Technikum nr 1 z Gliwic najlepsze w kategorii techników w województwie. Wśród liceów - bardzo dobra lokata I LO, które w rankingu fundacji Perspektywy zajęło  trzecie miejsce. 
Gala miała miejsce na Politechnice Śląskiej, która od kilku lat jest gospodarzem wydarzenia. W  22. edycji rankingu nagrodzono szkoły z najlepszymi wynikami w olimpiadach,  egzaminach maturalnych oraz zawodowych. Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" prowadzi takie badania od ponad 20 lat a oceny dokonuje w oparciu o kryteria obiektywne i oceny zewnętrzne. 

Podkreślał to Waldemar Siwiński, prezes fundacji. W najnowszym rankingu ocenie i weryfikacji poddano 2085 liceów ogólnokształcących oraz 1728 techników, a na liście rankingowej ostatecznie zamieszczono 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników w kraju.

Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor gliwickiej uczelni, wskazał, że organizowanie gali na politechnice to ważny sygnał o ścisłej współpracy ze szkołami średnimi. - Ranking pokazuje w jaki sposób budować markę i prestiż. Co jest niezwykle istotne, jeśli chcemy się rozwijać. To także mobilizacja i kapitał - dodał rektor. Z kolei prezes Siwiński podkreślał, że ranking  tak naprawdę jest tylko zbiorem obiektywnych danych o osiągnięciach szkół na różnych płaszczyznach, pokazuje pracę nauczycieli, uczniów, dyrekcji. - Oczywiście na opinię o danej szkole wpływa w dużym stopniu atmosfera, ale dla nas, twórców rankingu, liczą się liczby  - mówił podczas gali prezes "Perspektyw".  

Rankingi Liceów i Techników mają na celu ułatwienie orientacji na rynku ofert edukacyjnych prezentowanych przez szkoły ponadpodstawowe. Zdaniem Siwińskiego stanowi on swego rodzaju zwierciadło, w którym szkoły mogą się przeglądać, określić swój wynik nie tylko w odniesieniu do innych placówek, ale także porównać je z własnymi wynikami z lat poprzednich.

– Recepta na dobrą szkołę z jednej strony bardzo łatwa, z drugiej trudna do zrealizowania. Przede wszystkim muszą być w niej świetni uczniowie, ambitni nauczyciele, muszą być współpracujący rodzice oraz dobre zarządzanie szkołą. Z drugiej strony, wystarczy dać wolną rękę i nie przeszkadzać – zaufać profesjonalistom. Są to nauczyciele świetnie prowadzący uczniów oraz rodzice, którzy w tym pomagają. Myślę, że to najważniejszy cel  edukacji w szkołach średnich – przyznał Janusz Magiera, dyrektor Technikum nr 1 (ZST-I) w Gliwicach. Z kolei Adam Sarkowicz, dyrektor gliwickiego I LO ( dwujęzycznego) cieszył się, bo dla jego szkoły to historyczny sukces. - Stanęliśmy na podium po raz pierwszy a to oznacza, że nasza ciężka praca się opłaciła - dodał.         

Trzy najlepsze licea i trzy najlepsze technika w regionie otrzymały nagrody - telewizory, ufundowane przez Politechnikę Śląską. Galę uświetniły aranżacje muzyczno-świetlne, w tym pokazy laserowe Fenix Art.


15 najlepszych liceów w województwie śląskim: 

1.  V LO w Bielsku-Białej 

2. III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach

3. I LO dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach

4. LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej 

5. III LO im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej

6. II LO z oddz. dwujęz. im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku

7. VIII LO z oddz. dwujęz. im. M. Skłodowskie-Curie w Katowicach

8. LO Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie

9. IV LO z oddz. dwujęz. im. Stanisława Staszica w Sosnowcu

10. V LO im. Andrzeja Struga w Gliwicach

11.  IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie 

12.  II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach

13.  I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej

14.  Katolickie LO im. ks. Jana Twardowskiego w Zabrzu

15.  Uniwersyteckie I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie


15 najlepszych  techników w województwie śląskim:

1. Technikum nr 1 (ZST-I) w Gliwicach 

2. Technikum nr 1 (ZS im. Wł. Szybińskiego) w Cieszynie

3. Technikum nr 1 (BSP) w Bielsku-Białej

4. Technikum nr 17 (ŚTZN) w Katowicach

5. Technikum nr 4 (ZS nr 6) w Jastrzębiu-Zdroju 

6. Technikum nr 4 (ZSE im. M. Kaleckiego) w Bielsku-Białej

7. Technikum nr 6 im. Jana III Sobieskiego w ZSP nr 6 w Jaworznie

8. Technikum nr 2 (ZSO-T) w Lublińcu

9. Technikum nr 11 (ZS im. J. Tuwima w Bielsku-Białej

10. Technikum nr 2 (ZS nr 2) w Tychach

11. Technikum (ZSO im. Jana Pawła II) w Pawłowicach

12. Technikum Ekonomiczne (CKZiU) w Chorzowie

13. Technikum nr 2 (ZSE im. W. Korfantego) w Katowicach

14. Technikum nr 1 (ZSM-E) w Żywcu

15. Technikum nr 1 (ZSCh-M) w Tarnowskich Górach

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj