Strefy zamieszkania w Gliwicach najwyraźniej nie działają. W dzielnicy Brzezinka właśnie potrącone zostało dziecko. Czy kierowca jechał obowiązkowe 20 kilometrów na godzinę? Raczej wątpliwe. 

Do wypadku doszło na początku lipca na ulicy Lubelskiej w Brzezince, która jest strefą zamieszkania. 

Jadący tu oplem 28-letni zabrzanin najechał na przebiegającego przez jezdnię siedmiolatka. Dodajmy – dziecko miało prawo przez ulicę przebiegać, jeździć na niej hulajnogą, bawić się piłką. 

Takie przywileje daje właśnie znak informujący o strefie zamieszkania. Kierowcy są tu, powiedzmy sobie szczerze, swoistymi intruzami. Owszem, mają prawo jechać, ale bardzo powoli i ostrożnie, będąc przygotowanymi na nieoczekiwane sytuacje, jak „wyskoczenie” pieszego.   

28-latek najwyraźniej ostrożności nie zachował. Nie wiedzieć, czemu – zlekceważył strefę czy znaku nie zauważył? 

Efekt tego zachowania jest jednak bardzo niepożądany: siedmioletni chłopiec doznał bardzo poważnych obrażeń. Dziecko było nieprzytomne, gdy z miejsca zdarzenia zabrał je do szpitala śmigłowiec lotniczego pogotowia ratunkowe.

Odpowiedzialnemu za wypadek zabrzaninowi zatrzymano prawo jazdy. Teraz zostaną zbadane dokładne okoliczności oraz przyczyny zdarzenia. 

Policjanci z gliwickiej drogówki przypominają: maksymalna dopuszczalna prędkość w strefie zamieszkania to tylko 20 kilometrów na godzinę! Pieszy zawsze ma tu pierwszeństwo – to jego azyl, zaś kierowca w swoim samochodzie jest tylko „tolerowany”. Galeria

wstecz

Komentarze (5) Skomentuj

 • Kuba 2019-07-12 05:11:02
  Kierowcy w Gliwicach wogóle nie przestrzegają ograniczeń w strefach zamieszkania. Np. przy urzędzie miasta wszyscy jadą 50km/h a jak widzą pieszego idącego po ulicy to jak by go chcieli przejechać. Zapraszam patrole drogówki w rejony centrum do kontroli prędkości w strefach zamieszkania
 • J.K. 2019-07-12 09:23:26
  Kiedy nasza kochana Policja, zainteresuje się idiotą na motocyklu, jeżdżącym od parunastu wieczorów, w kwadracie ulic Skowrońskiego, Tarnogórską, Witkiewicza, w godzinach od 22.00 do 0.00...?
 • K P 2019-07-12 09:47:26
  Zapraszam nasza drogówkę. na ul.Mysliwska i Strzelnicza częściej niż dotychczas
 • gliwiczanie 2019-07-14 18:22:38
  Jaki prezydent, takie miasto.
 • wacwis 2019-10-25 04:33:09
  Podobno to za komuny donoszono hmm trudno takie mamy dzisiejsze spoleczenstwo .Tutaj donosic samemu wsiasc w auto i gnac ile fabryka dala .juz mi was nawet nie szkoda.