Ceny nieruchomości osiągają kolejne rekordy i nawet globalna pandemia oraz związany z nią lockdown nie wpłynęły na ich spadek. Sprawdźmy zatem, ile średnio kosztuje mieszkanie w Polsce, w naszym województwie i w Gliwicach.  

W 2019 roku w Polsce oddano do użytku 207 tys. nowych mieszkań. Był to rekord ostatnich dekad, aż do… 2020 roku, bo nawet pandemia nie zatrzymała wzrostów na rynku nieruchomości. W poprzednim roku oddano ich aż 220 tys., i to pomimo lockdownu oraz znacznego spadku PKB. Jednocześnie według danych NBP różnica w cenie mieszkań między I kwartałem 2020 a 2021 wyniosła aż 7,7% - jak widać rozpędzonemu rynkowi nieruchomości niestraszny nawet koronawirus.


Ile kosztuje mieszkanie w Polsce?


Ceny nieruchomości w naszym kraju rosną nieprzerwanie od ponad 10 lat. Choć zdarzały się okresy, kiedy na chwilę wyhamowywały (tak było na przykład na początku pandemii w II kwartale 2020 r.), to ten trend jest wyraźny. Ceny mieszkań rosły i wszystko wskazuje na to, że będą rosły nadal.


Najdroższym miejscem jest oczywiście stolica. To właśnie w Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkania osiągnęła właśnie 10 700 zł. Niewiele taniej jest w Krakowie, gdzie za taką samą powierzchnię zapłacimy 10 200 zł, a podium zamyka Gdańsk z kwotą 9 700 zł. Według danych z NBP średnia cena za 1 mkw. w 7 największych miastach Polski, to ponad 8 400 zł. Jaki wynik uzyskamy zatem uśredniając ceny z całego kraju?


Chcąc wyciągnąć średnią dla całej Polski, wliczając w to najdroższe dzielnice Warszawy (ponad 13 000 zł za mkw.) i najtańsze Bydgoszczy (2 200 zł za mkw.), otrzymujemy kwotę około 5 500 - 6 000 zł. Oczywiście to tylko szacunki, bo im mniejsze miasto, tym trudniej z oszacowaniem wyniku.Ile kosztuje mieszkanie na Śląsku?


Z powodu specyficznych uwarunkowań, takich jak np. największa gęstość zaludnienia w Polsce czy też największy obszar metropolitalny, sumy, jakie musimy zapłacić za nowe mieszkanie na Śląsku, nie są wyznacznikiem dla reszty kraju. Choć ogromna ilość terenów miejskich podnosi ceny, to wyludnianie, jakie obserwuje się w niektórych miastach sprawia, że ceny nie wszędzie rosną jednakowo szybko.


Według Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego w 2020 r. średnia cena za metr mieszkania w województwie śląskim wynosiła około 6 700 zł. Najtaniej było w Świętochłowicach, a najdrożej - co nie powinno być zaskoczeniem - w Katowicach.Ile kosztuje nowe mieszkanie od dewelopera w Gliwicach?


Spójrzmy na stronę dewelopera dom100.eu, który od prawie 10 lat zajmuje się budową nowych domów i mieszkań w Gliwicach i na Śląsku. Oto przykładowe ceny:


Nieruchomość w Pyskowicach o powierzchni użytkowej 120 mkw., z poddaszem 61 mkw., położona na działce 279 mkw. kosztuje 549 tys. zł, co daje około 4500 zł za mkw.


Jak widać, jest to cena niższa zarówno od średniej w Polsce, jak i tej w województwie. Oczywiście wpływ na to ma lokalizacja, ale i tak może to stanowić atrakcyjną ofertę. Domy szeregowe na osiedlach spójnych architektonicznie są alternatywą dla mieszkań w bloku.
Ceny mieszkań - prognozy na przyszłość


Nic nie wskazuje na to żeby w najbliższym czasie ceny nieruchomości miały ulec obniżeniu. Zapowiedzi rządowego programu Nowy Ład zawierają w sobie projekt dopłaty do pierwszego mieszkania dla osób, które starają się o kredyt. Samo to może spowodować podniesienie cen o kolejne kilka - kilkanaście procent. Dodatkowo niskie stopy procentowe i tani kredyt sprawiają, że inwestycja w nieruchomości to ciągle najpewniejszy i jeden z najlepszych sposobów na ulokowanie kapitału. Dlatego jeśli myślisz o zakupie mieszkania, zrób to jak najszybciej, bo z każdym miesiącem może być tylko drożej.


Materiały partnera


Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj