Kleszcze są aktywne nie tylko w lecie i na wiosnę, ale mogą zaatakować również zimą. Już kilka ciepłych dni wystarczy, aby kleszcze obudziły się i rozpoczęły poszukiwania swego żywiciela. Dlatego też czworonoga należy zabezpieczać przed tymi insektami również zimą. Co jednak zrobić, gdy pies zyskał już niechcianego „lokatora”? W jaki sposób pozbyć się kleszcza bezpiecznie i efektywnie?

Przygotowaliśmy sprawdzone porady.

  1. Jak wyciągnąć kleszcza u psa?

  2. Niezbędne narzędzia

  3. Wyciąganie kleszcza krok po kroku

 

Jak wyciągnąć kleszcza u psa?

Każdego kleszcza, bez względu na jego wielkość, należy zawsze usunąć jak najszybciej. Można ro zrobić samodzielnie w domu, ewentualnie wybrać się w tym celu do weterynarza, który pozbędzie się insekta w fachowy, skuteczny i bezbolesny sposób.

Jak pozbyć się kleszczy u psa samodzielnie? Przede wszystkim należy pamiętać, żeby podczas wykręcania owada, trzymać się jednego, wybranego kierunku. Nie ma znaczenia, czy będzie to w lewo czy też w prawo – ważne, aby robić to w jedną stronę podczas całego zabiegu usuwania pajęczaka.

Niezbędne narzędzia

Do usunięcia kleszcza, niezbędne jest specjalne narzędzia. Są one do nabycia w tradycyjnych aptekach, a także sklepach zoologicznych oraz przychodniach weterynaryjnych. Możliwe jest też stosowanie profesjonalnych zestawów przeznaczonych dla ludzi. Jakie narzędzia będą więc odpowiednie? Polecane są szczypce do wyciągania kleszczy, które można ewentualnie wykorzystać w przyszłości również do wyciągania niewielkich ciał obcych, takich jak drzazgi. Właściwe są również specjalne haczyki. Pozwalają one wykręcić kleszcza w całości, nie powodując przy tym nacisku na pajęczaka. Są do nabycia w kilku wielkościach, pozwalających na dopasowanie ich do rozmiaru kleszcza. Ponadto zaleca się też stosowanie pętli do usuwania insektów. Przypominają niewielkie lasso – pozwalają na regulowanie średnicy pętelki, za pomocą której należy uchwycić kleszcza przy samej skórze zwierzęcia, a następnie go wyciągnąć. Na rynku dostępne są także pompki. Jest to rozwiązanie dla osób, które obawiają się stosować innego typu narzędzia. Niestety, pompka nie sprawdza się szczególnie dobrze u psów o bardzo bujnej sierści, wówczas, gdy insekt jest bardzo duży albo przytwierdzony we wrażliwym miejscu (np. koło oka).

Wspomniane narzędzia są szczególnie zalecane jako skuteczny i łatwy w użyciu sposób na pozbycie się kleszcza. Lepiej zdecydować się na nie, rezygnując np. z popularnej pęsety kosmetycznej.

Wyciąganie kleszcza krok po kroku

Posiadając już specjalne narzędzie, można przystąpić do usuwania pajęczaka. W tym celu należy odchylić na boki sierść zwierzaka wokół insekta w taki sposób, aby był on jak najlepiej widoczny. Jeśli psiak wierci się i denerwuje, najlepiej jest poprosić drugą osobę o pomoc w przytrzymaniu zwierzęcia. Miejsca z kleszczem nie wolno dezynfekować ani smarować żadnymi maściami, spray’ami ani innymi środkami. Ponadto nie powinno się go nawet polewać wodą.

Kolejnym krokiem jest chwycenie narzędziem (pętlą lub haczykiem) kleszcza tak blisko skóry, jak to tylko możliwe. Następnie kleszcza należy wykręcać. Jak już wspomniano wyżej – należy to robić w jednym kierunku. Nie powinno się go wyrywać z dużą siłą, ewentualnie można go lekko podważyć. Po wykręcenia insekta, trzeba sprawdzić, czy został on wyciągnięty w całości. Jeżeli tak się stało, to miejsce po pajęczaku należy zdezynfekować, natomiast w przypadku podejrzeń, że część owada utkwiła pod skórą, warto udać się do weterynarza. Po przeprowadzeniu zabiegu, warto nagrodzić zwierzaka jego ulubionym smakołykiem.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj