Miasto rozwija ekologiczne środki komunikacji. Mieszkańcy mają rower miejski, do urzędników trafiły elektryczne jednoślady, pojawił się nawet e-skuter. Teraz przyszedł czas na bezemisyjne autobusy. PKM Gliwice chce zakupić 10 tego typu pojazdów i wybudować dla nich stacje doładowania. 
Gliwice od lat inwestują w niskoemisyjny transport miejski. Za taki uchodzi również rower, jako alternatywny dla samochodów środek poruszania się po mieście. Za pieniądze samorządu powstają kolejne drogi i ścieżki dla jednośladów, pojawiły się stacje wypożyczeń miejskich rowerów. Ale są również bardziej konkretne przykłady działań na rzecz poprawy czystości powietrza z uwagi na komunikację. 

Nad unowocześnieniem transportu publicznego pracuje PKM Gliwice. W ciągu ostatniego czasu na ulice naszego miasta wyjechały 42 autobusy niskoemisyjne, spełniające najwyższe standardy w zakresie filtrowania i neutralizowania spalin.  

- Zakup ekologicznych, elektrycznych autobusów to kolejny krok na drodze do poprawy stanu powietrza – podkreśla Henryk Szary, prezes PKM Gliwice. 

Miejska firma przewozowa chce kupić dziesięć elektrobusów. Pojazdy niewiele będą się różnić zasięgiem od tradycyjnych. Na pełnym doładowaniu przejadą 150 km. Ale na powiększenie tego dystansu pozwala specjalna infrastruktura, z pośrednimi stacjami doładowania.

Obok elektrobusów PKM planuje budowę sieci zasilania. W ramach projektu przewidziano zakup dziesięciu stacji wolnego ładowania (o mocy 80 kW), które zostaną zamontowane na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej. 

Prócz tego mają powstać cztery stacje pantografowe, umożliwiające szybkie ładowanie. Urządzenia będą wykorzystywane do uzupełnienia doładowania w trakcie postoju autobusu między kursami. Instalacje pojawią się na przystankach przy teatrze miejskim, na Sikorniku oraz w bazie PKM.

Szacowana wartość inwestycji to 32 mln zł. Przewoźnik stara się o dofinansowanie przedsięwzięcia z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jeżeli wniosek zostanie przyjęty, dotacja może wynieść nawet 85 proc. kosztów zadania.

W razie powodzenia planów PKM zamierza jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na dostawę. Przyszły rok przewidziano na budowę infrastruktury i oczekiwanie na realizacją zamówienia. Pierwsze elektrobusy mogą się więc pojawić w 2021.  

(pik)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj