„Łagier-tiurma Tost. Historia obozu NKWD w Toszku w 1945 roku” to publikacja odkrywająca najtragiczniejsze karty historii obozu powstałego na terenie obecnego szpitala psychiatrycznego. 
Samorząd na wydanie książki pozyskał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działaniami towarzyszącymi przedsięwzięciu były warsztaty historyczne dla uczniów szkół podstawowych z Toszka, Kotulina, Pniowa i Paczyny oraz wystawa „Wydarzenia roku 1945 na Górnym Śląsku”. 

Ponadto w sali toszeckiego zamku odbyło się spotkanie promocyjne powstałej publikacji. Prelegentami byli autorzy książki - specjaliści i historycy Instytutu Pamięci Narodowej Sebastian Rosenbaum, Dariusz Węgrzyn i Bogusław Tracz. Podkreślili oni, że choć przygotowana monografia wydaje się dość wyczerpująca, z pewnością nie prezentuje jeszcze pełni wiedzy na temat obozu NKWD w Toszku. Pozyskanie dodatkowych materiałów uzależnione jest jednak od ich udostępnienia przez archiwa rosyjskie. 

Opracowanie wraz z materiałami źródłowymi to pierwsza próba opisania historii funkcjonowania obozu sowieckiej policji politycznej w Toszku od maja do listopada 1945 r. Zawiera także dodatek źródłowy - listę osób zmarłych w obozie (spośród ok. 4600 osadzonych zginęło ponad 3 tys. – red.). 

Publikacja ilustrowana jest materiałami dokumentalnymi oraz aktualnymi fotografiami prezentującymi miejsca ważne dla istnienia obozu, znajdujące się w Toszku. Książka jest bezpłatna i można ją znaleźć w referacie zamówień publicznych, rozwoju i promocji toszeckiego urzędu (pok. 26). 
                                                  
(san)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj