Zespół pod kierownictwem prof. Joanny Polańskiej, dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, otrzymał 600 tys. zł ministerialnego dofinansowania w związku z realizacją zadania szczególnie istotnego dla polityki naukowej państwa. Nagrodzony projekt to CIRCA - internetowy serwis wspierania obrazowej diagnostyki COVID-19” i ma na celu wsparcie oraz przyspieszenie diagnostyki obrazowej COVID-19 w oddziałach SOR.
W skład zespołu wchodzą: dr Franciszek Binczyk, dr Paweł Foszner, Wojciech Prażuch oraz Aleksandra Suwalska.

Powstałe narzędzie, wykorzystujące techniki uczenia maszynowego, pozwoli lekarzom dyżurującym na izbach przyjęć oraz oddziałach szpitalnych na szybką wstępną ocenę charakteru zmian w rejonie płuc, w grupie pacjentów z zaburzeniami czynności oddechowych, a co za tym idzie - identyfikację pacjentów wymagających różnego zaopatrzenia ze strony personelu medycznego. Wobec dużej liczby nowych przypadków, możliwość wydzielenia,  na podstawie ogólnie dostępnego badania RTG, grupy osób o wysokim ryzyku zmian obrazowych typowych dla COVID-19, będzie stanowić duże ułatwienie diagnostyczne.

Zaproponowany system analizy radiogramów jest połączeniem kilku konwolucyjnych i klasycznych sieci neuronowych, które wraz z szeregiem procedur pomocniczych pozwalają na automatyczną identyfikację zdjęć RTG płuc, segmentację regionu płuca oraz identyfikację przypadków obrazowo zmienionych w wyniku rozwoju COVID-19. Aktualnie, ze względu na potrzebę chwili, system dedykowany jest rozróżnieniu trzech podstawowych stanów: obrazu bez zmian chorobowych (zdrowe płuca), ze zmianami charakterystycznymi dla zapalenia płuc w COVID-19 oraz ze zmianami charakterystycznymi dla innych stanów zapalnych płuc (bakteryjnych i wirusowych). Trwają prace nad rozszerzeniem jego funkcjonalności o kolejne jednostki chorobowe.

 
W ramach projektu powstanie również ogólnopolska baza danych obrazowych PolCOVID, która pozwoli na retrospektywną dogłębną analizę dziesiątek tysięcy zdjęć RTG umożliwiając opracowanie szczegółowych wytycznych diagnostycznych dla klinicystów i identyfikacja sygnatury radiomicznej COVID-19 na różnych etapach jej zaawansowania. W przyszłości, dzięki szczegółowej analizie danych zebranych w trakcie epidemii, wspartej weryfikacją wydawanych na bieżąco w trakcie epidemii opinii ekspertów radiologów, możliwe będzie określenie cech radiomicznych i zakresów ich zmienności charakterystycznych dla COVID-19. Napływające do bazy PolCOVID kolejne badania będą również wykorzystywane na bieżąco do strojenia opracowanego systemu AI.
W projekt we współpracy z Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym, którego prezesem jest prof. dr hab. n. med. Andrzej Cieszanowski zaangażowało się kilkanaście jednostek w kraju i uznano go za odgrywający kluczową rolę w realizacji polityki naukowej państwa w walce z COVID-19.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj