Jest w Gliwicach takie miejsce, gdzie dziecko może odkryć swoją pasję do programowania i konstruowania. Gdzie może rozbudzić swoje skrywane umiejętności projektowe i inżynierskie. Gdzie grupa pasjonatów nauk ścisłych pokazuje fascynujący świat robotów z kloców Lego i programowania. Tym miejscem jest Fabryka Naukowców, która rozpoczyna kolejny rok działalności z ciekawymi propozycjami dla dzieci w wieku szkolnym.

Rozpoczął się rok szkolny. Za chwilę rodzice rozglądać będą się za zajęciami pozalekcyjnymi dla swoich pociech

- To prawda. Dlatego przygotowaliśmy w naszej Fabryce bardzo atrakcyjne propozycje dla dzieci ze szkół podstawowych. Mamy zajęcia dla dzieci już od 5 roku życia aż do 8 klasy szkoły podstawowej – mówi Katarzyna Janus, właścicielka Fabryki Naukowców. Proponujemy dzieciom zajęcia z budowy i programowania robotów oraz programowania, w tym programowania gier i animacji. Nowością w tym roku są zajęcia z modelowania i druku 3D.

Brzmi dość poważnie. Na czym polegają takie zajęcia?

-Tak, brzmi poważnie, ale jeżeli już dodamy, że roboty są z klocków Lego, to już raczej kojarzą się z dobrą zabawą. I to właśnie chcemy dzieciom przekazać, że programowanie jest równie proste i fascynujące, jak budowa z klocków Lego. Zajęcia zawsze zaczynamy od wprowadzenia i omówienia danej konstrukcji lub gry. Następnie w zależności od zajęć, dzieci budują robota według instrukcji i go programują lub projektują i programują grę. Starszym dzieciom, z klas 5-7 proponujemy programowanie w Phytonie, czyli środowisku, które ma już profesjonalne zastosowanie oraz może być także wykorzystane na maturze z informatyki. Ponieważ dzieci „rosną” razem z nami i pojawia się potrzeba kolejnych, coraz bardziej zaawansowanych i ciekawych zajęć, dla młodzieży z klas 7-8 przygotowaliśmy kurs z modelowania i druku 3D. To zajęcia, podczas których nasi kursanci będą tworzyć proste bryły i obiekty, rozwiną umiejętności modelowania, wyobraźni przestrzennej. Zwieńczeniem ich pracy będą wydruki na drukarce 3D zaprojektowanych modeli.

W jakim systemie prowadzone są zajęcia w Fabryce Naukowców?

- Zajęcia prowadzimy w systemie kursów semestralnych. Żeby dzieci czegoś się nauczyły, potrzebna jest systematyczność. Podobnie jak z nauką języka obcego. Zajęcia prowadzimy w formie cyklicznej raz w tygodniu w podziale na rodzaj zajęć i grupę wiekową. Obecnie mamy siedem poziomów nauki, dopasowanych do wiedzy, umiejętności i zainteresowań uczestników. Pracujemy na różnych platformach sprzętowych i w różnych językach programowania, zatem zajęcia można rozpocząć już w wieku 5 lat, ale jeżeli kogoś programowanie i robotyka zainteresuje w późniejszym wieku, to nie zaczyna od samego początku, tylko dołącza do swojej grupy wiekowej.

Obserwując dzisiejsze dzieci, nie można uciec przed wrażeniem, że szybko zapalają się na nowy projekt, ale równie szybko zniechęcają…

- Tak się składa, że na każdym poziomie do klasy 6. każde spotkanie to jeden projekt, czyli robot lub gra. Na każdych zajęciach jest zawsze coś nowego. Dzieci bardzo szybko widzą efekty swojej pracy. Dzisiaj buduję swojego robota, dzisiaj piszę program, dzisiaj go programuję i dzisiaj robot działa, dlatego nie ma zniechęcenia u dzieci, bo w każdym tygodniu jest coś zupełnie innego. Jedynie programowanie w Phytonie i projektowanie 3D to zajęcia, gdzie na efekty pracy trzeba poczekać, ale te z kolei skierowane do starszych dzieci, które są w pewnym sensie już ukierunkowane i świadome tego, co chcą robić i co sprawia im satysfakcję.

Czy wasze propozycje kierowane są do wszystkich dzieci?

