Mieszkańcy Ostropy mieli do wykorzystania 100 tys. zł z budżetu obywatelskiego. Chcieli wybudować najprostszą sygnalizację świetlną. Dwa słupy, ewentualnie wysięgnik. Okazuje się, że ich nie stać, bo w Gliwicach musi być jak w Bizancjum. Od razu pełen wypas za prawie milion. 

W 2014 roku Rada Osiedla Ostropa wysłała do Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach pismo z prośbą o zainstalowanie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy ul. Daszyńskiego, w rejonie ul. Ceramików, tuż przy granicy z Chorynskowicami. Chodziło o sygnalizację najprostszą: dwa słupy z przyciskami. Rada napisała prośbę za namową mieszkańców dzielnicy, którzy uważali, że przez jezdnię w tym miejscu „strach przechodzić”. Ulicą Daszyńskiego odbywa się wszak intensywny ruch samochodowy, także transportu ciężkiego, szczególnie na odcinku od autostrady A4 w kierunku Sośnicowic i z powrotem. 

- W rejonie przejścia znajduje się przystanek autobusowy. Korzystają z niego głównie starsi mieszkańcy naszej dzielnicy oraz dzieci i młodzież. Wysiadają z autobusu, a potem kierują się na przejście. Szczególnie osoby starsze boją się przechodzić przez ruchliwą ulicę. Przecież nie wiadomo, czy taki tir zdąży wyhamować – mówi Renata Nowak z zarządu osiedla Ostropa. – Byliśmy wtedy i nadal jesteśmy przekonani, że jedynie sygnalizacja zmusi kierowców do zatrzymania się.

Podobnie jak mieszkańcy nie myślał ZDM. Po przeanalizowaniu „zasadności budowy sygnalizacji świetlnej” stwierdził, że jest ona niepotrzebna. Zaobserwował bowiem minimalny ruch pieszych i nie stwierdził kolejek większych niż pięć pojazdów, do tego kolejek tworzących się sporadycznie. 

Rada osiedla do tematu wróciła w roku 2016. Mieszkańcy postanowili sygnalizację wybudować i zapłacić za nie pieniędzmi, jakie przysługiwały im w ramach budżetu obywatelskiego. Ich budżet – ich decyzja, na co fundusze wydać. Jakież było zdziwienie, gdy okazało się, że ich nie stać...

O jedno zero za dużo 
W ramach budżetu obywatelskiego rada osiedla Ostropa dysponowała środkami w wysokości 100 tys. zł. Jej przedstawiciele byli pewni, że na dwa słupy z przyciskami oraz, ewentualnie, tzw. wysięgnik wystarczy. 

Przed złożeniem wniosku przedstawiciele rady zadali sobie trochę trudu, przysiedli i sprawdzili, jak ceny, w przybliżeniu, się mają. Przeanalizowali więc podobne inwestycje w innych miastach, przejrzeli nawet ofertę jednej z krakowskich firm. Stwierdzili, że ich stać (z wyliczeń wynikało, że mogą zapłacić nieco ponad 50 tys. zł, sporo mniej, niż wynosił budżet). Bogatsi o tę wiedzę złożyli więc wniosek o budowę sygnalizacji raz jeszcze. 

Kolejny raz otrzymali od urzędników odpowiedź negatywną. Najbardziej zdziwił jednak powód odmowy. Mówiąc w skrócie i wprost, usłyszeli: nie stać was, koszt budowy i projektu to 800 tysięcy złotych, a wy macie tylko sto. 

Podana suma zwaliła wnioskodawców z nóg. Sądzili, że wpisując ją, jakiś urzędnik zwyczajnie się pomylił (być może wpisał o jedno zero za dużo). Zapytali więc o koszt raz jeszcze. Odpowiedź potwierdziła: to nie pomyłka. 

- Prosiliśmy o najprostszy rodzaj sygnalizacji, a samo przejście dla pieszych już jest. Jak to możliwe, że taka inwestycja kosztuje prawie milion? Skąd się wzięła ta kosmiczna kwota? – zachodzi w głowę Renata Nowak.            

800 tysięcy złotych za dwa słupy wydaje się sumą wygórowaną. Sprawdziliśmy więc, jak koszty opracowania projektu oraz budowy podobnych sygnalizacji świetlnych rozkładają się w innych miastach. Tym razem powala różnica w cenach. Najpierw nasz powiat: Knurów. Po ok. 38 tys. zł wydano tu na każde z dwóch przejść – przy ulicy Niepodległości oraz Dworcowej. W sąsiednim Zabrzu budowa sygnalizacji przy ul. Paderewskiego wyniosła 49 tys. W Ornontowicach projekt i budowa przejść sterowanych światłami to, na trzech różnych ulicach, kolejno: 46, 64 oraz 80 tys. zł. W Rybniku kapitalny remont przejścia z rozbudową na ul. Wyzwolenia wyniósł 58 tys. (projekt) i 176 tys. (realizacja). Taniej wyszedł kapitalny remont na Hallera: projekt to ponad 10 tys., realizacja – ponad 83 tys. W Raciborzu projekt i budowa sygnalizacji wzbudzanej na przejściu dla pieszych w ciągu ulicy Wojska Polskiego wyniosły ponad 42 tys. zł. Wymiana sygnalizatorów oraz sterownika w Radzionkowie przy ul. Kużaja to 24 tysiące.

- W piśmie, jakie wysłaliśmy do prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza, zaznaczyliśmy, że we wnioskach zweryfikowanych pozytywnie na rok 2017 znalazł się także wniosek z Łabęd. Tam mieszkańcy chcą aktywnej sygnalizacji ostrzegawczej na przejściu dla pieszych. W ramach inwestycji będą wykonane zabudowania dwóch słupków, paneli fotowoltanicznych, żółtych sygnalizatorów ostrzegawczych i czujników ruchu. Koszt to... 20 tysięcy – wylicza przedstawicielka zarządu osiedla Ostropa.

Kwota wzięta z sufitu? 
Mieszkańcy Ostropy są zdania, że cena za sygnalizację jest mocno zawyżona. 
– Przejście dla pieszych sterowane światłami, czyli sterownik, wygięty słup z sygnalizatorem oraz drugi mniejszy słup, też z sygnalizatorem, plus dwa przyciski nie powinny być tak drogie, by bogate miasto Gliwice nie mogło zadania zrealizować – mówi jeden z nich. – Kwota, jaką podał nam ZDM, zwala z nóg przyzwoitych mieszkańców Ostropy i została wzięta z sufitu. Może urzędnicy chcieli wywołać w nas strach? Na zasadzie: drodzy mieszkańcy, nie proście o światła, bo i tak wam ich nie zrobimy. 

Jadwiga Jageiłło-Stiborska, rzeczniczka prasowa ZDM, potwierdza, że szacunkowy koszt sygnalizacji w Ostropie to 800 tys. zł. 
- Obejmuje on stworzenie projektu sygnalizacji świetlnej wraz z projektem przyłącza zasilania oraz przebudowy układu drogowego – mówi. – Przejście dla pieszych zlokalizowane jest w rejonie skrzyżowania, w związku z czym należy w sygnalizację wyposażyć całe skrzyżowanie. Dalej cena obejmuje budowę trzech wysięgników, dwóch masztów, kanalizacji teletechnicznej łączącej tę infrastrukturę, szafy sterownika wraz z wyposażeniem, budowę przyłącza zasilającego, połączenia światłowodowego. W związku z tym, że w Gliwicach funkcjonuje już ITS i Centrum Sterowania Ruchem, nowo powstałą sygnalizację należy włączyć do systemu. Do tego dochodzi częściowa przebudowa układu drogowego w rejonie skrzyżowania, jak korekta łuków czy nawierzchni. 

Tyle stanowisko ZDM. Tymczasem mieszkańcy chcieli mieć tylko dwa słupy z przyciskiem. Bez wodotrysków. Tak jak robi się to w innych, wymienionych wyżej, miastach. Podłączenie do ITS czy Centrum Sterowania Ruchem też wydaje się na tym końcowym odcinku miasta zbędne. Mieli więc mieszkańcy pieniądze, chcieli jak niedaleko, w Sośnicowicach przy drodze wojewódzkiej 408, sygnalizację za 43 tysiące. Płacą podatki, budżet był ich, mieli prawo. Ale miasto, chcąc uszczęśliwić ich za 800 tysięcy, odmówiło. Bo na takie uszczęśliwianie miasta nie stać.

Dziwne tylko, że początkowo ZDM odmówił budowy sygnalizacji w ogóle, uważając, że jest w tym miejscu niepotrzebna. Teraz z kolei mówi o inwestycji, która wydaje się przerostem formy nad treścią. 

PS Poprosiliśmy ZDM o wyszczególnienie, ile kosztują poszczególne elementy realizacji inwestycji. Do tematu wrócimy. 

Marysia Sławańska  

Na zdjęciu: przejście w Zakopanem. Właśnie o taką sygnalizację chodzi mieszkańcom Ostropy. W Zakopanem byłoby ich na nią stać, bo tam kosztowała jedynie 20 tys. zł. Z budżetu zostałoby gliwiczanom jeszcze 80 tys. na inne potrzeby. W Gliwicach taka inwestycja to 800 tysięcy. Wprawdzie sygnalizacja ze zdjęcia wykonana została w roku 2002, ale koszty aż tak zmienić się nie mogły. W ostatnich latach nie było przecież inflacji. Wręcz przeciwnie – ceny spadały. 

  
 
wstecz

Komentarze (41) Skomentuj

 • jergaj 2017-02-20 10:31:40
  Ktoś w tekście napisał o Gliwicach "Bizancjum" Jakżeż trafnie !!!!
 • wilga 2017-02-20 10:31:47
  Skandal. To się nadaje do zgłoszenia do prokuratury, niech śledczy to sprawdzą.
 • gliwicka kasiura 2017-02-20 10:34:08
  No jak remont małej kapliczki na zadupiu kosztuje u nas prawie 100 tysięcy złotych (Łabędy, Nowiny pisały o tym niedawno), to dwa słupy muszą kosztować 800 tyś. zł.
  • Łabędzianka 2017-02-20 13:53:39
   Łabędy to nie ZADUPIE .Tu też mieszkają ludzie więc proszę nas nie obrażać ...
   • Hehe 2017-02-20 20:56:17
    Zadupie
    • Hi hi ha 2017-02-22 09:10:26
     tez jestes z zadupia . Tylko Warszawa jest swiatowym miastem
 • jaca 2017-02-20 10:34:41
  to nie możliwe
 • ja23 2017-02-20 10:36:30
  A po jaki kij włączać te sygnalizację na głębokiej peryferii miasta to systemu??? Ktoś mi może ten sens i logikę wytłumaczyć ??
  • Jan 2017-02-20 13:07:07
   Dokładnie! Zgadzam się z przedmówcą! Jaki wpływ ma przejście dla pieszych na peryferiach miasta na organizację ruchu w centrum. Odpowiadam mniej więcej taki jak... przebiegający tam przez jezdnię kot! Zresztą kilkaset metrów dalej jest gmina Sośnicowice i tam też są przejścia dla pieszych (nie włączone do mitycznego SYSTEMU).
 • olka 2017-02-20 10:56:17
  Czy te słupy w Gliwicach stawia się ze złota?
 • PAR 2017-02-20 11:05:16
  I tak to właśnie jest z Frankiewiczem i jego kliką. To nie jest żadna pomyłka - to celowe pokazanie mieszkańcom Ostropy, że nie warto zadzierać z gliwickim kacykiem. Ostropa i jej rada dzielnicowa popierała protest przeciwko wycięciu lip na Mickiewicza i Sowińskiego, sprzeciwia się aktywnie planowanej budowie polderów przy Słowackiego. No to im teraz pokazali... środkowy palec.
 • go 2017-02-20 11:39:29
  Centrum Sterowania Ruchu, "inteligentne światła" itd... miliony psu w d...pe!! ONI nie umieją zgrać świateł w odległości 200 metrów - vide Andersa/Daszyńskiego, Andersa/Styczyńskiego, sprawdźcie jak to inteligentnie działa w tym miejscu :) co najmniej tak inteligentnie jak gliwicki magistrat i ZDM razem wzięte :) jak kochać to księżniczki, a jak kraść to miliony!! :)
 • Piotr 2017-02-20 12:28:55
  "- Obejmuje on stworzenie projektu sygnalizacji świetlnej wraz z projektem przyłącza zasilania oraz przebudowy układu drogowego – mówi. – Przejście dla pieszych zlokalizowane jest w rejonie skrzyżowania, w związku z czym należy w sygnalizację wyposażyć całe skrzyżowanie". Co za bzdury plecie. A przejście na Daszyńskiego przy skrzyżowaniu z Lekarską w Ostropie to kto postawił. Jakoś nie musiało obejmować całego skrzyżowania. Urażona duma urzędniczyny i chęć pokazania swojej władzy mieszkańcom. Pewnie że dla niej 100 tyś to mało bo zabraknie na premie. Też mam pomysł porównać koszty tej istniejącej sygnalizacji z projektowaną i do babę do Prokuratora.
 • mały 2017-02-20 16:49:39
  Gliwicki ZDM to najdziwniejszy urząd na świecie chyba. Swego czasu rządziła nim kobieta, które nie miała podobno prawa jazy, robi rodna w pierwszej kolejności nie tam, gdzie jest niebezpiecznie, reaguje na prośby postawienia znaków, spowalniaczy itp, dopiero gdy w danym miejscu dojdzie do tragicznego wypadku, rzeczniczka wypowiada się tak, jakby nie bardzo znała się na drogownictwie, znaki ustawiane się na chybił trafił - bezmyślnie itp itd. Nie mogę zrozumieć jak ta instytucja może w ogóle istnieć.
 • juhas 2017-02-20 16:51:34
  o matko jedyna! naprawdę? to kosztuje 800 tysięcy???? Nie 80? naprawdę 800 ????? W redakcji wam się czasem coś nie pomyliło? to jest niewiarygodne wręcz.
 • zygmunt nie frankiewicz 2017-02-20 16:52:40
  Nie wierzę, ze nawet z podłączeniem do tej całej "defekacji" to aż tyle musi kosztować.
 • małgonia 2017-02-20 16:57:25
  Niestety ale chyba zsynchronizowanie z tym całym systemem jest nietanie...
  • Piter 2017-02-20 17:25:28
   Nie trzeba niczego synchronizować. Taka operacja ma sens tylko przy zespołach sygnalizacji. Na tak oddalonej lokalizacji ewentualnie wystarczą dwie proste czujki zmieniające na czerwone gdybyśmy chcieli dodatkowo dyscyplinować za szybko jadących.
 • mieszkaniec Ostropy 2017-02-20 18:31:06
  uważam że tam światła są niepotrzebne,chcą tam postawić bo wyjazd ma Przewodnicząca Rady osiedlowej Renata Nowak i to jest jej wymysł i na jej potrzeby ! Tam jest słaby ruch pieszy,żeby nie powiedzieć prawie żaden.Wystarczy przeanalizować ilość wypadków i kolizji z tej dzielnicy i każdy mieszkaniec Ostropy wskaże miejsce na światła Zjazdz z autostady A4 !!! Zapraszamy dziennikarzy żeby zebrali trochę opinii wśród mieszkańców a nie tylko Renaty Nowak.To nie jest nasz wybór !!!
  • majka 2017-02-20 19:54:20
   Z tekstu wynika, że dziennikarz rozmawiał z mieszkańcami, ale podejrzewam że nie z wszystkimi, bo by ten artykuł powstał za kilka lat hehehehehe Ostropa jednak trochę tych ludzi ma :-)
  • mieszkanka ostropy 2017-02-20 19:56:06
   Drogi mieszkańcu, nie wiem kim jesteś, ale widzę, że jak ja, mieszkasz w tej dzielnicy. To ci powiem tylko tyle, że ja akurat i moi sąsiedzi tę sygnalizację chcemy, bo MOJE DZIECI przechodzą przez te pasy i bardzo chcę, by ŻYŁY!!!!
   • Nina 2017-02-22 17:42:13
    Na pasach i swiatlach wszyscy jestesmy zagrożeni jezeli za kierownica siedzi pijany albo idiota. Swiatlo to trzeba mieć w głowie a pasy będą w więzieniu za jego brak. Polecam wiecej czasu poświęcać dzieciom na wazne tematy zyciowe z przykładami to będą wiedzialy jak bezpiecznie poruszać się na przejsciach bez pasów i bez świateł.
  • jeszcze raz majka 2017-02-20 19:58:03
   Poza tym chyba nie jest tu najważniejsze z iloma mieszkańcami rozmawiał autor artykułu. Sedno sprawy to ta gigantyczna kwota za dwa słupy. Swoim komentarzem odciaga Pan tylko uwagę od tego, co rzeczywiście jest tu problemem.
  • Damian Basik 2017-02-21 01:48:10
   Koleś jak nie umiesz wyjechać z drogi podporzadkowanej (A4/Daszyńskiego) to my ci świateł i ronda nie będziemy budować, oddaj swoje prawo jazdy. Pani Renata Nowak to osoba która na tym osiedlu wiele zrobila z własnej inicjatywy i za darmo. I robi to od kilkunastu lat więc to co napisałeś jest karalne, bo to nie osoba publiczna by z nazwiska wymieniać i zbyt dużo zrobiła dla tego osiedla żebyś kmiocie komentował. Daszyńskiego/Gliwicka to odcinek drogi wojewódzkiej 408 o czy pewnie nawet nie masz pojecia. I nikt łaski nie robi by główną droga z Raciborza i bliższych dzielnic K-Koźla jako droga dojazdowa do autostrady A4 nie miala przejścia z sygnalizacją świetlną. Jest ich aż 2 od Sośnicowic. Swoją drogą jestem sam w stanie wykonać taką sygnalizację wyraz z infrastrukturą, słupami, automatyką nawet podlaczeniem do ITS i CSR i przemalowaniem pasów na jezdni; -to też nie będzie dla mnie problemem i przekroczeniem uprawnień, (tak jak jak np. radosna twórczość artysty zjazdu z Konarskiego na DTŚ... kto to w ogóle odbiera i projektuje? Nastepny gniot Styczynskiego/Daszynskiego było szeroko można było dwa pasy zrobić jeden w lewo drugi w prawo, to nie no przeciez 3t granitu to jest tanio i wysepka żeby kosić trawę a zimą felgi połamać) Zmieścił bym sie w kwocie 40k z zyskiem dla podwykonawców. A jak taki z Ciebie mieszkaniec Ostropy to sie przedstaw cymbale porozmawiamy wtedy w 4oczy Kozaku. HEJTER SIĘ ZNALAZŁ
  • yerba mate 2017-02-21 15:38:59
   Kłóćcie się, mieszkańcy Ostropy, kłóćcie, urzędasy tylko na tym skorzystają.
  • Józek z Ostropy 2017-02-21 15:40:17
   Facet, przez to że tak tu bredzisz, robisz nam zła robotę, nie wiem czy wiesz. Urzędnicy z UM i ZDM też czytają te fora i dmiesz tym samym w ich dudy! Kretyn!!
 • Kowal"ski 2017-02-21 07:28:35
  To sprawa dla CBA i prokuratury!
  • Józek z Ostropy 2017-02-21 15:43:24
   Zgadza się. Pani Sławańska, nie wystarczy napisać artykuł i sprawę zostawić. Powinna Pani to jeszcze zgłosić prokuratorowi i to jak najszybciej !
   • Jakub szela 2017-02-21 20:12:07
    Popieram. Tez wypowiedziałem się tu w podobnym tonie.
 • G-ce 2017-02-21 13:09:56
  Dlaczego redaktor/ka/, która znalazła rzekomy przekręt nie zgłasza tego do prokuratury? Bardzo proszę,żeby tu na forum napisała co zamierza zrobić w tej sprawie. Przecież jest w posiadaniu ważnych i prawdziwych informacji.
  • Jakub szela 2017-02-21 20:07:48
   Tez tak mówię. Nowiny mienią się tygodnikiem obywatelskim wiec jako taki powinny, w imieniu obywateli, zgłosić do odpowiednim organom.
 • york 2017-02-21 15:44:26
  Na FB Nowin przeczytałem trafny komentarz, ze przyciski na tych słupach są chyba z brylantami...
 • bella 2017-02-21 17:47:56
  Oby Nowiny zajmowały się ta sprawą dalej. Nie wszystko przecież zostało wyjasnione, bo ZDM nie lubi, jak się go pyta.
 • bernard 2017-02-21 17:50:16
  Mnie to wygląda jakby miasto nie chciało zrobić ludziom tych świateł i specjalnie tak wywindowało cenę. Wcześniej nie mówiono, że jest drogo, tylko że niepotrzebne. A jak rada zdobyła pieniądze, to nagle zrobiło się tak drogo...
 • Jakub Szela 2017-02-21 20:06:06
  Nowiny, a w szczególności autorka artykułu , powinny iść z tym na ulice Dubois, tam jest prokuratura. Albo napisać do CBA. Teraz rzadzi PiS, a oni takie sprawy lubią wiec jest nadzieja ze zgloszenie nie trafi do kosza.
  • Wk.. 2017-02-22 09:58:31
   cytując klasyka "ciemny lud ..." Rządy Frankiewicza w Gliwicach to jakiś fenomen psychologiczny... na przykładzie Gliwic powinno się habilitacje z psychologii lub psychiatrii robić :)
 • Pytam 2017-02-21 20:10:59
  Jak długo jeszcze pozwolimy rządzić tym miastem świcie Frankiewicza ? Jak długo , pytam. Czas z tym skończyć. Ludzie! Obudźcie się wreszcie z letargu, idźcie na wybory i wywalcie ich na zbite pyski !!!!!!!!!!! Ja zawsze biorę udział w wyborach , nigdy nie głosuje za Frankiem, ale mysi być takich jak ja więcej , dużo więcej!!!
 • Gruby 2017-02-21 20:21:28
  Dawać tu wyszczególnienie konkretne : ile co kosztuje.
 • Viola 2017-02-21 20:21:50
  Skandal
 • spokojny 2017-02-22 23:37:47
  Jak byscie sie dowiedzieli kto bylby wykonawca tej sygnalizacji to dalibyscie wiare tej cenie. Ta firma robi te urzadzania w calym miescie w Gliwice.
 • Waldi 2021-09-03 12:44:30
  Łabędy -gdzie to dokładnie jest ? Na Śląsku ?