonanych odliczeń? Na te i inne pytania postaramy się Państwu odpowiedzieć w poniższym artykule. 

  • PIT 28 - jak złożyć zeznanie PIT 

  • Zeznania PIT — rozliczenie podatku na zasadach ogólnych 

  • Przychody opodatkowane — odliczenia dla przychodu opodatkowanego ryczałtem 

  • Jak obliczyć wysokości osiągniętego dochodu — opodatkowane przychody uzyskiwane w ramach ryczałtu 

  • Opodatkowanie przychodów — złożenie deklaracji do Urzędu Skarbowego właściwego 

PIT 28 - jak złożyć zeznanie PIT 

Chcąc rozliczyć wysokość uzyskanego przychodu, należy w pierwszej kolejności jasno określić sposób uzyskiwanie dochodów. O ile w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę formularz rozliczeniowy będzie wyglądać zupełnie inaczej, to w przypadku każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą, rozliczana na podstawie ryczałtu konieczny będzie do wypełnienia formularz PIT 28.

Ryczałt przychodów prowadzonej działalności gospodarczej to nic innego jak uproszczona forma zeznania podatkowego. To, na jaki procent rozliczany jest podatek, uzależniony jest od rodzaju prowadzonej działalności. Zgodnie z wytycznymi podanymi przez Ministerstwo Finansów ten waha się od 2% do 17%. Najprościej ujmując, podatek naliczany jest na podstawie przychodu bez pomniejszania go o ponoszone koszty. 

Do tej pory możliwość złożenia zeznania podatkowego dla rozliczających się na podstawie ryczałtu do właściwego Urzędu Skarbowego możliwa była wyłącznie za pośrednictwem biura podatkowego lub osobistego wysłania przygotowanego formularza. Rok 2023 przyniósł ogromne zmiany dla przedsiębiorców, z których z powodzeniem korzystają od lat podatnicy rozliczający się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Od teraz wysokości uzyskanego przychodu można dokonać za pośrednictwem specjalnie przygotowanej strony internetowej. Oznacza to, że PIT 28 online będzie można złożyć zaledwie w kilka minut, nie wychodząc z domu. To ogromne udogodnienie, które pozwala w szybki i łatwy sposób złożyć zeznanie, ograniczając niepotrzebne koszty oraz czas związany z dojazdem do urzędu.

Zeznania PIT — rozliczenie podatku na zasadach ogólnych 

Złożenie deklaracji PIT może być również złożone wspólnie z małżonkiem. W tym przypadku należy jednak spełniać ściśle określone warunki. Jednym z nich jest brak osiągnięcia przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. To nie wszystko, możliwość wspólnego rozliczenia przysługuje również, gdy podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodu, w ciągu roku podatkowego nie miał wykazu zmniejszenia lub zwieszenia podstawy opodatkowania, oraz nie korzystał z możliwości innych odliczeń. To, co może okazać się istotne, to podstawą do możliwości złożenia wspólnego zeznania podatkowego jest uprzednie złożenie tzw. "zerowy' PIT-28. 

Przychody opodatkowane — odliczenia dla przychodu opodatkowanego ryczałtem 

W przypadku naliczanego należnego ryczałtu, związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, podatnik ma możliwość skorzystania z wybranych ulg podatkowych. Wśród nich przysługuje ulga na internet, ulga rehabilitacyjna oraz ulga związana z poczynionymi w minionym roku podatkowym darowiznami. Co więcej, każdy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na wykorzystywanie terminala płatniczego, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi przysługującej dla pracujących seniorów. 

To, co może okazać się istotną informacją, to brak możliwości skorzystania z ulgi podatkowej z tytułu wychowywania dziecka. Oznacza to, że możliwość otrzymania zwrotu podatku przysługującego rodzicom może skorzystać wyłącznie małżonek, który nie jest właścicielem działalności gospodarczej rozliczającej się na podstawie należnego ryczałtu. 

Jak obliczyć wysokości osiągniętego dochodu — opodatkowane przychody uzyskiwane w ramach ryczałtu 

Zeznanie podatkowe PIT przychodów osiąganych i należne składki z powodzeniem można wyliczyć, korzystając z dostępnego narzędzia, jakim jest kalkulator ryczałt. Ten skutecznie wykona wszystkie niezbędne obliczenia związane z osiągniętym przychodem w minionym roku podatkowym. W tym przypadku łatwo można zobrazować, w jaki sposób układają się poszczególne wartości podatkowe oraz odliczone składki zdrowotne. 

Opodatkowanie przychodów — złożenie deklaracji do Urzędu Skarbowego właściwego 

Działalność opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym z powodzeniem można rozliczyć, korzystając z PIT online. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będzie to formularz PIT 28. Ten złożony drogą elektroniczną można złożyć z pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub przy pomocy bezpiecznego logowania za pośrednictwem bankowości internetowej. 

Warto wykorzystać zdobyta wiedzę podczas tegorocznego rozliczenia zeznania podatkowego.  

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj