Chcesz zapoznać się z treścią księgi wieczystej mieszkania, które planujesz zakupić? W pierwszej kolejności musisz ustalić jej numer. Podpowiadamy, jak to zrobić, gdy właściciel nieruchomości nie jest znany.

Czym jest numer księgi wieczystej?

Księga wieczysta jest najistotniejszym dokumentem zakładanym i prowadzonym dla nieruchomości – mieszkań, domów, obiektów o charakterze komercyjnym czy działek budowlanych. W momencie założenia księgi nadawany jest jej unikalny numer. Każdy taki numer jest zbudowany według ustalonego wzoru i można w nim wyróżnić trzy elementy.

Trzy elementy składające się na numer księgi wieczystej:

  • cztery pierwsze znaki wskazują na wydział sądu rejonowego odpowiedzialnego za prowadzenie księgi wieczystej,
  • kolejne osiem znaków to numer księgi wieczystej, który jest nadawany zgodnie z repertorium ksiąg sądu rejonowego,
  • ostatni znak to cyfra kontrolna, która jest nadawana automatycznie.

Aby można było zapoznać się z zawartością księgi wieczystej, konieczne jest podanie jej numeru. Dotyczy to przeglądania treści księgi zarówno w sądzie, jak i przez internet.

Właściciele nieruchomości najczęściej dysponują dokumentami, w których znajduje się wzmianka o numerze księgi wieczystej. Sprawa komplikuje się jednak, gdy nieruchomością jest zainteresowana osoba trzecia, np. potencjalny nabywca.

Jak ustalić numer księgi wieczystej przez internet?

Najprościej i najwygodniej jest ustalić numer księgi wieczystej przez internet. Jak to zrobić? Korzystając ze specjalnej wyszukiwarki – pozwala ona poznać numer księgi wieczystej po podaniu numeru działki lub adresu nieruchomości.

Korzystanie z takich wyszukiwarek jest intuicyjne – wystarczy:

  • w odpowiednie pola wpisać wymagane dane – numer działki lub adres nieruchomości,
  • dokonać opłaty – wyszukiwarki ksiąg wieczystych to narzędzia udostępniane na zasadach komercyjnych.

Znając numer księgi wieczystej, wystarczy przejść na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości – Elektroniczne Księgi Wieczyste. To właśnie za pośrednictwem tego serwisu możliwe jest bezpłatne przeglądanie treści księgi wieczystej online. Do wyboru są następujące opcje:

  • przeglądanie aktualnej treści księgi wieczystej,
  • przeglądanie zupełnej treści księgi wieczystej.

Na wskazanej stronie internetowej możliwe jest też m.in. składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Przykładem może być wyciąg z księgi wieczystej.

Więcej informacji o tym, jak ustalić numer księgi wieczystej przez internet, można znaleźć na tej stronie internetowej: https://ksiegawieczysta.net/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/.

Które urzędy pomogą w ustaleniu numeru księgi wieczystej?

Mimo że wyszukanie numeru księgi wieczystej przez internet jest wygodne, to warto wiedzieć, że nie jest to jedyna możliwość – pomóc mogą w tym również urzędy. Mowa o dwóch instytucjach – są to:

  • starostwo powiatowe (wydział dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej) – należy złożyć wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów i budynków,
  • sąd rejonowy (wydział ksiąg wieczystych) – należy złożyć wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej.

Ustalenie numeru księgi wieczystej drogą urzędową jest o tyle uciążliwe, że konieczne jest wykazanie interesu prawnego. Chęć zakupu nieruchomości – z której najczęściej wynika potrzeba zapoznania się z treścią tego dokumentu – dla urzędników może stanowić niedostateczny argument.

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj