W początkach czerwca odbyła się uroczysta gala wraz z ogłoszeniem wyników ogólnopolskiego konkursu Builder for the Future - Wyzwanie Młodego Architekta. Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Kuryłowicz I nagrodę przyznało architektowi Michałowi Szymaszkowi za pracę dyplomową wykonaną na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej pod kierunkiem prof. Politechniki Śląskiej Tomasza Wagnera.

Michała już nie ma z nami. Zginął tragicznie podczas przygotowań do żeglarskiego sezonu ligowego w kwietniu tego roku na Zatoce Gdańskiej. W jego imieniu odebrał ją jego brat Tomasz, w obecności mamy Michała i jego przyjaciół oraz współpracowników. Karolina Stoces i Justyna Kłosek, zaprezentowały projekt w finale konkursu, gdyż jury uznało, że projekt Michała jest na tyle nowatorski, że śmierć młodego architekta nie może być powodem wykluczenia z ostatniej fazy współzawodnictwa.

Michał Szymaszek, pochodził z Dąbrowy Górniczej. Był absolwentem PWSZ w Raciborzu i Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Młody architekt swoją pasję łączył z nietuzinkowym, innowacyjnym myśleniem i wizją. Był laureatem licznych konkursów, m.in. wyróżnienia w konkursie Shakespeare –mobile theater, trzykrotnym laureatem konkursu Rytm Światła i 3 nagrody na Plac Długosza w Raciborzu. Był też projektantem nietuzinkowych iluminacji świetlnych z wieloma wdrożeniami w Polsce oraz na świecie.

"BIKE STOP" Centrum Ruchu Rowerowego i Nowych Idei" to wielofunkcyjny obiekt zaprojektowany na terenach dawnych boisk treningowych we wschodniej części Parku Śląskiego. Jego pomysł narodził się w związku z planami rewitalizacji "zielonych płuc" regionu. Stanowi on uzupełnienie planowanej pętli rowerowej Parku i rozwoju sieci komunikacji rowerowej. Obiekt jest pod każdym względem innowacyjny. Jest przestrzenią łączącą sport, rozrywkę, naukę i edukację.

Podziemny parking to punkt przesiadki park and ride z samochodu na rower. Znajduje się tam pionowy parking dla rowerów oraz pomieszczenia przeznaczone do serwisu własnych "dwóch kółek" przy interaktywnym wsparciu zdalnym. Parter to przestrzeń otwarta dla kolarzy korzystających niezależnie od pogody z welodromu, ale też miejsce, gdzie w muzeum spotykamy się z fascynującą historią rowerów. Restauracja i sklep rowerowy mają za zadanie przyciągnięcie gości, którzy dopiero staną się fascynatami sportu.

Sklep jest połączony z Centrum Nowych Technologii. Firma technologiczna zlokalizowana na trzech poziomach stanowi laboratorium rozwoju technik budowy rowerów, tworzenia interaktywnych aplikacji, wdrażania nowoczesnych systemów GPS, zintegrowanych z miernikami mocy oraz skanowaniem kondycji naszego organizmu. Zadaniem kolarskiej kooperatywy jest stworzenie polskiej marki e-rowerów wyczynowych oraz rekreacyjnych. Rampa rowerowa pozwala wjechać na dach. Mieści on strefę wypoczynku, tereny zielone i sektory paneli fotowoltaicznych. Kształt płaskiego leja, który wynika z funkcji letniego welodromu, ma umożliwić gromadzenie wody deszczowej w celu nawadniania terenów zielonych wokół obiektu. Aby stworzyć budynek przyjazny dla środowiska zastosowano technologie energooszczędne i eko-przyjazne o zróżnicowanym charakterze (np. elewację oczyszczającą powietrze), wpisując się w model smart city do którego dąży Silesia. Eko-mobilność, smart city, tradycja i ekologia to hasła przyświecające temu nietuzinkowemu projektowi

Wydział Architektury Politechnik Śląskiej zdobył jeszcze dwie ważne nagrody:

Wyróżnienie za projekt "Wiara i Rozum. Kościół i szkoła jako generatory życia publicznego w krajobrazie współczesnego miasta" otrzymał Marek Grąbczewski.

III nagroda za projekt wykonany w technice ArchiCAD przypadła w udziale Wojciechowi Remerowi za dyplom "Aqua Terapia Projekt Parku Wodnego w Bielsku-Białej", którego promotorem był prof. Andrzej Duda.


oprac. Tomasz Wagner

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj