Pracownicy gliwickiego Opla niemile widziani we Francji. Mimo to wyjechali do pracy w fabryce koncernu PSA w miejscowości Hordain. We wtorek, 16 czerwca, udały się tam 124 osoby. 
PSA to francuski koncern motoryzacyjny, producent samochodów osobowych i dostawczych oraz jednośladów, właściciel marek Peugeot, Citroen, DS, Opel i Vauxhall. Do jego fabryki w Hordain, na północnym wschodzi Francji, mieli w minioną niedzielę wyjechać pracownicy Opla Astry w Gliwicach, w sumie 270 osób. 

O sprawie zrobiło się głośno we wszystkich niemal serwisach informacyjnych, gdy okazało się, że PSA Polaków jednak nie sprowadzi. 

Koncern wycofał się z wcześniejszej decyzji po proteście zarówno francuskiego rządu, jak i tamtejszych związków zawodowych, niezadowolonych, że w dobie kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem do fabryki przyjadą obcokrajowcy. 

Jak w swoim komunikacie prasowym poinformowali francuscy ministrowie gospodarki i finansów oraz pracy, „w obecnej sytuacji firmy muszą robić wszystko, aby chronić zatrudnienie we Francji”. Poprosili też koncern, by najpierw zatrudnił robotników tymczasowych, z których zrezygnował na początku czerwca. 

Grupa PSA chciała sprowadzić do Hordain 532 osoby – z Polski oraz Hiszpanii, i dzięki temu uruchomić produkcję na trzy zmiany. Chodziło o reakcję na kryzys spowodowany epidemią – Polacy i Hiszpanie mieli zapewnić fabryce wydajność, a w ten sposób zrównoważony rozwój całej grupie. 

Gdy w mediach pojawiły się informacje, że koncern motoryzacyjny rezygnuje ze swojego pomysłu, w niedzielę, 14 czerwca, pracownicy fabryki w Gliwicach otrzymali maila o treści: „Dzisiejszy wyjazd do Hordain został przesunięty na najbliższy wtorek, tj. 16 czerwca”. 15 czerwca wszyscy mieli zostać w domach i czekać na informację od koordynatorów. 

– Jeśli we wtorek nie wyjedziemy, to już po sprawie, bo nie wyjedziemy wcale – powiedział nam zatrudniony w gliwickim zakładzie informator.

Sprawa rozwiązała się jeszcze w poniedziałek. Pod dwóch dniach rozmów PSA ze związkami podjęto decyzję, że wyjadą jednak 124 osoby z Gliwic – to ta grupa, która miała wyruszyć w niedzielę. I, jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, prawdopodobnie jedyna, która będzie pracować we Francji. 

(sława) 
wstecz

Komentarze (5) Skomentuj

 • Tyle w temacie 2020-06-25 13:33:49
  Swobodny przepływ kapitału i siły roboczej w UE w praktyce.
  • Grześ 2020-07-03 15:22:37
   Komentarz nie przemyślany.....
  • Andrzej 2020-10-03 13:38:40
   To są skutki nauki jedzenia widelcem.
 • Polak w USA 2020-07-08 06:31:31
  Ciesze sie ze 20 lat temu nie zakwalifikowalem sie do pracy w Oplu. Teraz mieszkam w USA, zarabiam 5,5 tys $ na miesiac, zyje sobie spokojnie i tylko patrze jak mi na koncie przybywa i co roku wakacje w tropikach....
 • Opel 2020-11-02 21:48:26
  Czy dalej są we Francji pracownicy opla z Gliwic