Na przestrzeni czasu zmiany klimatu dokonują się z coraz większą częstotliwością i znacznie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej czego skutkiem są np. zauważalne anomalia pogodowe, niszczenie środowiska naturalnego, podnoszenie się poziomu mórz czy kryzys polarny. Przedsięwzięcia podejmowane przez Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. dostosowane są zarówno do potrzeb Gliwiczan, instalacji przetwarzania odpadów jak i wymogów ochrony środowiska z uwzględnieniem troski i dbałości o środowisko naturalne – w tym przeciwdziałaniu zmian klimatu. Poznaj bliżej działania miejskiej Spółki: 

Rekultywacja kwater składowiska odpadów oraz zmniejszenie udziału maszyn spalinowych w procesie koszenia trawy.
Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. prowadzi swoją działalność obejmującą eksploatację m.in. składowiska odpadów, czyli obiektu do którego trafiają określone rodzaje odpadów z terenu miasta Gliwice. Składowisko składa się ze starej części zrekultywowanej, która służyła mieszkańcom od początku lat 70 do końca 2000 r. oraz nowej części w ramach której wybudowano 4 kwatery. Aktualnie trwa eksploatacja ostatniej z nich. Zastosowana przez PZO technologia składowania odpadów tj. właściwe ich zagęszczanie w kwaterze, a następie przykrywanie na bieżąco odpowiednią warstwą materiału mineralnego, całkowicie eliminuje powstawanie pyłów i odorów, co minimalizuje oddziaływania na otaczające środowisko naturalne. W złożu składowanych odpadów zachodzą procesy fermentacji beztlenowej, co przyczynia się do powstawania gazu składowiskowego.  Dlatego też, aby ograniczyć emisję biogazu do powietrza w skład którego wchodzą m.in. dwutlenek węgla i metan czyli tzw. gazy cieplarniane, każda z 4 kwater została wyposażona w instalację odgazowującą. Instalacja ta «zbiera» gaz składowiskowy i przekierowuje do jednostki kogeneracyjnej, gdzie przetwarzany jest na energię elektryczną i cieplną. Proces rekultywacji prowadzony jest prze PZO na bieżąco w sposób zabezpieczający składowisko odpadów przed jego szkodliwym  oddziaływaniem na wody powierzchniowe i podziemne oraz powietrze – co jest ważnym działaniem w kontekście zapobiegania zmianom klimatu. Każda eksploatowana kwatera ma swoją żywotność i może przyjąć określoną ilość odpadów. W momencie kiedy zostaje całkowicie wypełniona podejmuje się działania mające na celu uniknięcie negatywnego wpływu zdeponowanych odpadów na otaczające środowisko. Takie działania podjęło również PZO Sp. z o.o. Aktualnie spółka prowadzi prace rekultywacyjne obejmujące 3 nieczynne kwatery wchodzące w zakres nowej części składowiska odpadów. Uwzględniając rodzaj  przyjętych odpadów warstwa rekultywacyjna ma grubość około 2 metrów, na którą składa się warstwa izolacyjna w postaci gliny, ziemi wraz z humusem a następnie dokonuje się obsiewu mieszanką traw i innych roślin dla prawidłowego rozrostu. PZO zmierza do integracji obszaru składowiska odpadów z otaczającym środowiskiem. Tereny zielone powstałe na skarpach i koronie kwater są regularnie koszone i przycinane nie tylko przez pracowników Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. ale również przez owce kameruńskie. Korzystając z usług „ekologicznej kosiarki” Spółka stara się zminimalizować udział maszyn spalinowych w procesie koszenia.  hałas. Z tego względu PZO stara się podejmować decyzje, które mają realny wpływ na środowisko naturalne oraz zmiany klimatu. Co równie ważne, swymi racicami owce utwardzają i spulchniają podłoże, zapewniają także organiczny nawóz co zwiększa bioróżnorodność – w ten sposób zwierzęta prowadzą na terenie Spółki swoją indywidualną gospodarkę obiegu zamkniętego.

Zagospodarowanie permeatu i retentatu (Gospodarka Obiegu Zamkniętego).
W celu ochrony środowiska naturalnego stosuje się na terenie składowisk systemy podczyszczania jak i oczyszczania odcieków, aby nie stanowiły zagrożenia biologicznego dla środowiska naturalnego. W tym celu w 2022 r. PZO Sp. z o.o. wybudowało oczyszczalnię dla odcieków składowiskowych (w ramach gospodarki obiegu zamkniętego - GOZ) w oparciu o technologię filtracji membranowej. W tym procesie z odcieku powstają dwa produkty. Pierwszy to retentat, który jest zatężonym odciekiem i służy do nawadniania kwater składowiska w celu intensyfikacji procesu produkcji biogazu (Spółka wykorzystuje go do spalania w jednostce kogeneracyjnej, która wytwarza w skojarzeniu energię elektryczną i cieplną) oraz permeat nazywany wodą szarą, który może być zagospodarowany na potrzeby własne obiektu. Permeat trafia do nowo wybudowanego zbiornika retencyjnego, gdzie przeznaczony jest do: zasilenia instalacji p.poż na terenie składowiska, nawadniania terenów zielonych, celów sanitarnych, myjki ciśnieniowej, zasilenia bariery antyodorowej mokrej na terenie kompostowni odpadów oraz wykorzystany zostanie jako woda technologiczna w firmie Górażdże Beton. Taka technologia pozwoliła na wprowadzenie Gospodarki Obiegu Zamkniętego dla instalacji przetwarzania odpadów w Gliwicach i na całkowite zagospodarowanie powstających odcieków z jednoczesną dbałością o środowisko naturalne.

Kompostownia oraz Vita Granum Gliwice – recykling bioodpadów.
 PZO Sp. z o.o. na terenie instalacji przetwarzania odpadów w Gliwicach w 2021 roku przebudowało i zmodernizowało powierzchnię kompostowni. Celem tych działań było usprawnienie procesu rozdrabniania i kompostowania odpadów zielonych pochodzących z pielęgnacji terenów zieleni miejskiej i przydomowej. Wsadem do produkcji polepszacza glebowego są odpady zielone ulegające biodegradacji pochodzące z Miasta Gliwice tj.: trawa, liście, konary, gałęzie, karpina, darnina. Wytworzenie organicznego środka poprawiającego właściwości gleby z odpadów wpisuje się w pełni w pojęcie recyklingu oraz gospodarki obiegu zamkniętego i pozwoli osiągnąć zwiększenie poziomu recyklingu przez Miasto Gliwice oraz zmniejszyć ilość odpadów w procesie składowania. W chwili obecnej trwa proces certyfikacji, wybrano nazwę produktu: Vita Granum Gliwice – co oznacza Gliwickie Ziarenko Życia. 

PSZOK - Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Gliwicach. 
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to zorganizowane dla Mieszkańców Miasta miejsce, które umożliwia samodzielne dostarczenie odpadów przez Gliwiczan, jednocześnie edukując o prawidłowej ich segregacji. Funkcjonowanie PSZOKu przyczynia się do zminimalizowania ilości składowanych odpadów oraz do zwiększenia ilości odpadów podlegających recyklingowi ponieważ odpady przekazywane są do dalszego wykorzystywania (np. makulatura, odpady szklane, drewno pochodzące ze strumienia odpadów wielkogabarytowych, okna PCV, styropian). Jednocześnie Spółka wierzy, że udostępniając Mieszkańcom Miasta miejsce do przywiezienia odpadów przyczyni się do zmniejszenia ilości nagminnie powstających dzikich wysypisk. Chociaż społeczeństwo jest coraz bardziej świadome znaczenia recyklingu, odpady, które nadają się do ponownego wykorzystania niestety wciąż trafiają do gleby. To ogromny problem, niektóre typy odpadów rozkładają się przez setki lat co w rezultacie przyczynia się do przyspieszenia zmian klimatycznych. 

Punkt Drugie Życie Rzeczy przy ul. Rybnickiej 199B – idea zero waste.
W punkcie Gliwiczanie mają możliwość bezpłatnego pozostawienia oraz odebrania rzeczy, nadając im w ten sposób prawo do drugiego życia. PZO Sp. z o.o. zależy aby podkreślić, iż nie ma konieczności wydawania pieniędzy na nowe rzeczy – wystarczy, odwiedzić punkt i wybrać dla siebie to co akurat jest nam potrzebne. W ten sposób wspierane jest nie tylko środowisko naturalne ale i drugi człowiek, który nie zawsze ma możliwość zakupić np. rower dla dzieci. Dodatkowo inicjatywa zachęca do „wypisania” się z masowego konsumpcjonizmu ponieważ nasze wybory zakupowe (poczynając od drogich gadżetów aż po produkty w jednorazowych opakowaniach i plastikowe słomki) – mają olbrzymi wpływ na środowisko. To dotyczy również „kaprysów mody” – moda zmienia się jak w kalejdoskopie a jej szkodliwy wpływ na środowisko ma charakter trwały. Produkcja np. bawełny czy poliestru wiąże się z uwalnianiem ogromnych ilości gazów cieplarnianych a tymczasem mnóstwo niechcianych ubrań ląduje na składowisku odpadów. Natomiast barwniki używane do farbowania tkanin nierzadko wylewane są do rzek. Naturalne zasoby ziemi, źródła wody i zagrożone ekosystemy padają ofiarą współczesnego stylu życia człowieka. Z tego względu Przedsiębiorstwo zachęca do zatrzymania się na chwile w tym pędzie, do podwójnego przeanalizowania czego tak naprawdę potrzebujemy, a następnie do podzielenia się z innymi tym, co nam już się nie przyda. 

Edukacja ekologiczna w PZO Sp. z o.o. 
W celu realizacji edukacji ekologicznej z zakresu ochrony środowiska naturalnego PZO Sp. z o.o. zaprojektowało przyjaznego robocika śMietka – znanego już wszystkim bohatera marki, który został zaprogramowany do dbania o porządek w mieście. Z początkiem 2021 roku Spółka rozpoczęła działalność edukacyjną w postaci serii video nagrań wydawanych raz na kwartał. Na chwilę obecną wyprodukowanych zostało 6 filmików multimedialnych (obecnie kończymy pracę nad VII częścią, która objaśni najmłodszym temat zmian klimatycznych). Seria nosi tytuł: „Spotkania z Ekologią”. Nowy odcinek ujrzy światło dzienne na przełomie września/października 2022 roku. Serdecznie zapraszamy do udziału w multimedialnej lekcji oraz w konkursie zorganizowanym w celu utrwalenia zdobytej eko wiedzy.
W ramach działań edukacyjnych PZO współpracuje m.in.: z Gliwickimi Przedszkolami, Szkołami oraz Politechniką Śląską. 

Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj