Iść do sklepu czy zamówić kuriera?

Od czwartego maja otwartych jest większość sklepów w galeriach handlowych. Aczkolwiek nie wszystkie: potentaci handlu tacy jak EMPiK czy LPP (właściciel m.in. marek Reserved, SinSay i Cropp) postanowili pozostawić część salonów zamkniętych. EMPiK ogłosił, że nie otworzy 40 salonów w całym kraju, ponieważ chce się skupić na handlu on-line. Z kolei LPP ogłosiło zmniejszenie powierzchni sklepów o 30% w związku z przewidywanym zmniejszeniem obrotów w handlu stacjonarnym. W czerwcu władze dały nawet zgodę na otwarcie kin, chociaż tu również branża nie ruszyła z kopyta. Sieć kin Helios zapowiedziała, że kina pozostaną zamknięte do odwołania. Niemniej jednak, po początkowym wolnym tygodniu, wraz z otwarciem gastronomii ruch w galeriach zaczął powoli rosnąć.

A potem Śląsk spotkała tragedia - niemal z dnia na dzień województwo Śląskie stało się polskim zagłębiem… zachorowań na koronawirusa. W połowie czerwca codziennie wykrywano ponad sto nowych przypadków. Gliwice wprawdzie nie zostały dotknięte tak boleśnie jak np. Jastrzębie-Zdrój, ale mimo wszystko w najbliższej przyszłości może lepiej zostać w domu zamiast narażać zdrowie i tracić czas na chodzenie po galeriach handlowych? Nie ma to jak zamówić kuriera do domu z zakupami zrobionymi w internecie.

 

Jak zamówić kuriera, to… do Paczkomatu?

Jak zamówić kuriera? Zacznijmy od zamówienia produktu. Jak dobrze wybrać? Można oczywiście spytać Google, ale dobrze pamiętać, że bezpośrednie linki do sklepów, które pojawią na górze strony wyszukiwania, to linki sponsorowane - jest to dobry sposób na szukanie ciekawych produktów, ale po wybraniu jakiegoś modelu, dobrze gdzieś indziej poszukać opinii i atrakcyjnych ofert cenowych. Tu na pomoc przychodzą porównywarki cen, które agregują oferty z wielu sklepów i opinie klientów. Warto tylko pamiętać, że różne serwisy mogą mieć nieco inną listę sklepów, więc dobrze sprawdzić kilka różnych, a najlepiej skorzystać z dedykowanej porównywarki branżowej (jak np. i-szop.pl dla gier planszowych, czy upolujebooka.pl dla e- i audiobooków). Nie zapomnij też zajrzeć na Allegro, bo czasem sklepy sprzedają tam swoje produkty taniej (tylko upewnij się, czy produkt nie idzie z zagranicy, bo wtedy ryzykujesz cło i długie oczekiwanie). Wybrawszy ofertę można zacząć zastanawiać się jak zamówić kuriera z towarem. Często najtańsze sklepy mają najbardziej ograniczoną ofertę wysyłki, co niekiedy niestety skreśla je jako atrakcyjny wybór: nie ma to jak zamówić kuriera za 20 zł do produktu za 10 zł.

Na szczęście większość sklepów oferuje większy wybór opcji wysyłki. Najpopularniejszą z nich jest wysyłka do Paczkomatu - w badaniu Kantar Polska z kwietnia 2020 wybrało ją 80% respondentów - ale przez wiele lat więcej klientów e-commerce wolało zamówić kuriera, którego we wspomnianym badaniu wybrało 70% ankietowanych. To jak zamówić kuriera? Do domu czy do Paczkomatu? Obie opcje są szybkie: nominalny czas dostawy to dwa dni robocze, ale większość paczek dochodzi już następnego dnia. Paczkomat jest za to nieco tańszy, ale oczywiście główna różnica to miejsce dostawy. Wszystko tak naprawdę rozbija się o to, co jest dla ciebie większym problemem: wyjście z domu, czy czekanie w nim na kuriera? Kurier pracuje w godzinach… pracy, wtedy kiedy i my pracujemy. Z drugiej strony, dużo ludzi pracuje teraz z domu i niekoniecznie chce im się wychodzić po paczkę. Natomiast Paczkomat pracuje całą dobę, siedem dni w tygodniu. Świetna sprawa, jeżeli chcesz odebrać paczkę wracając z drugiej zmiany.

Powiedzmy, że jednak się zdecydujesz na zamówienie kuriera do domu. O czym należy pamiętać? Po pierwsze, ceny przesyłki kurierskiej w różnych sklepach mogą się różnić, m.in. zależnie od tego z kim i jaką umowę na przewóz towarów zawarła firma. Jeżeli więc najtańsze oferty różnią się nieznacznie, warto sprawdzić, w którym sklepie można zaoszczędzić na przesyłce. Jak już wspomniano, często w tych najtańszych jest najdroższa. Jeżeli sama usługa kurierska ma stanowić znaczną część ceny zamówienia, to może lepiej wybrać inną formę dostawy albo kupić wybrany produkt razem z innymi potrzebnymi rzeczami? Po kupieniu przedmiotu, przy wypełnianiu formalności dostawy pewnij się, że prawidłowo wpisałeś adres odbioru, a przede wszystkim numer telefonu, bo to w ten sposób będzie się z Tobą w razie czego kontaktował kurier. Pamiętaj, że nie musisz zamawiać do domu, możesz podać np. adres miejsca pracy. Jeżeli zamawiasz do Paczkomatu albo punktu odbioru, najlepiej sprawdź ich lokalizację na mapie - nie zawsze ten, który jest najbliżej będzie najwygodniejszy. Najlepiej wybrać taki, koło którego często przechodzisz.

Pamiętaj też, że w czasach epidemii kurierzy wykonują bardzo ważną i niebezpieczną pracę. Okazuj szacunek i cierpliwość, zachowaj dystans i nie utrudniaj im niepotrzebnie zadania. Firmy kurierskie stosują zabezpieczenia sanitarne, ale po otwarciu paczki najlepiej wyrzuć od razu opakowanie i umyj dokładnie ręce. Jeżeli źle się czujesz albo jesteś na kwarantannie, poinformuj o tym kuriera (w mailu od przewoźnika dostaniesz numer telefonu). Może ci zostawić paczkę pod drzwiami, na schodach albo przed domem.

 

Materiały partnera
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj