Liczba zwiedzających, zachwyconych pracami najlepszych polskich twórców ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, przyprawia o zawrót głowy. Od  rozpoczęcia wakacji, w tygodniu, każdego dnia, liczba zwiedzających waha się pomiędzy 50 a 70 osób, a w weekendy dochodzi do 150 dziennie.
Tylko w lipcu wystawę „Młoda Polska”, której kuratorem jest Urszula Kozakowska-Zaucha, odwiedziło ponad dwa tysiące osób. W czerwcu było ich ponad tysiąc, w związku tym liczba zwiedzających wystawę przekroczy niebawem cztery tysiące osób. 

- Prezentacja prac najwybitniejszych młodopolskich twórców – Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej czy Włodzimierza Tetmajera, to kolejne, bardzo udane, wspólne przedsięwzięcie programowe Muzeum w Gliwicach i Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2019 roku prezentowaliśmy, również cieszącą się sporym zainteresowaniem – wystawę „Kresy w malarstwie polskim” ze zbiorów krakowskiego Muzeum Narodowego. Życzyłem sobie wtedy, by stała się ona zapowiedzią naszych dalszych wspólnych działań. I tak się stało. Cieszę, że  narodowa instytucja kultury, jedna z najważniejszych w kraju, znalazła w naszej gliwickim placówce godnego ambasadora na Górnym Śląsku. Składam tu podziękowanie Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i wyrazy uznania Urszuli Kozakowskiej-Zausze, kuratorce obydwu wystaw, której pieczołowitym wyborom zawdzięczamy ogromną radość, jaka wiąże się z ich zwiedzaniem” – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Tak duże zainteresowanie zwiedzających wystawę sprawiło, że muzeum postanowiło przedłużyć ją do 19 września 2021 roku. 

O wystawie: 

Wystawa sztuki w Muzeum w Gliwicach pod tytułem „Młoda Polska” przyprawia o zawrót głowy. Zgromadzono na niej ponad pięćdziesiąt znakomitych prac malarskich, rzeźbiarskich i graficznych najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Konstantego Laszczki, Władysława Ślewińskiego, i wielu, wielu innych. Dzieła pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie można oglądać w Willi Caro i Czytelni Sztuki od 15 maja do 9 września 2021 r. 

Gliwicka ekspozycja przybliża wielowymiarowy fenomen młodopolskiej twórczości, w której obecne są zarówno tendencje kształtujące europejski modernizm, czyli: idea wyzwolenia sztuki, jaskrawy indywidualizm, bunt wobec świata filistrów i mieszczańskiej moralności, odejście od realizmu i naturalizmu, nakierowanie ku podświadomości i temu, co nadprzyrodzone, jak i wciąż niewygasły, wielki romantyczny spór o „sprawę polską” i pozostającą w niewoli Rzeczpospolitą. Prezentowane na wystawie prace pieczołowicie wybrane z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie jak w soczewce skupiają zasadnicze dla sztuki Młodej Polski wątki.   

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj