Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach wzięło udział w Marszu Żółtej Wstążki. Odbywał się online, a trwał od 30 maja do 9 czerwca.

Marsz Żółtej Wstążki/Marsz o Godność to solidarność z osobami, które doświadczyły kryzysu psychicznego. Celem jest wywarcie wpływu na zmiany w polskiej opiece psychiatrycznej, przełamywanie stereotypów związanych z chorobami psychicznymi, rozwijanie świadomości, czym jest kryzys psychiczny i jak pomóc osobom, które go doświadczają.


Marsz przechodzi zawsze ulicami Warszawy, a w tym roku, po raz pierwszy, miał się odbyć w kilkunastu miastach. Niestety, ze względu na sytuację epidemiologiczną nie było to możliwe. Odbył się jednak online i w całej Polsce trwał dziesięć dni.


Na stronie fundacji eFkropka czytamy, że co czwarty Polak przynajmniej raz w życiu przeżywa załamanie zdrowia psychicznego. Pomoc w kryzysie powinna być szybka, dostępna, przyjazna, włączająca w terapię bliskich, jak najlepiej dostosowana do danego przypadku. Powinna też przyjść na czas, zanim dojdzie do takiego zaostrzenia kryzysu, że jedynym rozwiązaniem jest hospitalizacja.


Ważne również, by leczyć w warunkach, w których szanowana jest ludzka godność, stąd hasło tegorocznego marszu: #pogodność.


Żółta wstążka jest w Polsce symbolem solidarności z chorującymi psychicznie. Organizator Marszu Żółtej Wstążki Online – idziemy #pogodność to Fundacja eFkropka, przeciwdziałająca stygmatyzacji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem rzecznika praw pacjenta.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach

Zespół Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej

tel. 32 332 66 77, 514 448 957, 514 448 959

Pomoc świadczona jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-18.00.


(mp)


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj