Gdy go kupujemy, jest miękki i przyjemny w dotyku. Jednak po jakimś czasie każdy koc wymaga odświeżenia. Podpowiadamy, jak bezpiecznie wyprać gruby, wełniany koc. Sprawdź informacje zawarte na metce

Producent na pewno zawarł tam istotne informacje dotyczące składu koca i sposobu prania. Na metce powinna znajdować się informacja o możliwości prania w pralce lub konieczności prania ręcznego. Dowiesz się też, w jakiej temperaturze najlepiej uprać koc i jak go wysuszyć. Może też pojawić się informacja na temat możliwości bądź zakazu stosowania wybielaczy. Dobrym nawykiem jest przechowywanie ważnych metek w jednym miejscu.

Temperatura prania koca

Jeśli metka jest nieczytelna lub w ogóle jej nie ma, trzeba zdać się na uniwersalne zasady dotyczące prania koców. Koce wełniane, mimo iż grube, zasługują na takie samo traktowanie jak wełniane swetry, tanie narzuty na łóżko, kanapę i wszystkie tkaniny delikatne. Temperatura prania nie powinna więc przekroczyć 40°C.

Pranie koca – ręcznie czy w pralce

Jeśli producent wyraźnie nie zaznaczył, że koc może być prany jedynie ręcznie, dopuszczalne jest pranie w pralce. W przypadku dużych koców jest to wręcz konieczne, ciężko byłoby uprać ręcznie koc o powierzchni kilku metrów kwadratowych.
Jeśli zdecydowaliśmy się uprać koc w pralce, trzeba wybrać program do prania wełny bądź tkanin delikatnych. Koc oczywiście trzeba odwirować, inaczej niemożliwe byłoby wysuszenie go, jednak prędkość wirowania warto zredukować do maksimum 400 obrotów na minutę. Zapobiegnie to nadmiernemu rozciąganiu włókien.

Pranie koca w pralce – jak włożyć koc

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż upchnięcie koca w pralce, jednak to największy błąd, jaki możemy popełnić. Przed włożeniem do pralki koc trzeba złożyć w kostkę (na ile to możliwe), a gdy są problemy ze zmieszczeniem go, dodatkowo w harmonijkę. Nie upychamy koca na siłę i byle jak. Takie potraktowanie go zdecydowanie źle wpłynie na jego urodę.

Pranie koca w pralce – jakich detergentów użyć

Pranie koca nie wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Jeśli mamy specjalny płyn do prania wełny, możemy go użyć. Jeśli takiego nie posiadamy, wystarczy ten sam detergent, w którym pierzemy inne rzeczy. Jednak ze względu na łatwość płukania lepiej, żeby był to płyn, a nie proszek. Dodatkowo warto do ostatniego płukania dodać płyn zmiękczający.

Jak wysuszyć koc po praniu

Intuicja podpowiada, by po prostu powiesić go na suszarce nad wanną, ale nie będzie to dobre rozwiązanie. Pod wpływem ciężaru wody włókna koca mogą ulec nadmiernemu rozciągnięciu, a on sam stanie się szorstki, cienki i niemiły w dotyku. Narzuty na narożniki powinno się suszyć w pozycji poziomej, rozłożonej. Z oczywistych względów trudno rozłożyć cały koc, trzeba go złożyć na kilka razy i położyć na suszarce. Suszenie trochę potrwa, ale dzięki takim środkom ostrożności możemy być pewni, że koc po praniu będzie jak nowy.

Jak pozbyć się plam z wełnianego koca

Najlepiej oczywiście unikać zaplamienia koca, no ale cóż, każdemu może zdarzyć się mały wypadek. Jeśli pranie w pralce nie pomogło, konieczne może okazać się czyszczenie chemiczne. W takim przypadku po prostu trzeba zanieść koc do pralni.

Materiały partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj