Wbrew pozorom, wybór laptopa do użytku domowego nie jest łatwy. Pod uwagę trzeba wziąć wiele elementów, szczególnie wtedy, kiedy ma to być jedyna jednostka w domu.

  1. Laptop dla całej rodziny
  2. Parametry podzespołów

 

Dostępny na rynku wybór jest ogromny, a poszczególne modele różnią się między sobą zastosowaniem i parametrami. Kupując laptopa, warto przemyśleć dobrze przekątną ekranu, ilość i pojemność dysków, wydajność procesora i ilość rdzeni, a także pamięci RAM.

 

Laptop dla całej rodziny

 

Współczesne laptopy to wydajne i wielofunkcyjne jednostki komputerowe, które pełnią niekiedy nie tylko rolę komputera, ale również tabletu (w przypadku modeli z dotykowym ekranem i obrotowymi zawiasami). Kupując laptop, trzeba więc w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, kto i w jaki sposób będzie z niego korzystał. Jeśli ma być to komputer dla całej rodziny, warto rozważyć zakup jednostki z dużą przekątną ekranu, wydajnej i wytrzymałej, a także posiadającej pojemną baterię. Nie bez znaczenia pozostaje też dobrej jakości karta graficzna oraz procesor, dzięki którym na laptopie będzie można uruchomić gry na zadowalających ustawieniach. Nie może też zabraknąć rozwiązań wykorzystywanych przez dorosłych, a więc klawiatury numerycznej czy rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo, jak np. czytnik linii papilarnych.

 

Laptop, z którego będą korzystali jedynie dorośli, może być dobierany indywidualnie do potrzeb konkretnych użytkowników. W tym przypadku duże znaczenie będą miały złącza - podstawą jest USB, najlepiej w wersji 3.0, USB typu C, przydatne do ładowania nowych smartfonów, posiadających tego typu port, a także HDMI lub Displayport, złącze Ethernet i gniazdo słuchawkowe.

 

Pod uwagę warto też wziąć miejsce, w którym najczęściej będzie używany laptop. Jeśli znajduje się ono na przeciwko okna, dobrym rozwiązaniem będzie wybór jednostki z matową matrycą. Zapobiegnie to odbijaniu się światła w matrycy urządzenia, a tym samym poprawi komfort jego użytkowania. Laptop jest komputerem przenośnym, dlatego znaczenie będzie miała również jego waga oraz rozmiar - jednostka, którą często będzie się przenosić powinna być lekka i niewielka, o przekątnej ekranu, np. 14,1" lub 15,6". Tego typu laptopy, przystosowane zarówno do użytku domowego, jak i idealne do przenoszenia, można znaleźć na https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki.bhtml.

 

Parametry podzespołów

 

Przy wyborze laptopa do użytku domowego duże znaczenie ma wydajność poszczególnych podzespołów urządzenia. Jego sercem jest procesor - im wydajniejszy tym lepszy, jednak nie warto przesadzać. Podstawowe prace biurowe, oglądanie filmów czy przeglądanie internetu nie angażuje procesora na tyle, aby inwestować w zaawansowaną jednostkę. Tę warto posiadać, jeśli domowy laptop ma służyć do zabawy grafiką, a więc np. montowania filmów czy teledysków. Do podstawowych aktywności przeciętnemu użytkownikowi w zupełności wystarczy popularny procesor Intel Core i3 lub i5, a wymagający posiadacze przenośnych komputerów powinni postawić na wydajniejsze procesory i7 i i9, albo podzespoły AMD, dostępne m.in. w laptopach marki HP z https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,_HP.bhtml.

 

Kolejną ważną częścią laptopa jest karta graficzna. W jednostkach przeznaczonych typowo do pracy biurowej może być ona zintegrowana z procesorem, natomiast w przypadku laptopów dla graczy koniecznie musi ona stanowić oddzielny i bardzo wydajny podzespół. najbardziej zaawansowane układy są przeznaczone dla osób pracujących w programach graficznych - w tym przypadku karta graficzna odgrywa kluczową rolę, programy te są bowiem bardzo wymagające.

 

Niezależnie od tego, do czego będzie stosowany laptop, warto pochylić się dłużej nad wyborem odpowiedniego rodzaju dysku twardego. Ten z pozoru nieistotny szczegół odgrywa bardzo ważną rolę. Jeszcze do niedawna w większości laptopów montowane były talerzowe dyski HDD - jednostki wydajne, ale awaryjne. Zazwyczaj wystarczył jeden upadek laptopa na podłogę, aby dysk został uszkodzony, co zwykle powodowało utratę zgromadzonych na nim danych. Obecnie coraz popularniejsze stają się dyski SSD, czyli dyski typu flash, cechujące się znacznie większą wydajnością i odpornością na wstrząsy niż starsze technologicznie dyski HDD. Ze względu na swoją rosnąca popularność, obecnie dyski SSD dostępne są już w jednostkach ze średniej półki cenowej, np. https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,_Huawei.bhtml.

 

Każdy użytkownik, który docenia płynną pracę laptopa, szczególnie w czasie, w którym korzysta z wielu programów jednocześnie, powinien zadbać o odpowiednią ilość pamięci RAM. To właśnie one odpowiadają m.in. za pracę sprzętu bez przycięć i tzw. lagów. Optymalną ilością pamięci RAM są 4GB, które pozwalają na spokojną pracę biurową, oglądanie filmów czy przeglądanie internetu. Użytkownicy, którzy inwestują w jednostkę do gier, powinny zdecydować się na pamięci co najmniej 8GB, a najlepiej 12GB lub więcej. Ostatnia podana wielkość jest odpowiednia również dla osób pracujących w programach graficznych.

 

Najważniejsze jest jednak, aby nie przepłacać za laptopa - nie ma sensu wybierać komputera, którego możliwości nie będą wykorzystywane.

Materiały partnera
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj