Pod młotek trafią grunty w cenie co najmniej 12,5 mln zł. 


Miasto przygotowało do sprzedaży nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 8,3 ha. Sprzedający spodziewa się zarobić na działkach położonych w Bojkowie, Ostropie i Sośnicy co najmniej 12,5 mln zł (netto).

Największy powierzchniowo teren obejmuje działki zlokalizowane na wschód od ulicy Rybnickiej, w obrębie Bojkowskie Pola. Składająca się z trzech działek nieruchomość liczy w sumie ok. 3 ha. Grunty stanowią atrakcyjną ofertą inwestycyjną – przeznaczony pod działalność usługowo-produkcyjną teren leży w rejonie połączenia autostrady A4 z planowaną obwodnicą południową miasta. Od wschodu sąsiaduje z obszarem, na którym prowadzona jest już budowa hal produkcyjno-magazynowych. Korzystne położenie przekłada się na cenę. Metr kwadratowy gruntu został wyceniony na ok. 170 zł (netto).

Jeszcze wyższą wartość z wyceny, 200 zł/m kw., osiągnęły dwie działki położone na terenie Bojkowa. Nieruchomości, o łącznej powierzchni 1,8 ha, nadają się w zasadniczej części pod usługi transportowe. 

Najniżej zostały wycenione trzy działki w Ostropie, na wschód od ul. Traktorzystów, o łącznej powierzchni ok. 2,64 ha. Uśredniona wartość terenu to 100 zł/m kw. Na wycenę wpłynął fakt, że są to grunty o charakterze mieszanym – część z nich stanowią tereny przeznaczone na działalność produkcyjno-usługową lub zabudowę mieszkaniową, ale część przynależy do terenów rolniczych. 

Ograniczenia w zagospodarowaniu przełożyły się również na wartość ostatniego zespołu działek. Przez tereny położone w rejonie skrzyżowania ul. Cmentarnej i Knurowskiej (Sośnica) przebiega gazociąg. Plan przestrzenny dopuszcza tutaj działalność usługowo-produkcyjną, w tym logistykę oraz składowanie i magazynowanie. Atutem jest dostępność do autostrady A1. Nieruchomość o łącznej powierzchni 0,8 ha została wyceniona na 130 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Podane ceny, w odniesieniu do całości powierzchni przeznaczonych do zbycia gruntów, składają się na sumę 12,5 mln zł. Nie jest to jednak kwota ostateczna. Wartości pochodzą z operatów szacunkowych, stanowiących podstawę do ustalenia ceny minimalnej. Ostanie słowo należy do prezydenta, który może dokonać podwyższenia ceny wywoławczej w przetargu. Do tak ustalonej stawki wyjściowej dochodzi jeszcze 23-procentowy podatek VAT. Wystawienie gruntów do zbycia zaplanowano w okolicach czerwca – lipca. 

Budżet przewiduje, że w tym roku Gliwice na sprzedaży swoich nieruchomości zarobią 18 mln zł (brutto). 

(pik)
wstecz

Komentarze (3) Skomentuj

  • alex 2017-02-21 17:51:05
    Może kupią to zachodnie firmy które utworzą wszedzie super i hiper markety? Fajnie by było hehehe
  • ers 2017-02-23 14:19:22
    Znając zamiłowanie w magistracie do blaszanego planowania przestrzennego, zakładam, że wkrótce w Gliwicach wyrosną kolejne markety. Niestety.
  • utylizator styropianu 2017-03-17 15:13:02
    A komu to przypadła działeczka w cichym zakątku Gliwic (choć w centrum) na ul,Sobieskiego ??? Podobno to gliwicki TBS tam się wcisnął miedzy inne wille i zrobił ludziom demolkę. Kto tam dostanie mieszkanie ? chyba sama gliwicka śmietanka, bo ci co się "nie załapali" na pewno nie. Dla nich pozostaje Ligota Zabrska, "trójkąt bezmudzki" ew. miejsca gdzie psy doopami szczekają. Cała inwestycja TBS na Sobieskiego to wielka tajemnica, nigdzie o niej nie przeczytacie - choć idzie pełną parą.