Ciąg dalszy grupowych zakupów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Po wspólnym zakupie energii elektrycznej przyszła pora na gaz.  W skład grupy, która w latach 2020-2021 chce  kupować to paliwo, weszło 21 miast i gmin GZM. Są też Gliwice. Ogłoszenie przetargu planowane jest na trzeci kwartał br. 
– Będzie to największa grupa zakupowa gazu w Polsce oraz pierwszy grupowy zakup gazu w metropolii – zapowiada Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM.

Podobnie jak przy okazji wspólnego zakupu prądu, celem jest wynegocjowanie korzystniejszej stawki niż gdyby każdy uczestnik grupy miał szukać dostawcy indywidualnie. Obecnie gromadzone są dane niezbędne do opracowania dokumentacji przetargowej, zaś samo ogłoszenie postępowania planowane jest na trzeci kwartał 2019 roku.

Dotąd porozumienie w sprawie przygotowania i przeprowadzenia przetargu podpisało z metropolią 21 gmin członkowskich: Będzin, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Gliwice, Imielin, Katowice, Łaziska Górne, Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Psary, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świętochłowice, Tychy, Zabrze. Wszystkie te gminy uczestniczą także we wspólnym zakupie prądu.

Gliwice przystąpiły do grupy, widząc w niej szansę na tańszy gaz dla miejskich jednostek. Biuro prasowe UM informuje, że błękitne paliwo płynie do szkół, przedszkoli i żłobków oraz Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach. 

Metropolia prowadzi jednocześnie prace nad przygotowaniem przetargu na wspólny zakup energii elektrycznej. Obecnie opracowywana jest dokumentacja w związku z dostawami na lata 2020-2021. 

Grupę stworzy aż 113 zamawiających, w ramach których działa ponad 300 jednostek. 

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku chciano kupić energię  na lata 2019-2020, jednak jesienią przetarg został unieważniony z powodu wysokich cen. Najtańsza oferta przekroczyła budżet o 20 proc. i nie wszyscy członkowie grupy chcieli z niej skorzystać. Zdecydowano wówczas, aby drugi przetarg dotyczył tylko 2019 r., ponieważ ceny energii wzrosły tak mocno, że uczestnicy nie chcieli wiązać się nimi na dłużej. 

W drugim przetargu średnia cena jeszcze nieznacznie wzrosła (z 331,97 zł netto za megawatogodzinę do 335,71 zł/MWh netto), jednak w listopadzie 2018 r. wybrano najtańszą ofertę, złożoną przez Tauron Sprzedaż.

Grupa zakupowa zakontraktowała prawie 0,5 terawatogodziny energii za ponad 192 mln zł. Grupę utworzyły 73 podmioty, skupiające 289 jednostek.

(pik)



wstecz

Komentarze (0) Skomentuj