- Nasze zajęcia rozwijają umiejętności uniwersalne takie jak logiczne i analityczne myślenie, umiejętność pracy zespołowej, rozwiązywania problemów, prezentacji efektów swojej pracy. Zatem umiejętności przydatne każdemu młodemu człowiekowi, bez względu na to, jaką drogę w przyszłości wybierze. Na zajęcia zapraszamy dzieci, które ukończyły 5 rok życia. Z naszego doświadczenia wynika, że w tym wieku dzieci są w stanie w pełni skorzystać z zajęć, czyli nie tylko fajnie spędzić czas, ale także zrozumieć programowanie i umieć samemu odtworzyć program. Każde dziecko ma swój czas i czasem zdarza się, że jest gotowe wziąć udział w zajęciach dopiero w wieku 6 lub 7 lat. Nie ma w tym nic złego. Dzieci czasami świetnie budują z klocków Lego, tworzą własne, niepowtarzalne konstrukcje. Natomiast, kiedy otrzyma zadanie z góry określonym i musi budować nie to co chce, ale to, co pokazuje mu program, to już przestaje mu się podobać, bo w pewnym sensie ogranicza to jego swobodę twórczą. Dlatego nieraz warto poczekać pół roku czy nawet rok, by dziecko w pełni skorzystało z zajęć. Naszym celem jest rozwijanie w dzieciach pasji do nauk ścisłych, a jest to możliwe tylko wtedy, kiedy dzieci będą z zajęć czerpały przyjemność, kiedy uda nam się połączyć naukę ze świetną zabawą.

Jak można się przekonać czy nasze dziecko jest już na tyle dojrzałe by zmierzyć się z projektowaniem i budową robotów?

- Organizujemy zajęcia pokazowe w formie Dni Otwartych, zapraszamy wszystkie dzieci, a szczególnie te najmłodsze, by wzięły udział w próbnych zajęciach i mogły przekonać się czy taka forma zajęć im odpowiada. My także wówczas weryfikujemy, czy dziecko poradzi sobie na zajęciach czy na przykład lepiej by poczekało jeszcze pół roku.

Kiedy odbędą się najbliższe Dni Otwarte w Fabryce Naukowców?

- 21 i 22 września. Dzieci będą miały okazję wziąć udział w dowolnych zajęciach, które poprowadzone będą dokładnie tak jak zajęcia semestralne, po to by dziecko zobaczyło czy taki rodzaj zajęć podoba mu się i czy będzie chciało w nich uczestniczyć. Oprócz tego mamy możliwość zweryfikowania czy dziecko sobie poradzi i czy rzeczywiście jest tym tematem zainteresowane. Rodziców w tym czasie zaprosimy na spotkanie przy kawie, podczas którego przedstawimy program kursów semestralnych, opowiemy, co dokładnie robią dzieci na zajęciach, czego się uczą oraz jakie umiejętności zdobywają i rozwijają podczas zajęć. Udział w zajęciach podczas Dni Otwartych jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Szczegółowy plan zajęć podczas Dni Otwartych dostępny jest na stronie www.fabrykanaukowcow.pl oraz fanpag’u Fabryki Naukowców na Facebooku.

Jak można zarezerwować miejsce?

- Telefonicznie dzwoniąc do biura pod nr telefonu 604 339 781 oraz przez stronę internetową

Czy założeniem Fabryki Naukowców jest chęć stworzenia ze wszystkich kursantów przyszłych programistów i konstruktorów?

- To bardzo ważne pytanie. Otóż naszym celem nie jest stworzenie z wszystkich dzieci programistów i inżynierów. Naszym nadrzędnym celem jest rozwijanie umiejętności przydatnych w dalszym życiu, takich jak logiczne myślenie, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów, radzenia sobie z trudnościami oraz chcemy nauczyć dzieci systematycznej pracy. Budowa robotów i programowania to głównie narzędzia, które pozwalaną rozwinąć różne umiejętności, nauczyć dzieci precyzji i skrupulatności. Chcemy dzieciom pokazać, że nie istnieje jedno poprawne rozwiązanie i że nie zawsze wszystko musi zadziałać za pierwszym razem. Szukanie rozwiązania uczy nas więcej niż poprawne zrealizowanie zadania za pierwszym razem. Rozbudzamy w młodych konstruktorach ambicję w dążeniu do osiągnięcia celu pomimo pojawiających się problemów. To cechy, które niezależnie od profesji bardzo przedają się w życiu codziennym.

Czy Fabryka Naukowców ma jeszcze jakieś propozycje dla dzieci i młodzieży?

- Oprócz zajęć semestralnych organizujemy półkolonie, imprezy urodzinowe, wyjazdy naukowe i naukowo -sportowe (zimowiska, kolonie letnie, zielone szkoły), warsztaty i pokazy dla szkół, firm, placówek edukacyjnych, a także eventy.

Dziękuję za rozmowę.

FABRYKA NAUKOWCÓW W LICZBACH: 9 lat na rynku, 150 autorskich konstrukcji, 7 poziomów nauki, ponad 5 tys. zadowolonych klientów

Artykuł sponsorowany

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj