Wiele osób chcących wykończyć swoją łazienkę, zastanawia się czy lepszym rozwiązaniem byłaby wanna, czy raczej prysznic. Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. 
Pod prysznicem zużywa się mniej wody, co może pomóc w trakcie szukania oszczędności, jednak tylko w wannie można się położyć i porządnie zrelaksować. Dla wielu ludzi jest to największa zaleta i takie osoby zastanawiają się przede wszystkim nad tym, czym kierować się przy zakupie idealnej wanny do swojej łazienki. Czy jest to trudne zadanie? Jak obliczyć ile litrów wody zmieści wanna i jaką wannę wybrać, aby pasowała do każdej łazienki – zarówno do tej większej powierzchniowo, jak i do tej mniejszej?

Jaka może być pojemność wanny?

Wanny występują w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego poszczególne modele mają także różną pojemność. Najmniejsze wanny dostępne na rynku są naprawdę niewielkie – mieszczą zaledwie 75 litrów wody i o ile taka opcja jest bardziej ekonomiczna i pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy , to jednak uniemożliwia zrelaksowanie się podczas kąpieli. Po drugiej stronie barykady stoją natomiast ogromne wanny, które raczej nie zmieszczą się do przeciętnej, małej łazienki – takie wanny mogą mieć pojemność nawet 400 litrów wody. Do łazienek o standardowych wymiarach najlepiej sprawdzą się więc wanny plasujące się pomiędzy tymi dwoma skrajnymi wartościami.

Czy kształt wanny ma znaczenie?

Obecnie na rynku można znaleźć wanny o najróżniejszych kształtach – jednak czy kształt jest w stanie znacząco wpłynąć na to, jak dużą pojemność ma wanna? I czy wpływa na komfort jej użytkowania? Teoretycznie, wanny, które rozszerzają się ku górze, są w stanie pomieścić w sobie nieco więcej wody, jeżeli są napełnione po brzegi, niż wanny, które mają kształt idealnego prostokąta. Nie jest to jednak aż tak znacząca różnica, przede wszystkim dlatego, że mało osób decyduje się na wypełnienie wanny w całości. Nie jest to dobry pomysł także ze względu na siłę wyporu wody – gdy ciało zanurzy się w wodzie, to jej poziom zwiększy się i przy zbyt mocno napełnionej wannie, woda po prostu się z niej wyleje na płytki łazienkowe.

A w jaki sposób będzie zachowywać się  wanna o kształcie innym, niż prostokątny? Ostatnimi czasy ponownie popularnością zaczynają cieszyć się wanny półokrągłe i okrągłe. Tutaj, wszystko zależy od tego, jak wysokie są – to od wysokości będzie zależeć, jak wiele wody się w nich zmieści. Niektóre wanny półokrągłe i okrągłe są tak niewielkie, że można je uznać za nieco powiększone brodziki, inne świetnie sprawdzą się nawet do salonu SPA.

Jak wybrać wannę do łazienki

Najbardziej standardową wersją wanny, która będzie wyglądać dobrze w niewielkich łazienkach, jest wanna o długości 170 centymetrów, w której może zmieścić się 170-220 litrów wody. Jest to najbardziej typowy wymiar wanny, dlatego też powinien zmieścić się do każdego rodzaju pomieszczenia. Jest to także rodzaj wanny, w której wygodnie będzie mogła rozłożyć się osoba o przeciętnym wzroście – osoby wyższe powinny zastanowić się nad wyborem większej, bardziej pojemnej wanny, w której nie będą musiały siedzieć z mocno podkurczonymi nogami.


Materiały partnera

wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • olaboga 2020-09-12 05:00:34
    Dla mniej sprawnych ludzi polecam prysznic!
  • Zniesmaczony 2020-09-17 15:07:13
    Doprawdy, więcej "materiałów partnera" niż newsów z Gliwic. Zmieńcie nazwę na "Nowiny Partnera"