Najwcześniej na początku przyszłorocznego sezonu mieszkańcy będą mogli skorzystać  z solankowych inhalacji w lasku przy ul. Chorzowskiej.  W trakcie  miesięcy przygotowań udało się tylko znaleźć wykonawcę projektu.
Umowa w sprawie opracowania dokumentacji technicznej to wynik trzeciego już przetargu w związku z budową tężni, ale pierwszego w zmienionym zakresie. Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach początkowo starał się znaleźć wykonawcę w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Teoretycznie połączenie jednym zleceniem części projektowej i wykonawczej miało przyspieszyć realizację inwestycji. Założenia mówiły, że tężnia stanie już we wrześniu. 

Okazało się, że na ofertę MZUK nie ma zainteresowania. Do pierwszego, kwietniowego postępowania nie przystąpiła żadna firma, w powtórzonym w maju wystartowała jedna, ale nie spełniła warunków. Brak rezultatów poszukiwań wykonawcy skłonił inwestora do zmiany planów. Zadanie zostało podzielone na etap projektowy i realizacyjny. 

Tężnię, za cenę blisko 111 tys., zaprojektuje firma Modulor z Katowic. Dokumentacja ma być gotowa do 20 września. Wówczas ogłoszony zostanie przetarg na budowę. Jeśli przyniesie rozstrzygnięcie, inhalator zacznie działać na wiosną 2020 r.

Miasto przeznaczyło na budowę tężni 3 mln zł. Obiekt powstać ma w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej i podnieść atrakcyjność otoczenia zrujnowanego Zameczku Leśnego. Wymiary gliwickiej konstrukcji zaplanowano tak, by w tym samym czasie mogła korzystać z tężni większa liczba osób.

Inwestor podkreśla walory lecznicze rozwiązania. Korzystanie z tężni solankowej ma dobry wpływ na zdrowie, a przebywanie w jej pobliżu jest porównywane z dobroczynnym działaniem nadmorskich spacerów. Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo.

Wytwarzany w pobliżu aktywnej tężni mikroklimat pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacnia też system odpornościowy, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii, pomaga wypocząć i zregenerować siły.

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj