Gliwiccy radni nie mają wątpliwości – nasze miasto, i Śląsk, potrzebują metropolii. Dali temu wyraz, głosując niemal jednomyślnie (jedna osoba wstrzymała się od głosu) za wejściem Gliwic do związku. Samorządowcy dzielą to przekonanie z mieszkańcami, którzy w konsultacjach powiedzieli metropolii „tak”.  
Gliwice są wśród 41 miast i gmin naszego regionu zainteresowanych przystąpieniem do związku metropolitalnego. Obecnie kończy się proces konsultowania rozwiązania z mieszkańcami Śląska i zbierania opinii samorządów. Następnym etapem będzie przygotowanie wniosku o utworzenie związku, przyjęcie go przez radę miasta Katowice i złożenie do Rady Ministrów. Zgodnie z kalendarzem, do 23 czerwca rząd powinien przyjąć odpowiednie rozporządzenie, a pierwsze posiedzenie zgromadzenia związku zaplanowano na 1 września.   

Według ustawy, związek metropolitalny będzie zrzeszeniem gmin województwa śląskiego, powołanym do wypełniania zadań m.in. z zakresu kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, integracji transportu publicznego, a także promocji związku.

Powstająca metropolia będzie największym tego typu ośrodkiem w kraju. Obszar związku zamieszkuje ok. 2,3 mln ludzi. Środki na funkcjonowanie ma zapewnić m.in. 5-procentowy udział w podatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii. Według szacunków, będzie to ok. 280 mln zł rocznie. 

Radni zadecydowali o przystąpieniu Gliwic do metropolii na sesji 11 maja. wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • paula 2017-05-20 11:05:25
    Gdyby jeszcze ta metropolia przyniosła rzeczywiście jakieś udogodnienia dla mieszkańców... ja osobiscie w to nie wierzę
  • Giski 2017-07-01 08:01:15
    Po co Gliwicom ta metropolia? Nie widzę absolutnie żadnych korzyści dla naszego miasta.