Wystarczyło kilka godzin od naszego apelu, a znalazła się grupa, która na niego odpowiedziała i popędziła z pomocą gliwickiemu pogotowiu ratunkowemu. Byli to kibice. Ale pomaga także wiele innych osób. To krzepi serca. 
Epidemia pokazała, że nie jest z nami, jako społeczeństwem, tak źle. Akcje mające na celu pomoc medykom czy seniorom pojawiają się także w Gliwicach i powiecie. I jest ich coraz więcej.

Gdy tylko wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, ruszyli harcerze. Zresztą, na nich w takich sytuacjach liczyć można zawsze, w końcu trzeci punkt ich prawa głosi, że harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim. 

– Pomoc taka jest szczególnie istotna w chwilach trudnych i skomplikowanych, z jakimi niewątpliwie przyszło nam się zmierzyć. W obliczu potrzeby nie możemy być obojętni, chcemy służyć pomocą osobom starszym, przebywającym na kwarantannie, potrzebującym oraz wszystkim, którzy z obawy o własne zdrowie wolą pozostać w domach – mówi phm. Katarzyna Moskała, rzecznik prasowy Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej. 

Oczywiście w pomoc zaangażowani są pełnoletni instruktorzy oraz harcerze. Nawiązali już współpracę z Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gliwicach. Zajmują się drobnymi, najpotrzebniejszymi sprawami, jak zakupy spożywcze, wykup leków, wyprowadzanie psów na spacery, wyrzucanie śmieci. Jedna z harcerek, przy okazji zakupów, przyniosła starszej gliwiczance żonkile. Drobny gest, ale jakże ważny. 

W ten sposób aktualnie służy dwadzieścia osób z gliwickiego hufca. Pomagają przede wszystkim seniorom, zachowując przy tym niezbędne środki ostrożności.

– Cieszymy się, że możemy być użyteczni dla społeczeństwa – przekonuje phm. Moskała. – Pomoc, służba są w końcu fundamentem harcerstwa. 

Cały czas można się zgłaszać – harcerze zapowiadają, że będą działać, aż w Gliwicach i całym kraju wróci normalność. Jeśli więc potrzebujecie pomocy lub znacie osobę, która jej potrzebuje, wystarczy, że dacie o tym znać (komendantka hufca – phm. Weronika Maciak: 605 202 614, komendant@gliwice.zhp.pl lub biuro@gliwice.zhp.pl). 

Nie trzeba też się obawiać – harcerze telefonicznie poinstruują o sposobie swojego działania tak, by mieszkańcy nie padli ofiarami oszustów.

Młodzi ludzie z hufca angażują się w jeszcze inną akcję – szycia maseczek dla gliwickich szpitali oraz hospicjum. Ich rola polega na wycinaniu gumek, drucików i flizeliny. Tę pomoc zorganizowały kobiety, krawcowe oraz pasjonatki szycia. 

Na wysokości zadania stanęli również kibice drużyn piłkarskich. Fani Piasta, Górnika Zabrze oraz Concordii Knurów przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji i wspomagają szpitale w swoich miastach. Prowadzą zbiórkę wody mineralnej, płynów antybakteryjnych, rękawiczek, ręczników papierowych. 

Kibice Concordii dostarczyli już szpitalowi w Knurowie tysiąc litrów wody oraz trzy tysiące rękawiczek jednorazowych. Fani Górnika z Łabęd ofiarowali Szpitalowi Miejskiemu nr 4 w Gliwicach napoje, ręczniki, rękawiczki i olej napędowy, potrzebny do ogrzewania namiotu, w którym medycy mierzą temperaturę osobom wchodzącym do placówki.

Budujące są takie działania, jak te z minionego poniedziałku. Kiedy na naszym profilu na Facebooku ogłosiliśmy, że ekipie gliwickiego pogotowia ratunkowego kończą się rękawiczki, maski, płyny do dezynfekcji i zaapelowaliśmy o wsparcie, wystarczyło zaledwie kilka godzin, by zebrać potrzebne rzeczy oraz dostarczyć je ratownikom. Na apel odpowiedziała grupa kibiców Piasta Gliwice.

Jak bardzo potrzeba ludziom teraz informacji o takich pozytywnych akcjach, przekonaliśmy się, gdy posty o pomocy zamieściliśmy na naszej stronie internetowej czy facebookowym profilu. Pozytywnym komentarzom nie było końca.

Pomagają także radni. Łukasz Chmielewski i Tomasz Tylutko z gliwickiej rady miasta, Paweł Szkatuła z rady knurowskiej oraz Bartłomiej Kowalski, radny sejmiku wojewódzkiego z okręgu gliwickiego zaoferowali, że zrobią zakupy seniorom ze swoich miast. Stworzyli nawet na tę okazję specjalny plakat, który zamieścili w „sieci”. Podając swoje numery telefonów, zachęcili, by dzwonić, jeśli potrzebna będzie pomoc. 

Podajemy namiary na radnych: Łukasz Chmielewski 516 541 824, Tomasz Tylutko 509 100 723, Paweł Szkatuła 536 778 907, Bartłomiej Kowalski 503 625 242. 

– W obliczu panującej pandemii najbardziej zagrożone są osoby starsze oraz te z obniżoną odpornością. Mając to na uwadze, postanowiliśmy pomagać seniorom w zakupach na terenie Gliwic i Knurowa. Mieliśmy już pojedyncze zgłoszenia od ludzi w wieku 70, 80 lat. W jednym przypadku, osobie szczególnie potrzebującej, przygotowaliśmy paczkę żywnościową. Zamierzamy pozostać w gotowości, by pomagać mieszkańcom do końca trwania pandemii, oczywiście, jeśli tylko nasze zdrowie na to pozwoli – mówi radny Chmielewski. 

(sława)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj