Polski żużlowiec Tomasz Gollob uległ w tym roku poważnemu wypadkowi, w wyniku którego doznał między innymi uszkodzenia rdzenia kręgowego. Słynny sportowiec zaczyna właśnie rehabilitację, a pomaga mu w niej egzoszkielet wypożyczony z Gliwic. 
Mowa o przenośnym bionicznym szkielecie, który pomaga w rehabilitacji praktycznie każdego pacjenta z niedowładem kończyn dolnych. Uczy wstawania, siadania, naturalnego chodu, prawidłowego przenoszenia obciążenia między kończynami. Mocuje się go na zewnątrz ciała, jako swoistą powłokę, pancerz. 

Egzoszkielet jest zasilany bateriami, a ruchy w nim wykonywane są za pomocą silników, co wspomaga utracone funkcje nerwowo-mięśniowe. 

To urządzenie do reedukacji chodu, przeznaczone do użytku pod nadzorem terapeuty u pacjentów o różnym stopniu porażenia (połowiczne, całkowite), które jest wynikiem schorzeń neurologicznych lub urazów (np. udar, uszkodzenie rdzenia kręgowego, urazowe uszkodzenie mózgu). Egzoszkielet wspomaga chód u pacjentów i, co ciekawe,  prawie każdy użytkownik dopuszczony przez lekarza do treningów chodził już podczas pierwszej sesji. 

Urządzenie, na którym ćwiczy Gollob, to sprzęt amerykańskiej firmy Ekso Bionics, który rozprowadza firma Technomex z Gliwic. To właśnie pracownik Technomexu zawiózł egzoszkielet do Bydgoszczy, gdzie rehabilitowany jest żużlowiec. 

Egzoszkielet został wypożyczony. Na co dzień służy pacjentom współpracującego z Technomexem Centrum Rehabilitacji Fizjofit, które znajduje się w Gliwicach przy ulicy Szparagowej.   

Zdjęcie poglądowe: Technomex Gliwice 
wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • wiki 2017-07-28 15:02:29
    Oby pomógł ! Panie Tomaszu, niech Pan wraca do zdrowia i sprawności dzięki naszemu egzoszkieletowi !
  • magda 2017-07-29 17:26:56
    Powrotu do zdrowia dla pana Golloba.