Kto spędza lipiec w Gliwicach, na pewno nie będzie się nudził. Drugi zestaw koncertów Filharmonii zapewni rozrywkę godną najbardziej wybrednych snobów. Energia, atmosfera i wysoki poziom to znane nam wszystkich zalety imprez organizowanych przez Fundację Integracji Kultury i Krzysztofa Kobylińskiego – kompozytora, pianistę, animatora życia muzycznego.
Będzie i kameralnie, i z rozmachem, lirycznie i dynamicznie. Staną przed nami artyści różnych pokoleń, nurtów i narodowości. Usłyszymy klasyczny big band The Elmhurst College Jazz Band i soulowy wokal Natalii Przybysz, jazz głównego nurtu (AMC Trio feat. Peter Lipa) i eksperymentalno- etniczny Tommy Caggiani Therion Project, a także dwa niezwykłe koncerty fortepianowe: Proniewicz – Waleczek Duo i Piano Dynasthy. Pięć niezwykłych spotkań z muzyką i wykonawcami o wyjątkowej charyzmie – oto propozycja Filharmonii na umilenie lipcowych wieczorów.

Piątek, 6 lipca będzie należał do Natalii Przybysz, która otworzy drugą część festiwalu. Przybysz debiutowała, wraz z siostrą Pauliną, w ramach pamiętnego zespołu Sistars (soul i R&B), który dwukrotnie zdobył MTV Music Award. Po zawieszeniu zespołu Natalia Przybysz kontynuowała karierę, sygnując swoje projekty jako NATU i stając się liderką własnego zespołu. Wydała m. in. albumy: „Natu & Envee – Maupka comes home”, „Gram Duszy”, „Prąd” i „Światło nocne”, była też dwukrotnie nominowana do Fryderyka (jako wokalistka roku i za album reggae i R&B). Wiele pozytywnego zamieszania na scenie muzycznej wywołał muzyczny hołd złożony przez Natalię Janis Joplin i nagrany wtedy album „Kozmic Blues: Tribute to Janis Joplin”. Pełna pasji i niezwykle wrażliwa, inspirująca się jazzem, soulem i funkiem, Natalia Przybysz pozostaje jedną z najbardziej wyrazistych osobowości polskiej sceny muzycznej.

Trzy dni później, w poniedziałek, 9 lipca na scenie Jazovii stanie big band jazzowy o światowej renomie. The Elmhurst College Jazz Band, zespół jazzowy koledżu Elmhurst, występował już na całym świecie, zbierając laury na najbardziej renomowanych festiwalach (Montreux, Rotterdam, Perugia) i grając z największymi sławami jazzu, takimi jak Clark Terry, Lee Konitz, Randy Brecker czy Dee Dee Bridgewater. Ostatnio z młodymi muzykami współpracowali Yellowjackets, Patti Austin, Tom Scott i Patrick Williams. Dynamiczni, pełni energii i zapału muzycy dali już dowody, że potrafią sprostać najbardziej wyśrubowanym wymaganiom i dotrzymać pola największym sławom. Skondensowana dawka młodości, świeżości i niesamowity klimat jazzbandu z prawdziwego zdarzenia. Będzie się działo, tego możemy być pewni.

Potem znowu trzy dni przerwy i w czwartkowy wieczór, 12 lipca zagra dla nas znane i lubiane w Gliwicach AMC Trio. Sympatyczni Słowacy dali się poznać gliwiczanom bodaj pięć lat temu, grając na PalmJazzie w towarzystwie Randy’ego Breckera. W międzyczasie zdobyli renomę o światowym zasięgu, łącząc od czasu do czasu siły z takimi gwiazdami sceny jazzowej, jak Bill Evans, Ulf Wakenius, Mark Whitfield czy Michael „Patches” Stewart. Grający razem od 1993 roku Peter Adamkovič (fortepian), Martin Marinčák (kontrabas) i Stanislav Cvanciger (perkusja) często szukają inspiracji w słowackiej muzyce ludowej i popularnej, a kładąc nacisk na oryginalność ścieżki melodycznej i wyrazistość motywów, przekraczają granice standardów jazzowych. Tym razem zgrają z towarzyszeniem Petera Lipy, zwanego „ojcem słowackiego jazzu”. Lipa to piosenkarz, kompozytor, animator i menadżer jazzowy, wieloletni koordynator Bratislava Jazz Days, ze swobodą poruszający się w różnych nurtach i stylistykach – od klasycznych standardów i dixielandu, poprzez jazz latynoamerykański, po funky i rock. Muzykę tworzy od początku lat sześćdziesiątych, ale – wciąż młody duchem – w czasie koncertów eksploduje energią. Jego pierwszy solowy album ukazał się w roku 1983.

Tommy Caggiani Therion Project – na to niezwykłe wydarzenie muzyczne Jazovia zaprosi nas w niedzielę, 15 lipca. Therion Project są formacją powstałą w Hiszpanii, a ich liderem i kompozytorem repertuaru jest pochodzący z Włoch wirtuoz instrumentów perkusyjnych Tommy Caggiani. Guillem Ferrer (saksofon altowy i flet), Max Canalda (gitara), Diego Belzunegui (klawisze) i German Ruiz-Alejos (bas) – w takim składzie wystąpią przed gliwicką publicznością, prezentując album „Magic Seeds”, energetyczną mieszankę jazzu z world music. Jako że lider Caggiani jest wirtuozem perkusji i perkusjonaliów, będą one odgrywały istotną rolę w czasie koncertu, jednak sami członkowie Therion Project akcent kładą na wzajemne relacje i współpracę. „Magic Seeds”, pełne najróżniejszych inspiracji etnicznych, emanują żywiołowością i niezwykle łatwo trafiają w gusta publiczności. Mimo tego dalekie są od schematyzmu i banału, proponując ambitne formy i wysoką jakość artystyczną.

Ostatnie koncerty tej edycji Filharmonii po raz kolejny otwierają Jazovię na klasykę muzyczną. W ramach wieczoru 16 lipca widownia usłyszy najpierw duet fortepianowo-skrzypcowy, a potem trio fortepianowe łączące trzy pokolenia. Na skrzypcach i fortepianie zagrają Voytek Proniewicz i Wojciech Waleczek, którzy z recitalami kameralnymi najsłynniejszych utworów na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu, od baroku po muzykę współczesną, zjeździli już całą Europę. Voytek Proniewicz to jeden z najznakomitszych skrzypków młodego pokolenia. W 2005 roku zadebiutował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i od tego czasu interpretował już koncerty skrzypcowe Mozarta, Bacha, Vivaldiego, Czajkowskiego oraz utwory Sarasatego, Wieniawskiego, Kreislera, Lutosławskiego i Piazzolli, zdobywając nagrody na najważniejszych europejskich festiwalach skrzypcowych i występując na najgłośniejszych scenach. Wojciech Waleczek jest pianistą i kameralistą, adiunktem w Instytucie Muzyki w Cieszynie na Wydziale Artystycznym UŚ w Katowicach. Artysta ten od parunastu lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność koncertową, zarówno występując z orkiestrami, jak i wykonując recitale solowe oraz kameralne w kraju i zagranicą.

W 2014 roku Proniewicz i Waleczek nagrali album zawierający utwory Ferenca Liszta na skrzypce i fortepian, „Ferenc Liszt Works for violin and piano”, który zyskał znakomite recenzje w światowych czasopismach muzycznych i z którym wystąpią w Gliwicach. Piano Dynasthy, kolejny koncert tego wieczoru, to spotkanie trojga pianistów reprezentujących trzy artystyczne pokolenia: Veroniki Vitaitė, Aleksandry Zvirblyte i Pauliusa Anderssona, młodego wirtuoza fortepianu z Litwy. Zarówno Veronika Vitaite, jak i Aleksandra Zvirblyte oraz Paulius Andersson to wykładowcy wyższych szkół muzycznych, utalentowani wykonawcy, zdobywcy licznych nagród na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, twórcy i propagatorzy litewskiej kultury. Ich międzypokoleniowy projekt jest pierwszym tego typu koncertem w Jazovii. Fortepianowy recital na sześć rąk, prezentując muzyczny dorobek trzech pokoleń pianistów, po raz kolejny pozwoli na ukazanie możliwości wspaniałego instrumentu, którego dźwięk był dla słuchaczy CK Jazovia źródłem tylu niezapomnianych wrażeń.

Na trzy z lipcowych koncertów wstęp za bezpłatnymi zaproszeniami. Można je zdobyć, wchodząc na stronę: www. zaproszenia. jazovia.pl.
Festiwal „Filharmonia – muzyka w Jazovii” został dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Eve Sand

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj