Przed nami 10. edycja prestiżowego festiwalu  All’Improvviso a pierwszy koncert – 12 września.   
Festiwal, organizowany przez Towarzystwo Kulturalne Fuga, w ciągu dziesięciu lat zdobył stałą publiczność oraz ugruntowaną pozycję na rynku muzycznym. Lecz przede wszystkim jest wyczekiwaną przez melomanów imprezą na stałe wpisującą się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Gliwic. O All`Improvviso mówi się w świecie, a artyści chętnie przyjmują zaproszenia na festiwalowe koncerty. O  jego randze niech świadczy objęcie przez Ariannę Savall, wybitną harfistkę i kompozytorkę, funkcji honorowej dyrektorki artystycznej festiwalu.

- Temu niezwykle ważnemu dla nas i naszych słuchaczy jubileuszowi przyświecać będzie idea zawarta w tytule „Muzyka wszystkich stron świata”. Koncepcja ta w pełni oddaje najistotniejsze dla festiwalu przekonanie o uniwersalności muzyki oraz sile ekspresji twórców zdolnych do łączenia różnych tradycji kulturowych, form klasycznych z popularnymi, dzieł twórców znanych i anonimowych. Aby w pełni zrealizować ideę dziesiątej edycji festiwalu, zaplanowaliśmy bogaty program wydarzeń muzycznych i towarzyszących im działań o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim – tłumaczy Paweł Ciepliński z TK Fuga.

Do najważniejszych wydarzeń artystycznych należy z pewnością zaliczyć koncert ojca europejskiej szkoły muzyki dawnej improwizowanej – Jordi Savall’a, który wraz z muzykami z grupy Hesperion XXI przedstawi przygotowany specjalnie na potrzeby festiwalu program „Czas odnaleziony", ukazujący bogactwo kultury orientu i jej wpływ na cywilizację zachodnią. Wydarzenie wzbogaci udział Arianny i Ferrana Savallów oraz grupy Hirundo Maris, co pozwoli uczestnikom na odbycie podróży także na południe i północ muzycznej Europy.  Gliwicki festiwal zaprosi swoich gości i do dalekiej Argentyny, gdzie w 2014 r. grupa Quadro Nuevo szukała inspiracji do swojego najnowszego programu „Tango”. Utwory z tej  płyty, nagrodzonej „German Jazz Award”, zabrzmią w Polsce po raz pierwszy.

Podczas dziesiątej edycji festiwalu nie można zapomnieć o niezwykle ważnym wydarzeniu  2017 roku: 500 -leciu reformacji.  Dlatego nie zabraknie muzyki J. S. Bacha i innych wielkich mistrzów baroku europejskiego, zaprezentowanej między innymi podczas koncertu reformacyjnego {oh} Orkiestry Historycznej. Polscy muzycy wraz z czeską sopranistką Michaelą Kuštekovą wystąpią w Gliwicach z programem „Muzyka i słowo”.
Kompozycje wielkich mistrzów wybrzmią także podczas koncertu znakomitych polskich artystów – Łukasza Kuropaczewskiego (gitara), Macieja Frąckiewicza (akordeon) i Bartka Milera (cajon). Dziesiąta edycja festiwalu  to również występ znakomitego kontratenora Maxa Emanuela Cenčića, który wraz z orkiestrą zaprezentuje znakomite utwory europejskich twórców barokowych i renesansowych. Ponadto na scenie festiwalu zaprezentuje się Gliwicka Orkiestra Kameralna oraz wspaniały klarnecista Woytek Mrożek w brawurowym programie „Vivaldi Goes Jazz”.

Koncerty główne:

1. Koncert reformacyjny -(oh!} Orkiestra Historyczna, Michaela Kušteková – sopran - 12 września, godz. 18.30, Ruiny Teatru Victoria;
2. Vivaldi Goes Jazz - Gliwicka Orkiestra Kameralna i Woytek Mrozek (klarnet)  z zespołem jazzowym -16 września, godz. 18.30, Ruiny Teatru Victoria;
3. Max Emanuel Cencic- {oh!} Orkiestra Historyczna (premiera polska) - 30 września, godz. 18.30, Ruiny Teatru Victoria;
4. Tango Quadro Nuevo (polska premiera programu) – 4 października, godz. 18.30,  
CKS Mrowisko;
5. Łukasz Kuropaczewski Trio – 14 października, godz. 19.00,  Centrum Edukacji i Biznesu Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju;
6. Koncert rodziny Savall  z zespołami Hesperion XXI i Hirundo Maris, w programie „Czas odnaleziony”, stworzonym specjalnie na dziesięciolecie festiwalu (premiera światowa) – 22 października, godz.18.30, Teatr Miejski w Gliwicach.


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj