Zła wiadomość dla pacjentów. Początek roku w „wojskowym” i GCM zapowiada się dramatycznie: na wielu oddziałach brakuje lekarzy. Wypowiadają umowy, zniechęceni złym zarządzaniem i fatalnymi, ich zdaniem, warunkami pracy.  

29 grudnia  2016 r. był ostatnim dniem pracy oddziału chirurgii dziecięcej. Pacjentów z zaplanowanymi zabiegami odesłano do innych szpitali, więc z chorym dzieckiem będziemy podróżować po Śląsku. Ortopedia także w rozsypce, doświadczeni lekarze złożyli wypowiedzenia, podobnie chirurgia ogólna – tu z kolei wypowiedziano tzw. umowy opt-aut i w lutym 2017 roku nie będzie tam żadnego lekarza dyżurującego.

Ruina z ruiną

Rok 2016 był dla obydwu szpitali trudny: wciąż nie zakończono procedury ich łączenia, bo od roku  firma audytorska ocenia szanse powodzenia takiej operacji, biorąc za to niemałe honoraria. Pracownicy ponuro żartują, że ruina połączy się z ruiną, nie rozumieją także, dlaczego miasto upiera się przy takim rozwiązaniu, nie znając rzeczywistej sytuacji. Władze rozmawiają tylko z prezesem, mówią lekarze, a ten pokazuje cyferki, działające jak magia, ale to taka czarna dziura, za którą kryje się tragiczna sytuacja na oddziałach. Zespół ciągle też słyszy od prezesa: „będzie wspaniale, gdy powstanie nowy szpital”. - Tylko co z tego, skoro nikt tam nie będzie pracował, bo nie wytrzymamy czterech lat w takich warunkach – dodają lekarze. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że z prezesem się nie dyskutuje, prezesa się wysłuchuje, jeśli w ogóle można go złapać, bo krąży między szpitalami.  
W GCM najbardziej znienawidzonym słowem jest „oszczędność”. Prezes Marian Jarosz, wyznawca zasady „nie dam, bo nie mam”, używa go w każdej rozmowie. Ale osoba uhonorowana przez prezydenta Zygmunta Frankiewicza statuetką Gliwickiego Lwa, przyznaną za sprawne zarządzanie, zdaje się nie panować nad coraz gorszą sytuacją. 

W izbie przyjęć – czarno od ludzi

W listopadzie 2016 roku w dawnym wojskowym zawieszono działalność oddziału chirurgii, więc ta w GCM stała się jedynym dyżurującym, w trybie ostrym, oddziałem w mieście i powiecie. – Nie jest sobie pani w stanie wyobrazić, co  się dzieje na izbie przyjęć!  Czarno od ludzi, wszyscy chcą być przyjęci w tej chwili i my to rozumiemy, ale co zrobić, skoro na izbie nie ma lekarza dyżurnego, wszystkie stanowiska są zajęte, na sali operacyjnej cały zespół. Ludzie wściekli, my wściekli, awantury non stop, a prezes mówi, że musimy sobie „przeorganizować” pracę. No szlag nas trafia. To się może skończyć tragicznie, a potem prokurator. Dla lekarza, nie dla prezesa – jeden z moich rozmówców nie kryje oburzenia.

Dlatego w pismach wysłanych do Jarosza domagali się innego stylu pracy, wzmocnienia zespołu przez dodatkowy etat dla dyżurującego lekarza tak, by poprawić bezpieczeństwo  pacjentów. Lekarze byli w tej sprawie na rozmowie i usłyszeli, że ich żądania są nierealne, bo wiążą się z dużymi pieniędzmi. – Pracujemy na granicy bezpieczeństwa, nie chcemy tragedii, a pieniądze to nie wszystko. Bardziej chodzi o rozsądne podejście do dyżurów i potraktowanie nas jak partnerów, a nie osoby, które bez szemrania wykonają  każdy rozkaz – lekarze są zmęczeni ciągłą szarpaniną i brakiem klarownych  informacji.         

Byłem naiwny, ale szybko przejrzałem na oczy

Dr Janusz Kowalski, były ordynator chirurgii dziecięcej, gdy zatrudniał się w GCM pięć lat temu, myślał o wielu zmianach, lecz bardzo szybko okazało się, że musi nauczyć się radzenia sobie w warunkach ekstremalnych. – Odkąd pamiętam, a nie jest  to problem tylko mojej ordynatury, zawsze były kłopoty kadrowe, o sprzętowych nie wspomnę. Na oddziale mamy 4 lekarzy na etacie i 2 rezydentury: 60 dyżurów miesięcznie – 30 stacjonarnych i 30 pod telefonem. To dużo! Do naszych obowiązków, zgodnie z poleceniem prezesa, należy także zabezpieczenie poradni przyszpitalnej. Dodam, że to dodatkowe zajęcie w innej części szpitala, za które nie pobieramy wynagrodzenia – wylicza Kowalski. Zaciskali zęby i rzeczywiście nauczyli się takiej pracy, ale przez ostatnie półtora roku było już na oddziale bardzo ciężko.

Przyjaciele, dajcie na remont      

Dr Kowalski miał plany: remont oddziału, nowa aparatura, organizacja pracy pozwalająca na efektywne leczenie i diagnostykę, każdy pacjent w centrum uwagi. Został ostatni punkt. – Pozostałe bardzo szybko wpadły do kategorii „mrzonka”. Usłyszałem, że nie ma pieniędzy, więc to, co udało się tutaj zrobić, zawdzięczam przyjaciołom, znajomym, rodzinom pacjentów, fundacjom i stowarzyszeniom – dodaje. Na przykład odświeżenie ścian, których nie malowano na oddziale od 15 lat. Kowalski punktuje: Gliwice są jedynym w Polsce oddziałem chirurgii dziecięcej bez sali nadzoru pooperacyjnego z prawdziwego zdarzenia, nie  ma także laparoskopu i ramienia C do zabiegów medycznych. Dzieci leżą w warunkach dramatycznych, a na 30 łóżek w oddziale jest jeden prysznic i toaleta w opłakanym stanie pamiętające lata 60. Niestety, kolejne ekipy zarządzających odsuwały kwestie remontowe w czasie, bo były pilniejsze sprawy, więc prezes Jarosz nie jest wyjątkiem. 
Nie tak dawno oddział odwiedził syn prof. Zbigniewa Tabeńskiego, założyciela  szpitala  oraz twórcy pierwszego na Śląsku oddziału chirurgii dziecięcej. Chodził po oddziale, który ostatnio widział 40 lat temu. Uśmiechał się, wspominał, a na koniec dr Kowalski usłyszał „nic się tu nie zmieniło”.  

Miasto o tym wie 

W ciągu dwóch lat liczba pacjentów stale się zwiększa, niestety, prezes nie chce przyjąć do wiadomości potrzeby minimum dwóch lekarzy dyżurujących. Od 2013 r. obowiązują przepisy, w których wyraźnie zaznaczono, że nie wolno opuszczać oddziału podczas dyżuru, a w GCM ma to miejsce regularnie, bo lekarze kursują między oddziałem a izbą przyjęć. – Więc przymusza się nas do łamania przepisów, próbując wmówić, że w ramach etatu, ale to nieprawda – dr Kowalski zainteresował sprawą konsultanta krajowego ds. chirurgii dzieci, od 1,5 roku regularnie wysyła też pisma do prezesa Jarosza, rady miasta i  prezydenta. Nie doczekał się żadnej odpowiedzi. W lutym 2016 r. podczas kontroli PIP wykazano rażące naruszanie regulaminu i łamanie czasu pracy. Prezes Jarosz ma sprawę karną, a 20 lekarzy status pokrzywdzonych.

W maju 2016  r. chirurgia dzieci otrzymała ultimatum: jeśli nie podpiszą klauzuli opt-aut  prezes wystąpi do NFZ o zawieszenie oddziału. – Czyli dalej mieliśmy łamać prawo! –  dr Kowalski nie chciał wojny, więc jakoś się ustnie dogadali, połatali dyżury, prezes coś  obiecał. – Ale dalej było po staremu. Okazało się, że tylko nas zwodził.

To już jest, proszę pani, mobbing
  
Dr Kowalski podkreśla, że nie mają problemu z pracą, bo ją kochają, ale w sensie organizacyjnym to katastrofa. – To już jest, proszę pani, mobbing, nękanie, brak perspektyw. Dlatego postanowiłem rozstać się ze szpitalem i  złożyłem wypowiedzenie, podobnie jak dwójka innych lekarzy. Odniosłem wrażenie, że było to prezesowi na rękę, bo nie musi już sam podejmować decyzji.

Ordynatorzy mówią „nie” 

Zanim zawieszenie oddziału  stało się faktem,  prezes Jarosz zaprosił na rozmowę kilku ordynatorów, proponując przejęcie małych pacjentów na ich oddziały. – To jakieś szaleństwo – komentuje jeden z lekarzy. – Nie wyobrażam sobie leczenia dzieci na moim oddziale, po to są specjalizacje. Kiedy to usłyszeliśmy, powiedzieliśmy „nie”, wtedy szef pokazał nam drzwi – mówi jeden z nich. 

Prezes jest tylko jeden 

Marian Jarosz pracuje w służbie zdrowia czwartą dekadę, ale dopiero od czterech lat zarządza dwoma szpitalami. Przedtem  ze sobą konkurowały – teraz, z niechęcią, muszą współpracować. Dla nikogo nie jest  tajemnicą, że rywalizacja trwa, a prezes umiejętnie rozgrywa tę kartę, skłócając zespoły. Wydarzenia ostatnich miesięcy 2016 roku pokazały, że pracownikom taki styl pracy zdecydowanie nie odpowiada. Ale prezes Jarosz ten wyjątkowy szpitalny stan tłumaczy bardzo prosto: nie o nadmiar obowiązków tu chodzi, a o pieniądze. 

30 tysięcy miesięcznie 

Jarosz potwierdza: żądania rzeczywiście były. Tylko trzeba je zderzyć z finansami szpitala:  utrzymanie jednego dodatkowego lekarza kosztowałoby 30 tysięcy zł  miesięcznie, trzech – prawie 100 tys., musiałby więc zwiększyć roczny budżet o 1,2 mln.  – To nie wchodzi w grę – ucina prezes. Pieniądze to jedno, drugie – obciążenie pracą. Zdaniem Jarosza przez trzy kwartały 2016 roku oddział chirurgii był wykorzystywany w 35 proc., czyli  „pracowało” 10 łóżek, 20 stało pustych. – I mam na to dowody – dodaje.

Chodzi o szpitalne statystyki: zdaniem  prezesa są dni, i to standard, kiedy na oddziale przebywało od  9 do 15 dzieci, ale  także takie, gdy było jedno. –Proszę mi powiedzieć, to  duże obciążenie pracą czy nie? Na izbie przyjęć chirurg dziecięcy przyjmuje średnio 16 osób, 85 procent to drobne urazy: ugryzienia, stłuczenia, wykręcenia, otarcia. Aktywność lekarza  w tej części szpitala kończy się zazwyczaj o godz. 22.00. Później, do rana,  pan doktor „dyżuruje", czyli śpi. Oczywiście zdarzają się sytuacje, podkreślam – nieliczne, kiedy obciążenie pracą jest większe, ale to nie powód do systemowych zmian w zatrudnieniu.

Prezes z niechęcią wspomina pewną październikową wizytę: do GCM przyjechał konsultant krajowy ds. chirurgii dzieci. – Zadał mi zaskakujące pytanie: czy wiem, że ordynator tego oddziału chce złożyć wypowiedzenie. Nie wiedziałem, ale rzeczywiście z początkiem listopada takie pismo otrzymałem – Jarosz słowem nie wspomina o wcześniejszej korespondencji z konsultantem, w której ordynator przedstawiał sytuację  oddziału zupełnie inaczej i wskazywał na brak reakcji zarządu szpitala.   Jarosz jest pewien: to był celowy ruch ze strony lekarza. – Złożył wypowiedzenie, bo wygrał konkurs w Rybniku, postępowanie ogłoszono jeszcze w maju 2016 roku, ale pan doktor nie był łaskaw wspomnieć, że do niego przystępuje –  wyjaśnia.

Oddział zawieszam. Na trzy miesiące    

Po rezygnacji ordynatora ruszyła lawina: na biurku prezesa pojawiały się kolejne wypowiedzenia. Jarosz początkowo próbował rozejrzeć się za chętnymi do pracy, ale ich, jak twierdzi, nie było. – Dlatego, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, byliśmy zmuszeni do wystąpienia o zgodę na czasowe zawieszenie pracy oddziału. Daliśmy sobie trzy miesiące na to, by znaleźć personel i oddział uruchomić. Zawieszenie polega na czasowym nieprzyjmowaniu pacjentów.  Ten czas wykorzystamy na remont oddziału. Kiedy pracował, trudno było to rozwiązać – wyjaśnia  dr Wojciech Maruszewski, zastępca dyrektora ds. leczniczych  w GCM. 

Kwiat chirurgii dyktuje warunki 

O piśmie złożonym przez lekarzy z oddziału chirurgii ogólnej  prezes Jarosz mówi  dosadnie: szantaż. – Panowie, w związku z tym, że zawieszono chirurgię w „wojskowym”, na dwa dni przed wyłączeniem tamtego oddziału, złożyli mi tu pismo z żądaniami: dodatkowego lekarza dyżurnego, podniesienia wynagrodzeń do 1,5 średniej krajowej, uproszczenia i wyeliminowania biurokracji w pracy chirurgów. Wprowadzenie  dodatkowych lekarzy to wydatek, nie ma na to środków. Przed pismem przyjmowali na izbie przyjęć 9 osób dziennie, a do oddziału średnio dziennie przychodziły 3 osoby z ułamkiem, nie uważam, że to za dużo  pracy. Równocześnie oddział chirurgiczny był wykorzystany w 52 proc. Z chwilą, gdy zawiesiliśmy chirurgię w oddziale wojskowym i pacjenci przeszli do GCM, wykorzystujemy go w 74 proc. Wydajność więc wzrosła – tłumaczy. 

By sytuację wyjaśnić, prezes zapraszał lekarzy na indywidualne spotkania, proponując rozwiązania systemu wynagradzania wykorzystywane w szpitalu wojskowym. Zdaniem Jarosza jest korzystniejszy, ale nie tłumaczy, na czym ta korzyść ma polegać. – Powiedziałem, że chirurgia jest zawieszona, to za zwiększone obowiązki dam im nagrody. Przeznaczyłem na to 15 tys. za miesiąc. Usłyszałem: „takie grosze nas nie interesują". Więc będziemy musieli sobie jakoś poradzić. 

Po ratunek do rady miasta

Lekarze wiele razy informowali radnych o fatalnym systemie pracy i zarządzania,  problemach z obsadami dyżurów, ale pisma pozostawały bez odpowiedzi. Dopiero skandal z zamknięciem chirurgii  w wojskowym wyrwał niektórych z letargu. I choć w komisji zdrowia zasiada aż czterech lekarzy, dyskusję o GCM i wojskowym podjęto… miesiąc temu.

Marek Pszonak, przewodniczący Rady Miasta sprawę widzi tak: Gliwickie Centrum Medyczne oraz Szpital Miejski nr 4 (były wojskowy) są aktualnie w trakcie bezwzględnie koniecznych przekształceń organizacyjno-prawnych. Nie ma żadnych wątpliwości, że ich trudna aktualnie sytuacja jest ściśle związana z finansami, którymi one dysponują.

 - Od wielu lat gliwickie szpitale są skandalicznie nisko finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dużo gorzej niż w innych miastach o podobnej liczbie mieszkańców. Kontrakt na pierwsze półrocze 2017 r. jest na poziomie sprzed 10 lat. Od wielu lat nie wzrastała cena punktu szpitalnego, która stanowi zasadniczy element przy wyliczaniu środków finansowych przekazywanych przez NFZ. Gdyby cena punktu szpitalnego wzrastała corocznie przynajmniej o wartość inflacji, przychody GCM byłyby wyższe o około 4,5 miliona zł. Radni bieżącej kadencji wielokrotnie zajmowali się sprawami gliwickich szpitali, oczywiście w ramach swoich kompetencji. Komisja zdrowia i polityki społecznej spotykała się zarówno z zarządami szpitali, jak i z pracownikami. Komisja budżetu i finansów jedno ze swoich posiedzeń odbyła na terenie Gliwickiego Centrum Medycznego, gdzie na miejscu miała możliwość zapoznania się z sytuacją organizacyjną i techniczną GCM. Radni, podejmując decyzje budżetowe, wielokrotnie wspierali wnioski o dofinansowanie gliwickiego lecznictwa zamkniętego. Szczególnie nasza ostatnia decyzja, zatwierdzająca umieszczenie w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz w budżecie miasta na rok 2017 zadania związane z budową nowego pawilonu szpitalnego, będzie miała korzystny wpływ na realizację świadczeń medycznych w naszym mieście. Niemniej mamy świadomość, że jeszcze dużo w kwestii szpitalnictwa jest do zrobienia, zarówno ze strony organizacyjnej, jak i finansowej – radny Pszonak ma już winnych sytuacji w szpitalach. 

Ale to miasto odpowiada za politykę zdrowotną, a ta zdaje się zajmować miejsce odległe w strategicznych planach zarządzających Gliwicami. Patowej sytuacji kadrowej na pewno nie rozwiąże budowa szpitala, a jeśli chodzi o spotkania z pracownikami, ci ich sobie nie przypominają, nie licząc tych, które wydarzyły się już po awanturze z zawieszanymi oddziałami.

Zbigniew Wygoda (klub radnych PO) cieszy się  z rozbudowy GCM, ma  jednak  wątpliwości, bo nie dostrzega żadnych działań pozwalających na zabezpieczenie funkcjonowania zagrożonych oddziałów. – Co więcej, uważam, że jeżeli sytuacja nie zostanie opanowana, za kilka lat, po wybudowaniu nowego pawilonu, nie będzie miał kto w nim pracować. Mam wrażenie, że brakuje jakiejkolwiek koncepcji funkcjonowania publicznej służby zdrowia, która, w mojej opinii, traktowana jest w Gliwicach trochę jak kukułcze jajo. Jako główny powód problemów podaje się niski poziom finansowania świadczeń przez NFZ, chciałbym zapytać inaczej: czy zrobiono wszystko w zakresie działań zarządczych w obydwu jednostkach? – Wygoda dodaje, że  jest załamany zawieszeniem oddziału chirurgii dziecięcej utworzonej przez prof. Tabeńskiego, z którego podręczników sam się
uczył.  

Medyczny okrągły stół. Tylko czy nie za późno?

W styczniu komisja zdrowia Rady Miasta chce zorganizować spotkanie ze stronami konfliktu i doprowadzić do uspokojenia sytuacji oraz wypracować sensowne rozwiązania. W medyczny szczycie uczestniczyliby lekarze, związkowcy, miasto i zarząd szpitala.

Małgorzata Lichecka 
wstecz

Komentarze (42) Skomentuj

 • Zuzanna 2017-01-04 11:36:34
  Zarządzanie służbą zdrowia to dziś wyzwanie, nie rozumiem dlaczego miasto powierza takie ważne zadanie osobie, która sobie z tym nie radzi. Bo ten ktoś dostał statuetkę? Śmieszne to jest. Służba zdrowia to nie jest oczko w głowie władz miasta, a wybudowanie szpitala nie załatwi niczego.
 • spokojny 2017-01-04 12:38:20
  Proponuje likwidacje bylego wojskowego szpitala.Najlepiej sprzedac wymiarowi sprawiedliwosci.Za te pieniadze wyremontowac stary szpital na ul. Kosciuszki. Co to za imc pan ten Jarosz.
  • deptula 2017-01-04 13:25:59
   Człówiek ktory od wielu wielu lat "zarządza" szpitalem wojskowym.
 • zapytam 2017-01-04 12:53:48
  Biedni lekarze a co z pielęgniarkami i resztą pracowników ?
  • Odpowiem 2017-01-04 21:33:19
   Mają służyć często za najniższą krajową i siedzieć cicho - toć to służba zdrowia jest.
  • pielęgniarka 2017-01-04 22:42:29
   To mnie szokuje. Pracuję od 25 lat w szpitalu jako pielęgniarka. To się dzieje teraz to czysty mobbing. Podobno w Gliwicach jak chce się coś załatwić to trzeba polować. Podobno prezes Jarosz jeździ na polowania z prezydentem Wieczorkiem!!!
 • logic 2017-01-04 12:58:40
  Jest takie powiedzenie że z pustego to i Salomon nie naleje. Przyszłość szpitala leży w gestii UM Gliwice i NFZ prezes Jarosz niewiele tu może zrobić i podejrzewam że każdy inny pryncypał by się na tym wysypał.
  • Swoj czlowiek 2017-01-04 13:27:37
   Może i leży, ale UM ma to w dupie. Nigdy się przesadnie szpitalami nie interesował, kazał sie w spółki poprzekształcać, a teraz katastrofa
 • Ja 2017-01-04 14:26:46
  Pan prezes znowu kłamie. Zaproszenie na rozmowy do WSS w Rybniku dostałem ok. 10.10.2016 więc nie mogłem startować w konkursie w maju 2016. 16 pacjentów na Obie Przyjęć to ok 6-7 godzin przebywania w innej części szpitala i pozostawienie pacjentów na oddziale bez opieki lekarskiej. Remont oddziału teraz ! No przecież gdzieś muszą przenieść kardiologii bo potrzebują na "cos" obecnie zajmowane przez ten oddział pomieszczenia. JK
 • ja 2017-01-04 15:29:27
  od lat wiadomo ,że Szpital Wojskowy to oczko w głowie p.Jarosza .....a GCM ......
  • A to ciekawe 2017-01-04 22:22:10
   bo w "wojskowym" myślą, że to GCM jest faworytem prezesa...
  • Pacjentka 2017-02-18 21:52:39
   Szpital wojskowy i ortopedia to dno.stare łóżka a ordynator trzecie kasę prywatnie
 • lekarz 2017-01-04 15:34:00
  Tymczasem na portalu 24gliwice czytam, że jest światełko w tunelu. No ale tam dziennikarzom wypowiada sie prezes Jarosz., który wcześniej w ogóle zaprzeczał kłopotom i wszystko próbował ukryć... Trzeba rozmawiać z lekarzami!
 • Q 2017-01-04 15:53:01
  Panowie Frankiewicz i Wieczorek kompletnie nie poczuwają sie do odpowiedzialności za szpitale i tzw.Służbę Zdrowia wygodnie zapominajac że ORGANIZACJA ochrony zdrowia leży w zakresie ich obowiązków.Najważniejsze żeby Pisat GFliwice i jego kopacze mieli na czym i za co grać bo to sie przekłada na głosy kiboli w wyborach.
 • Pacjent 2017-01-04 16:21:59
  To tak bywa jak służbami medycznymi (tj.szpitalami i przychodniami) zarządzają laicy którzy mają zbyt mało wiedzy o medycynie i pracy w służbach zdrowia.A płaca za pracę w naszym kochanym kraju też wymaga dużo do życzenia.
  • No nie do końca 2017-01-04 21:39:06
   Zarządzaniem szpitali nie powinni zajmować się lekarze tylko "finansiści". Lekarze powinni leczyć, a w zarządzaniu co najwyżej doradzać.
 • @ 2017-01-04 16:59:47
  Kochani Gliwiczanie, niech do was dotrze, że jak wasi bliscy umieraja w tych miejskich lazaretach bo brak jest sprzętu i nie ma czym ich diagnozować i leczyć ,bo warunki bytowe urągaja wszelkim normom, to przede wszystkim jest to zasługa Pana Frankiewicza i Wieczorka!
 • gdziesens 2017-01-04 17:11:22
  Na leczenie chorych nie ma kasy bo poszła na Podium. Pacjencie lecz się sam domowymi sposobami, niestety hala Podium jest symbolem megalomanii urzędników magistratu.
 • Rola 2017-01-04 20:19:25
  Oba szpitale nadają się do wyburzenia. Trzeba zbudować nowy i nowoczesny szpital ze wszystkimi oddziałami a nie przewozić tych biednych ludzi ze szpitala do szpitala. Ile to wszystko kosztuje ?To nieracjonalne działanie. Wstyd jak obcokrajowiec trafia do tych szpitali, żenada i poruta. A co będzie jak zdarzy się masowy wypadek? Brak SOR-u ,brak obsady lekarsko-pielęgniarskiej. Po co dublować oddziały, gdy na obydwu brakuje personelu? Budowanie nowego pawilonu jest bezsensowne. Kto tam będzie pracował ,jak już teraz nie można otworzyć nowego oddziału z pełną obsadą, tylko się zatrudnia na umowy zlecenia? Jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest budowa nowego szpitala. Przecież Gliwice na to stać.
 • Veto 2017-01-04 20:40:02
  Może gdyby pan Zygmunt Frankiewicz przestał w końcu słuchać swojego zastępcę Piotra Wieczorka to by wszystko się zmieniło. Wieczorek celuje tylko w sport i Piasta , a Zygmunt robi co ten mi każe. Panie Prezydencie niech pan wkoncu będzie szefem tego miasta i zadba o ludzi , bo kiedyś się wnerwia o wywiozą pana na taczkach !!!!!!!!!!!!!!!
  • znający 2017-01-04 22:31:03
   Pan Wieczorek to były celnik. Pewnie stosuje te same metody co w byłej pracy. Tak pewnie zniszczył charyzmatyczną panią prezes Więckowską bojąc się że zostanie prezydentem miasta Gliwice. Gdyby nie to szpital nr 1 dziś byłby na topie w województwie jak zarządzany przez nią szpital na Solcu w Warszawie. Kolesie w Gliwicach rządzą!!!
 • Szok 2017-01-04 20:41:18
  Kurna a gdzie jest prezydent tego miasta ??? Czy jest ślepy i głuchy , nie wie co się tu wyrabia ??
 • Filozof 2017-01-04 20:44:31
  Moze gdyby nie hala podium której nikt z mieszkańców nie chce, to byłaby kasa na ratowanie szpitali.
  • Veto 2017-01-04 20:53:28
   Stwórzmy w hali wielki lazaret. Może się ten kolos na cos naprawdę przyda.
  • gliwiczanin 2017-01-04 23:53:53
   Ja chce hale wiec proszę nie gebaralizowac.
 • Wania 2017-01-04 20:54:18
  Po co płacimy składki zdrowotne ?? Może zrezygnujmy i leczymy się prywatnie.
 • Lekarz 2017-01-04 22:03:42
  Pan prezes w swojej wypowiedzi KLAMIE !!!! Pieniądze przeznaczone dla premie dla lekarzy zostały nie wypłacone gdy lekarze się ich zrzekli chcąc je przeznaczyć dla personelu pielęgniarskiego . Na to nie zgodził się PAN PREZES .. !!!! Nie padło nigdy sformułowanie ze nie chcą takich groszy
 • me 2017-01-04 22:32:43
  to chodzi o to aby położyć szpital i go wykupić sprzedać nieruchomość
 • Mama 2017-01-05 02:40:02
  Wczoraj moje dziecko miało wypadek na sankach, upadło ze sporej wysokości na potylicę, a ja nie mam samochodu. Karetka nie przyjedzie, bo dziecko jest przytomne. Musiałam szukać transportu, prosić praktycznie obce osoby o pomoc, zawiezienie do Zabrza, podczas gdy wiadomo, że przy urazach głowy liczy się czas. Gdybym nie znalazła życzliwej osoby, a uraz byłby poważniejszy, co miałabym zrobić? Patrzeć, jak moje dziecko się wykańcza? W razie pogorszenia nadal mam zalecenie natychmiast stawić się na ostrym dyżurze. Co, jeśli stanie się to w środku nocy i nie uda mi się znaleźć nikogo do pomocy? Jak to jest możliwe, że w tak dużym mieście doprowadzono do zamknięcia jedynej urazówki!? Kiedy, szanowni Państwo odpowiedzialni za taki stan rzeczy, chcecie mieć życie dziecka na sumieniu?
 • lekarz z GCM 2017-01-05 10:42:41
  Jakie 30 tyś???? na etacie po 20 latach pracy mamy ok. 3500 brutto + wysługa lat 20%. Jakbyśmy zarabiali 30 tysięcy zł. to nikt z pracy by nie odchodził.
 • doktorek 2017-01-05 10:46:49
  to doskonale, że koledzy poszli po rozum do głowy...
 • Magda 2017-01-05 11:00:53
  Po prostu brak słów
 • Ola 2017-01-06 23:20:56
  Frankiewicz łatwo zlikwidował tramwaje, bez zgody większości mieszkańców podium buduje.. na prywatę go stać więc nie myśli o gliwickich szpitalach
 • paul 2017-01-12 12:57:34
  Czyli pan prezes uważa, że jeśli na oddziale zajęte jest tylko jedno łóżko, to wystarczy do tego jeden lekarz, który powinien siedzieć w szpitalu 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, bo ma mało pracy? Tak to jest jak się na kierownika szpitala zatrudnia osobę z doświadczeniem w medycynie, a nie z doświadczeniem w zarządzaniu.
 • AM+ 2017-01-20 15:54:56
  http://aukcje.wosp.org.pl/projekt-modernizacji-oddzialu-dzieciecego-seniora-i4104121 polecam interesującą aukcję: wylicytuj i wskaż oddział szpitalny dla którego powstanie kompleksowa koncepcja modernizacji. Wiadomo, że niewielkie interwencje mogą zmienić wiele, ale zanim to nastąpi potrzeba czasu aby przedyskutować problemy i dotychczasowe rozwiązania. Ten pierwszy krok najlepiej uczynić razem - pacjenci, personel, projektanci, dyrekcja - dlatego polecam odpalić link, podzielić się ze znajomymi i nie czekając na innych brać udział w licytacji! Na pewno ktoś zna oddział gdzie przyda się taka pomoc.
  • joanna 2017-01-22 14:26:15
   Pan Prezes Jarosz to buc i prostak,nie szanuje ludzi,swoich pracownikow.Nie dosyc ze od lat nie bylo podwyzek to nawet za ciezka prace nie potrafi powiedziec pracownikom dziekuje.Jedyne co bylo slychac od tego chama to takie slowa jak sie nie podoba to spierdalac.Takiego pokroju otacza sie tez kadra kierownicza,nieudacznikami,bojacymi sie jego oddechu,miernoty intelektualne,pozbawione honoru i wlasnego ja .Wszyscy slepo realizuja jego chore pomysly,a jak pan prezes do nich sie usmiechnie to sa posikani ze szczescia.Zwolnic buca i nieudacznika ,glowna ksiegowa,ktora tez jest do niczego,tzw wice dyrektorkow ktorzy tez walesaja sie po szpitalu jak cmy,za hojne wynagrodzenia.Jaki prezes takie zaplecze kierownicze,nieudacznik otacza sie jeszcze wiekszymi nieudacznikami,zeby jego miernota nie byla tak zauwazalna.
   • joanna 2017-01-23 14:47:38
    kiedy pisalam o kadrze kierowniczej to chodzilo mi o administracje,tyle sprostowania.Pracpwnicy obydwu szpitali uszy do gory ,nie dajcie sie jednemu maluczkiemu, w Was sila i madrosc,to Wy stanowicie sile tych szpitali ,nie prezes jarosz i jego przydupasy.
 • ZestresowanaNaMaxa 2017-03-02 11:28:05
  Nie ma co, niedługo wzytsko legnie w gruzach. dobrze ze jakis czas temu sie przepisalam do radan-med i teraz tam chodze. koniec z kolejkami jak za komuny i ciagle zajetym numerem. czasami warto zmienic lekarza i przychodnie bo wychodzi to zazwyczaj na dobre, mnie wyszlo :)
 • matka 2017-05-05 13:35:24
  Szpital na kosciuszki to tragedia, oddzial pediatri to kompletny brak warunkow, pomijajac fakt ze sale dla tych biednych dzieciaczkow to dno ktore jeszcze gierka widzialo,zagrzybiale sciany,smierdzi wilgocia a do tego zalany sufit spada na glowe... Sale sa przedzielone scianami w ktorych sa po 3 tak jak by okna i stojac w sali nr1 widzimy co robia w sali ostatniej. Przy wiekszej ilosci pacjetow,wyglada to jak malpi gaj,ktory ktos obserwuje. Toalety smierdza stara wybijajaca kanalizacja. Drzwi w salach sie nie domykaja,a wanienki i umywalki przyprawiaja o obrzydzenie. Nie wspominam juz o braku warunkow dla rodzicow,ale o godne warunki dla dzieci mogli by sie postarac!!!!
  • też matka 2017-05-09 14:15:53
   A jak pani ocenia personel pielęgniarski? Bo ja na DUŻY plus!!!
 • Marek 2017-05-13 23:25:08
  kto chce powinien zgłaszac sie do operacji do oddziału chirurgii w Strzelcach opolskich, kolejka mała i warunki o niebo lepsze.Ja byłem i lecze tam cała rodzinę.
 • Ola 2017-11-01 17:35:07
  Jakoś kasa na piastuchow jest a w szpitalu bieda piszczy do wymiany prezydent gliwic