Podczas „Wigilii po śląsku”, projektu realizowanego dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Gliwice, będziemy tworzyć świąteczne ozdoby, gotować i muzykować. Impreza ma na celu nie tylko przywołanie zapomnianych i wciąż obecnych obyczajów oraz tradycji wigilijno-świątecznych o śląskich korzeniach, ma być również okazją do zatrzymania się w przedświątecznym pędzie i wspólnego spędzenia czasu w gronie najbliższych.
W sobotę, 15 grudnia, o godz. 14.00 przy ul. Dubois 22 w ruch pójdą tradycyjne instrumenty - skrzypce, cajon, bębny, janczary, tamburyna. Rozpoczną się również warsztaty rękodzieła, podczas których powstawać będą charakterystyczne bożonarodzeniowe pająki, czyli misterne konstrukcje wykonywane z kolorowej bibuły i słomek, wieszane pod sufitem, a będące symbolem urodzaju i szczęścia w nowym roku. 

O godzinie 16.00 okazja do tworzenia szopek, czyli śląskich betlyjek od zawsze stanowiących nieodłączny element Bożego Narodzenia w śląskich domach. Podczas trzygodzinnych warsztatów kulinarnych, prowadzonych przez kucharzy z firmy Gastrotester,poznamy  potrawy, których nie powinno zabraknąć na wigilijnym stole - moczkę, makówki, kompot z suszu oraz inne dania znajdujące się na Liście Produktów Tradycyjnych województwa śląskiego. A po zapadnięciu zmroku przestrzeń wypełni nastrojowy koncert kolęd w wykonaniu Barbary Solich i Mateusza Wróbla.

Projekt „Wigilia po śląsku” zrealizowany  jest  w ramach  Świątecznego Jarmarku Charytatywnego, w czasie którego prowadzona będzie również zbiórka na finansowanie rehabilitacji dwojga dzieci  - Ani Starosolskiej i Kamila Pactwy. Imprezie towarzyszy wymiana książkowa z udziałem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach oraz specjalna, świąteczna, edycja Targu na Zielonym.

Program warsztatów:

14.00 – 16.00 rodzinne muzykowanie - Twórcza Edukacja Muzyczna Kinga Jureczko Kowalska
14.00 – 17.00 bożonarodzeniowe "pająki" -  Projekt Matecznik 
15.00 – 18.00 warsztaty kulinarne – Gastrotester
16.00 – 19.00 śląskie betlyjki - Projekt PSTRO
16.30 – 19.00 koncert - Barbara Solich i Mateusz Wróbel

Wszystkie warsztaty mają charakter otwarty, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. 
Wstęp wolny.

Projekt dofinansowany jest z budżetu Miasta Gliwice.

Partnerzy projektu:
Tomata - gliwicka kooperatywa spożywcza
Warsztat Miejski w Gliwicach


Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj