22 lutego w ratuszu, podczas konferencji prasowej, urzędnicy ogłosili oficjalny start nad pracami dotyczącymi nowej strategii rozwoju „Gliwice 2040”. To kluczowy dokument wyznaczający kierunek rozwoju miasta. Do jego tworzenia zaproszono mieszkańców.     
Prace nad strategią potrwają dwa lata i będą podzielone na cztery etapy. Pierwszy właśnie się rozpoczyna. W marcu i kwietniu 2021 miasto zapowiada szerokie konsultacje z mieszkańcami, a także prace warsztatowe grup roboczych. Zdaniem prezydenta pozwoli to stworzyć pogłębioną diagnozę stanu miasta i sformułowanie wizji  Gliwic roku 2040.

– Rozpoczynamy proces projektowania długofalowej strategii rozwoju, która będzie kompleksową odpowiedzią na najnowsze trendy gospodarcze i środowiskowe oraz potrzeby mieszkańców Gliwic. Obecną uchwalono w 2002 roku i większość jej celów została już osiągnięta. Zmieniła się również pozycja Gliwic na tle regionu i kraju. Z miasta, które zostawało w tyle za innymi gminami w Polsce, staliśmy się liderem o stabilnej sytuacji finansowej, nieustannie rozwijającym się. Pora zatem zastanowić się nad nowymi wyzwaniami i kierunkami rozwoju – zwłaszcza dzisiaj, kiedy obecna rzeczywistość tak bardzo różni się od tej, z którą mieliśmy do czynienia dwie dekady temu –  mówił na konferencji Adam Neumann, prezydent Gliwic. 

Dodał też, że nie będzie to lista życzeń, ale bardzo przemyślane i wypracowane cele. - Chciałbym zaprosić do tworzenia tego dokumentu wszystkich mieszkańców, bo strategia będzie ich przecież dotyczyć. Jej stworzenie było też elementem mojej kampanii wyborczej. Naszym priorytetem jest ciągły rozwój miasta oraz podnoszenie komfortu życia gliwiczan. Szczególnie zależy nam zatem na ich zaangażowaniu w proces tworzenia dokumentu, który wypracujemy z profesjonalnym zespołem ekspertów. Liczymy na czynny udział w konsultacjach wszystkich, którym zależy na rozwoju naszego miasta – podkreślał Neumann. Wskazał też, że nowa strategia będzie w pewnym sensie opierać się na sprawdzonych wątkach i kontynuacji.        

Jej ważnym elementem stanie się analiza zmieniających się uwarunkowań społecznych, gospodarczych, przestrzennych i środowiskowych.  - Pozwoli to uniknąć przypadkowości w działaniu i sprawi, że podjęte decyzje dotyczące życia społecznego, inwestycji, gospodarki czy planowania przestrzennego będą ze sobą spójne i będą odpowiadały faktycznym potrzebom - dodał prezydent. 

Do przygotowania projektu strategii „Gliwice 2040” został powołany zespół zadaniowy, którego pracami kieruje Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach. 

Informacje dotyczące postępów prac przy będą systematycznie zamieszczane na nowo uruchomionej stronie gliwice2040.gliwice.eu. Opublikowano tam już m.in. biogramy grona ekspertów zaangażowanych w tworzenie dokumentu. Znajdą się tam również szczegółowe informacje poświęcone spotkaniom online z mieszkańcami Gliwic, przewidzianymi w marcu. 

Harmonogram działań nad strategią „Gliwice 2040”

1. Tworzenie wizji: I–II kwartał 2021 

 - przeprowadzenie konsultacji.
 - pogłębienie diagnozy o stanie miasta.
 - prace warsztatowe grup roboczych.
 - sformułowanie wizji miasta Gliwice w roku 2040.

2. Formułowanie celów strategicznych: II–IV kwartał 2021

 - prace warsztatowe grup roboczych nad celami strategicznymi.
 - sformułowanie celów strategicznych miasta.

3. Formułowanie celów operacyjnych: IV kwartał 2021–II kwartał 2022
 
- przeprowadzenie konsultacji.
 - prace warsztatowe grup roboczych.
 - sformułowanie celów operacyjnych / kierunków działań i ewentualna weryfikacja celów strategicznych.
 - konsultacje społeczne celów strategicznych i kierunków działań podejmowanych dla ich osiągnięcia (celów operacyjnych).

4. Formułowanie dokumentu strategii rozwoju miasta: II kwartał 2022–III kwartał 2022
 
- prace merytoryczne nad brzmieniem dokumentu strategii.
 - konsultacje i opiniowanie projektu strategii „Gliwice 2040”.

5. Uchwalenie nowej strategii rozwoju miasta „Gliwice 2040”: IV kwartał 2022 
 
-podjęcie uchwały przez Radę Miasta.

Kontakt Strategia Gliwice 2040:
Urząd Miejski w Gliwicach
Biuro Rozwoju Miasta
ul. Jasna 31A
44-122 Gliwice
tel. 32/33-86-550
e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl

(ml/UM gliwice)
wstecz

Komentarze (5) Skomentuj

 • Bywalec hosteli 2021-02-23 08:46:00
  Ble,ble,ble.,........a chorzowska dalej dziurawa.
  • Marian Jabłoński 2021-02-23 09:59:34
   Na wszystkich gliwickich forach panuje wszechobecna krytyka władz Gliwic i tego pomysłu na fantazjowanie "co będzie tu za 20 lat". Nikły procencik internautów identyfikuje się z władzą albo ze strachu albo faktycznie, władza straciła całkowicie nasze poparcie. Pozostali wiernie przy prezydencie tylko zatrudnieni w urzędzie z rodzinami, oraz żyjący z pracy w spółkach miejskich. Czy za dwa lata ten trend się utrzyma przy urnach czy znów drodzy gliwiczanie lekceważąco machniecie ręką na swoją przyszłość?
 • Hutnik 2021-02-23 12:27:06
  No to naprcowali i tak będą gadać, konsultowac, radzić, co by tu jeszcze spieprzyć za nasze pieniądze.
 • Xsenofob 2021-02-23 22:01:11
  20 lat za późno . . . Gliwice już teraz mogłyby wyglądać inaczej, gdyby władze 20 lat temu pomyślały o planowaniu. Teraz mamy chaos - w architekturze, w rozwiązaniach koumunikacyjnych, w kulturze, edukacji (tej zależnej od miasta) itd . . .
 • mieszczuch 2021-02-24 09:02:29
  Miasto rozjechane przez tiry gdzie przez to rozpadające się zabytkowe kamienice zostaną zastąpione tbsowskimi chłamami budowlanymi