Oddziały neurologii oraz udarowy w gliwickim szpitalu Vito-Med przy ul. Radiowej od 1 lutego przestały przyjmować pacjentów. Powodem jest brak specjalistów. Przerwa ma być przejściowa. Dyrekcja placówki zakłada, że oddziały zaczną na powrót świadczyć usługi medyczne w połowie maja. Są jedynymi takimi w Gliwicach i powiecie. 
W swoim komunikacie szpital informuje, że zarząd spółki Vito-Med złożył w połowie stycznia wniosek do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka o wyrażenie zgody na czasowe zaprzestanie działalności oddziałów. Zawieszenie wykonywania usług medycznych przewidywane jest od 1 lutego do 16 maja 2020 r. O planach szpital powiadomił również śląski oddział NFZ.

Dyrekcję gliwickiej placówki do wszczęcia procedury, zmierzającej do zawieszenia działalności oddziałów, zmusiły braki kadrowe – specjalistów neurologów. Jednocześnie zarząd deklaruje, że „nie zaprzestaje starań w poszukiwaniu dodatkowej kadry medycznej tak, aby do zawieszenia działalności oddziałów nie doszło bądź okres zawieszenia był krótszy niż wskazano we wniosku. W przypadku konieczności zawieszenia działalności okres ten wykorzystany zostanie do przeprowadzenia niezbędnego remontu pomieszczeń szpitalnych, który spółka planowała wykonać w późniejszym czasie”.

Jak nieoficjalnie wiadomo, kłopoty kadrowe w obsadzie spowodowane są kwestiami finansowymi. Specjaliści mają odchodzić z placówki, bo w innych szpitalach czeka na nich lepsze wynagrodzenie. 

Zawieszenie oddziałów spowodowało pogorszenie zabezpieczenia medycznego dla mieszkańców Gliwic i powiatu. Pacjenci ze świeżym udarem wymagają natychmiastowej, możliwie jak najszybszej interwencji lekarskiej. W takich sytuacjach o sprawności i zdrowiu pacjenta, a często również jego życiu, mogą decydować minuty. Tymczasem w związku z sytuacją placówki przy Radiowej wydłuży się droga do szpitala. Najbliższe Gliwicom oddziały neurologiczno-udarowe działają w Zabrzu, Rybniku, Raciborzu i Katowicach. 

To nie pierwsza taka przerwa w Vito-Med. Poprzednia miała miejsce w połowie 2018 r. Podobnie jak teraz powodem był odpływ medyków. 

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj