Zygmunt Frankiewicz zrobił miastu prezent - dzięki jego decyzji zapanowało w w Gliwicach prawdziwe politycznej ożywienie. Wybory, już oficjalnie, 5 stycznia 2020 roku.   


Na liście są: Adam Neumann z Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza,  Kajetan Gornig z KWW Kajetan Gornig i Dominik Dragon, Marek Widuch z SLD, Patryk Hodura, prawdopodobnie Janusz Moszyński i być może prof. Marek Gzik.     

Delfin Neumann
Politycznym strzałem w stopę było zaprezentowanie Neumanna niemal dzień po wyborach parlamentarnych. „Namaszczenie” może więc przynieść skutek odwrotny do zamierzanego. Co więcej, senator  Frankiewicz nie krył, że albo wcale nie pojawią się inni kandydaci, bo wiąże ich senacki pakt, albo, jeśli już się pojawią, będą słabi.  

Taktyka na zastępcę 
A jednak. Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, wykonał ruch, który zaskoczył nie  tylko Frankiewicza - choć trudno uwierzyć, by ten nie brał pod uwagę takiego rozwiązania. Na funkcję pełniącego obowiązki prezydenta powołał byłego wieloletniego zastępcę obecnego senatora. Tak do gry o fotel wszedł Janusz Moszyński. I na pewno będzie kandydował, jednak na razie PiS w tej sprawie milczy.  

Człowiek z cienia  
Mimo że Frankiewicz wielokrotnie zapewniał, iż wskazany przez niego Neumann to odpowiedni wybór, widać słabość tej kandydatury. 

Po pierwsze dlatego, że były wiceprezydent jest osobą słabo znaną. To urzędnik, który przez lata zajmował się przerzucaniem papierów, wydawaniem decyzji i kontrolowaniem. Po drugie, to człowiek politycznego cienia, i to tak głębokiego, że nawet ręka senatora na jego ramieniu i wsparcie polityków z pierwszych stron gazet może niewiele. Zaś powtarzana po wielokroć fraza o kontynuacji nie sprawi, że gliwiczanie masowo poprą Neumanna. 

Zrobią to oczywiście w pierwszej kolejności ci, którzy boją się o swoją pracę - armia urzędników, prezesów, kierowników, dyrektorów, ich rodziny i rodziny rodzin. Reszta z pewnością dostrzega rozwój Gliwic, lecz mimo wszystko pragnie odmiany, pchnięcia miasta na nowocześniejsze tory, uwolnienia od inwestycji, które w Europie od lat nie są już w modzie, bo dziś o miastach myśli się w kategorii człowieka, nie drogi czy hali. 

Na kawę z Gornigiem 
Tą odmianą będzie zapewne część innych kandydatów - chociażby Moszyński, który  nie chce miasta niszczyć, ale uporządkować i odświeżyć kadrowo. 

O zmianie mówi też niezależny kandydat Kajetan Gornig, podając główne obszary wymagające sanacji. Na pewno on i jego komitet będą języczkiem u wagi, bo oto pojawiła się niepolityczna obywatelska siła, wprowadzająca do publicznej dyskusji od dawna oczekiwane postulaty. Czy nowa energia dla Gliwic przekona mieszkańców, okaże się 5 stycznia przy urnach.  

Żelazny Widuch 
Marek Widuch, rekomendowany przez SLD, w wyborach startował już wiele razy. Obecnie chyba siłą rozpędu, by osłabić innych lub ugrać coś politycznie dla siebie. Może się bowiem okazać, że jeśli dojdzie do drugiej tury, a taki scenariusz jest coraz bardziej realny, i znajdzie się w niej kandydat Koalicji dla Gliwic, wówczas Widuch, w zamian za stanowisko zastępcy, go poprze. 

PO(d) górkę      
Niespodzianką, zarówno dla senatora Frankiewicza, jak i części Koalicji Obywatelskiej, jest deklaracja prof. Marka Gzika, zawodowo związanego z Politechniką Śląską, dziekana wydziału inżynierii biomedycznej, radnego sejmiku województwa śląskiego z ramienia PO. Profesor to człowiek wielkiej kultury, naukowiec nowoczesnego typu, autor wielu cenionych prac, inicjator cennych projektów, które zdobywają uznanie w Europie i na świecie.  

Już samo rozważanie przez niego startu w wyścigu do prezydenckiego fotela musi być dla Platformy trudne. Świadczy bowiem o dużych tarciach i dyskusjach, a także pewnego rodzaju niezgodzie na bezwzględny sojusz z ugrupowaniem byłego prezydenta.    

Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna PO, twierdzi, że lokalne struktury partii jeszcze nie podjęły decyzji w sprawie ewentualnej kandydatury Gzika. 

- Profesor to jeden z liderów Koalicji Obywatelskiej w naszym regionie. Jako doświadczony samorządowiec, świetny organizator i osoba ceniona w różnych środowiskach jest naturalnym kandydatem na prezydenta Gliwic. Wśród tych, którzy wspierają jego kandydaturę, są także członkowie PO. Dla mnie, jako radnej, najważniejsza jest jednak realizacja przez nowego prezydenta oczekiwań gliwiczan. Jestem przekonana, że tylko na partnerskich zasadach - których do tej pory brakowało - da się budować dobre dla Gliwic projekty. Partnerstwo wymaga jednak dialogu, elementarnego zaufania i wspólnego wypracowywania najlepszych rozwiązań, w tym tych personalnych. Nie jest łatwe, ale jest możliwe – tłumaczy radna. 

Na ratunek – Schetyna 
Na konferencję prasową, zorganizowaną 9  listopada w siedzibie Gliwickiej Inicjatywy Obywatelskiej, zjechali: Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO, poseł Borys Budka, posłanka Marta Golbik i senator Zygmunt Frankiewicz. Ich zadaniem było wzmocnienie Neumana.

- Gliwice, podobnie jak Nowa Sól, będą w perspektywie najbliższych tygodni bardzo ważne, bo w tych miastach odbędą się przedterminowe wybory prezydenckie. W Gliwicach potwierdzą, o czym jestem głęboko przekonany, że polityka prowadzona przez prezydenta Zygmunta Frankiewicza i jego współpracowników, będzie miała dobrą kontynuację – mówił na konferencji przewodniczący PO. 

Budka, wiceprzewodniczący partii i szef jej klubu parlamentarnego oraz, jak przedstawił go Schetyna, „najbardziej znany gliwiczanin, który promuje miasto”, ma być gwarantem tego porozumienia. Czyli pilnować z Warszawy, by Gliwice były politycznie grzeczne i nie robiły kłopotów partyjnymi rozłamami. 

Podczas konferencji senator Frankiewicz stwierdził, że zaproponowanie Neumanna jest realizacją paktu senackiego. 

- Ustalono, że prezydenci miast, którzy dostaną się do parlamentu, będą mogli zaproponować, i będzie to honorowane, osoby ze swojego środowiska, które uzyskają poparcie wszystkich partii opozycyjnych  w przedterminowych wyborach. W Gliwicach też tak się stało. Myślę, że nasze połączone siły doprowadzą do kolejnego sukcesu i od stycznia 2020  będzie nowy prezydent Adam Neumann - tak Frankiewicz zakończył swoje wystąpienie. 

Poseł Budka tłumaczył natomiast, jak ważna, oprócz kontynuacji, jest realizacja postulatów pojawiających się w przestrzeni publicznej. Chodzi o wypracowanie dobrej współpracy i komunikacji z mieszkańcami, wspólnego aranżowania przestrzeni  i projektów współtworzonych przez mieszkańców. Odniósł się też do kandydatury profesora Gzika. - Jesteśmy po rozmowach w duchu dialogu i myślę, że w wielu sferach nam po drodze. 

Posłanka Golbik, podobnie jak politycy – uczestnicy konferencji, cieszyła się z porozumienia.  

- Środowisko byłego prezydenta, teraz senatora, i PO są wciąż blisko. Czeka nas zebranie gliwickiego koła Platformy, na którym będę rekomendowała taką współpracę i poparcie  pana Neumanna – powiedziała Golbik. Zapytana, czy prof. Gzik jest brany pod uwagę jako jego zastępca, stwierdziła, że w jej opinii to bardzo dobry pomysł. - Ale musimy o tym porozmawiać z profesorem i członkami koła na zebraniu - dodała.   

Gzik: nie interesuje mnie stanowisko wiceprezydenta
Realny dialog z mieszkańcami, miasto dostępne, atrakcyjne dla każdego, wspierające lokalną aktywność (także kulturalną i społeczną) i przedsiębiorczość oraz to, co dla mnie bardzo ważne, Politechnika Śląska i jej rola w budowaniu pozycji miasta – to  główne postulaty programowe profesora. 

W najbliższych dniach wyklaruje się zapewne lista realnych kandydatów. Szkoda tylko, że wśród nich na pewno nie będzie żadnej kobiety.     

Małgorzata Lichecka 


     
wstecz

Komentarze (66) Skomentuj

 • do red. licheckiej 2019-11-14 11:37:02
  Ten nieszczęsny Hodura na zdjęciu, jest dla żartu? W tekście nie ma o nim ani słowa, jakby pani redaktor zapomniała, albo go jawnie lekceważyła. Rozumiem, że to kuriozalna kandydatura, ale jeśli się o kimś wspomina w tytule i zamieszcza fotografię, to wypadałoby przypomnieć kim jest i jakie ma "zasługi".
  • bronul 2019-11-14 16:33:27
   a to on ma jakieś zasługi? jestem ich ciekaw.
   • Alina 2020-01-04 10:12:22
    Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman POdobnie jak farbowany lis Frankiewicz z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołoomów !!!
   • calina 2020-01-04 10:52:31
    Moszyński to jest to. Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny zdrajca jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niby niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych aferzystów PZPR !!!
  • lolecbolcaprawdy 2020-01-02 09:26:09
   pojawienie się schetyny uważam za osłabienie, gdzie sie pojawia jest wtopa - w tym przypadku także.
   • krysta 2020-01-04 10:14:34
    Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman POdobnie jak farbowany lis Frankiewicz z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołomów i aferzystów PZPR !!!
   • mila 2020-01-04 10:42:53
    Moszyński to jest to. Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny zdrajca jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niby niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych aferzystów PZPR !!!
  • felcia 2020-01-04 10:11:29
   Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman POdobnie jak farbowany lis Frankiewicz z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołoomów !!!
  • jola 2020-01-04 10:13:24
   Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman POdobnie jak farbowany lis Frankiewicz z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołomów !!!
 • smiech 2019-11-14 16:32:27
  Neumann - Delfin ha ha ha dobre dobre
  • Borsuk 2019-11-17 14:44:38
   Chyba pies ;)
   • aldona 2020-01-04 10:15:05
    Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman POdobnie jak farbowany lis Frankiewicz z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołomów i aferzystów PZPR !!!
   • ulis 2020-01-04 10:43:16
    Moszyński to jest to. Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny zdrajca jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niby niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych aferzystów PZPR !!!
 • waldi 2019-11-14 17:07:44
  Ten Hodura to jest pełnoletni wogóle? Na fotce wygląda jakby miał 15 lat .
 • krzysztof 2019-11-14 19:44:55
  zamiast pitulić farmazony kandydat powinien wyjść do mieszkańców , a nie jak niemota frankiewicz siedzieć jak szczur, który się bał wyjść do mieszkańców i nie raz uciekając przed nimi- taki to bohater,olać mieszkańców i w klice rządzić,a ci nowi kandydaci kiedy chcą z mieszkańcami rozmawiać ? KANDYDAT MUSI MIEĆ JAJA A NIE BYĆ TCHÓRZEM. a frankiewicz i schetyna to maże sobie namaścić ,a raczej nakremować pewien otworek
  • Grzegorz 2019-11-17 14:37:57
   Kajetan Gornig spotyka się z mieszkańcami, odpowiada na pytania.
   • lima 2019-12-04 21:11:09
    i jest nadzieja ze nie namasci Katarzyny na wice...brawo ze sie ujal za Dragonem
  • Borsuk 2019-11-17 14:45:54
   W punkt!
  • teresa 2020-01-04 10:43:41
   Moszyński to jest to. Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny zdrajca jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niby niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych aferzystów PZPR !!!
 • Pamiętam 2019-11-15 14:30:25
  Skąd te dziwne nazwiska, polskie ? A Widuch, stary komuch, od lat z bracikiem i innymi członkami famili startują.
  • krzysztof 2019-11-19 11:58:08
   Stary komuch ? Niezłe hasło w końcu mając 44 lata to w 89 roku ... kończył podstawówkę. Chyba że "PAMIETAM" oznacza "mam z dawnej pracy w SB jego teczkę jasno z niej wynika ze kończył komunistyczną podstawówkę " :P
   • zen 2019-12-03 11:44:20
    Otóż to. Takie właśnie wrażenie sprawia pan/pani "PAMIĘTAM".
    • rena 2020-01-04 10:44:00
     Moszyński to jest to. Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny zdrajca jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niby niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych aferzystów PZPR !!!
  • liza 2020-01-04 10:15:39
   Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman POdobnie jak farbowany lis Frankiewicz z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołomów i aferzystów PZPR !!!
 • To fakt 2019-11-15 14:33:51
  Który z nich weźmie się za wiadukt w Sośnicy? Frankiewicz nie potrafił, mieszkania 500+ też nie podjął.
 • 233434 2019-11-17 15:03:27
  To może jeszcze niech Krysia Szumilas wystartuje w wyborach prezydenckich ?
 • Janusz 2019-11-17 17:31:14
  Błędnym założeniem jest twierdzenie, że "armia urzędników" ślepo bedzie głosowac na Neumana. Wiele osob pracujących w urzędzie nie jest szczególnie zachwyconych polityką poprzedniej władzy.
  • hela 2020-01-04 10:16:29
   Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman POdobnie jak farbowany lis Frankiewicz z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołomów i aferzystów PZPR !!!
 • Prawy 2019-11-17 17:43:43
  ......bo oto pojawiła się niepolityczna obywatelska siła...kpicie towarzysze? GORNIK NIEPOLITYCZNA????? Jak by go Budka nie wyruch.....to dalej by kandydował z ramienia PO jak robił to przez 19 lat. Kogo wy chcecie oszukać?
  • mali 2019-12-04 21:13:55
   ale jest nadzieja ze skoro sie sparzyl na PO...to bedzie madrzejszy
 • Urzędnik 2019-11-18 09:02:34
  Ja pracuję w UM i nigdy, za żadne skarby nie zagłosuję na Neumanna. My tu naprawdę mamy dość tego betonu i zawłaszczania miasta. Frankiewicz i spółka sprywatyzowali całe miasto. To nigdy nie powinno się zdarzyć. Jak dwóch kandydatów na wicków może być spoza Gliwic? Ten Śpiewok i Tomala to wioskowi idioci. To samo terrorystka Kasia notabene Śpiewok dyrektorka UM, która wszystkich jak śmieci traktuje.
  • Głos na MW 2019-12-27 11:59:04
   To proszę głosować na Marka Widucha. On nie będzie robił czystek w urzędach ani pokazywał podwładnym miejsca w szeregu
   • pola 2020-01-04 10:16:51
    Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman POdobnie jak farbowany lis Frankiewicz z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołomów i aferzystów PZPR !!!
   • olenka 2020-01-04 10:44:24
    Moszyński to jest to. Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny zdrajca jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niby niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych aferzystów PZPR !!!
  • marii 2020-01-04 10:24:22
   Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołomów i aferzystów PZPR !!!
 • adam 2019-11-19 02:50:12
  Jakim prawe szeregowy parlamantarzysta Frankiewicz i szef partii wtracaja sie do samorzadu miasta!!!
  • antyFrankiewiczowsKasta 2019-12-12 08:43:43
   ano takim prawem, że Gliwice są niestety ich (sprzedane). ROzumiesz już?
   • halin 2020-01-04 10:17:16
    Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman POdobnie jak farbowany lis Frankiewicz z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołomów i aferzystów PZPR !!!
 • radny 2019-11-19 02:51:16
  Najrozsadniejszym kandydatem i najlepszym dla Gliwic jest Gzik.
  • atas 2019-11-22 19:28:15
   moze widuch bylby lepszym wykorzysta tory tramwajowy na chorzowskiej i bedzie 2 stronna 4 jezdzic dombrowskiego zabrze klary
  • mali 2019-12-04 21:15:40
   Nigdy...tylko nie PO
   • gość 2019-12-06 14:50:34
    Tak ...tylko PO
    • antyPO-i-jego-kasta 2019-12-12 08:51:35
     jeśli chcecie by platfusy wprowadzili do przedszkoli i szkół to co prez. trzaskowski wprowadza w Warszawce czyli LG BT to głosujcie na lewactwo (tak tak bo cała ta kasta to lewactwo POKO SLD PSL i inne proruskie korwiny). Ja mówię NIE stanowcze NIE dla ww. lewackiej kasty. Tylko P i S, tylko oni bronią naszych dzieci i dbają. A lewactwo jeszcze dodatkowo wam wpusci muzułmanów i innych nachodźców. A Pi S póki co nie pozwala na to. Jeśli chcecie zamienić kościoły na meczety - to wyjedźcie stąd. My tu chcemy POLSKI i polskich GLIWIC. Tylko P i S prawdziwie polski i propolski rząd!
     • Benia 2019-12-12 13:47:20
      Ale nie ma kandydata z Pisu bo ten co niby kandyduje z Pisu to jest właściwie z PO to tak jak obecny prezydent miał być nie zrzeszony a wiemy jak jest naprawdę
     • ilona 2020-01-04 10:44:42
      Moszyński to jest to. Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny zdrajca jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niby niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych aferzystów PZPR !!!
    • elena 2020-01-04 10:20:58
     Każdy tylko NIE POlityczny aferzysta niezależny jak lis farbowany Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman POdobnie jak farbowany lis Frankiewicz z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołomów i aferzystów PZPR !!!
    • mania 2020-01-04 10:22:19
     Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman POdobnie jak farbowany lis Frankiewicz z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołomów i aferzystów PZPR !!!
   • DUZI 2019-12-12 08:53:09
    100/100 MALI! nigdy PO ani SLD ani inne lewactwo. Tylko P i S
   • rena 2020-01-04 10:18:48
    Prawda, tylko nie aferzyści i niby niezależne farbowane lisy jak Neuman ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman POdobnie jak farbowany lis Frankiewicz z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołomów i aferzystów PZPR !!!
  • Mali 2019-12-04 21:16:14
   Nigdy...tylko nie PO
   • gość 2019-12-06 14:51:04
    Zawsze...tylko PO
    • anty-PO-i-antylewactwo 2019-12-12 08:52:08
     jeśli chcecie by platfusy wprowadzili do przedszkoli i szkół to co prez. trzaskowski wprowadza w Warszawce czyli LG BT to głosujcie na lewactwo (tak tak bo cała ta kasta to lewactwo POKO SLD PSL i inne proruskie korwiny). Ja mówię NIE stanowcze NIE dla ww. lewackiej kasty. Tylko P i S, tylko oni bronią naszych dzieci i dbają. A lewactwo jeszcze dodatkowo wam wpusci muzułmanów i innych nachodźców. A Pi S póki co nie pozwala na to. Jeśli chcecie zamienić kościoły na meczety - to wyjedźcie stąd. My tu chcemy POLSKI i polskich GLIWIC. Tylko P i S prawdziwie polski i propolski rząd!
 • gość 2019-12-06 14:48:25
  a ten pseudo artykuł p. Lichockiej to na jaki temat bo zdaje się , że nie dotyka programów poszczególnych kandydatów tylko proponuje kawę z dwa kandydatami...to chyba bardzo stronnicze ...no, ale jaka gazeta tacy pismacy
  • także-gość 2019-12-12 08:54:46
   100/100. Czego wymagać po czerwonej farbie? że zacznie malować na biało?
  • natal 2020-01-04 10:46:09
   Zostaw p. Lichcką w spokoju aferzysto lemingów totalnych ! Moszyński to jest to. Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny zdrajca jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niby niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych aferzystów PZPR !!!
  • bene 2020-01-04 10:47:19
   Zostaw p. Lichcką w spokoju aferzysto lemingów totalnych ! Moszyński to jest to. Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny zdrajca jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niby niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych aferzystów PZPR !!!
  • paula 2020-01-04 10:50:16
   Taki gość leming totalny to może p. Lichockiej buty czyścić co dzień rano! Zostaw p. Lichcką w spokoju aferzysto lemingów totalnych ! Moszyński to jest to. Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny zdrajca jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niby niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych aferzystów PZPR !!!
 • Głos na MW 2019-12-27 11:45:54
  Bez wątpienia najlepsze kompetencje ma Widuch. Do tego ma coś, czego nie mają pozostali - umiejętności społeczne. Jego dotychczasowe słabe wyniki były wyłącznie efektem spadku poparcia dla SLD. Lekceważenie potencjału politycznego tego kandydata jest błędem, za który mogą swą wiarygodnością zapłacić bezrozumni medialni paplacze.
  • Skwariusz 2019-12-30 13:14:38
   Na szczęście nie zebrał podpisów. Mamy tylko wybór pomiędzy po i niby bezpartyjni. Nie wiem co i tym sądzić. Nie ma na kogo głosować. Się zobaczy co młodzież pokaże.
   • hela 2020-01-04 10:23:50
    Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołomów i aferzystów PZPR !!!
  • zuza 2020-01-04 10:27:28
   Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niby niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych aferzystów PZPR !!!
 • erni 2020-01-04 10:06:20
  Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołoomów !!!
 • luiza 2020-01-04 10:07:57
  Moim zdaniem i kolegów, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent POdżutek jak Frankiewicz niezależny z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołoomów !!!
  • ernes 2020-01-04 10:24:58
   Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych oszołomów i aferzystów PZPR !!!
 • tola 2020-01-04 10:26:59
  Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niby niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych aferzystów PZPR !!!
 • pola 2020-01-04 10:41:59
  Moszyński to jest rozsądna propozycja dla Gliwic. Każdy tylko nie POlityczny aferzysta niezależny zdrajca jak farbowany lis Frankiewicz ! Moim zdaniem, Jedyny rozsądny dobry kandydat to Moszyński i to powinni wszyscy zapamiętać . Każdy inny będzie lepszy niż kolejny schowany agent niby niezależny Neuman z POparciem Schetyny Budki, aferzysty Neumana i tym POdobnych aferzystów PZPR !!!