Zarząd Dróg Miejskich w ofensywie.
Ale nie tylko. Bo zieleń, w tym łąki kwietne, pojawiają się także w pasach drogowych. ZDM zapewnia, że to gatunki odporne na zanieczyszczenia i wytrzymałe na zmiany temperatury.

Dworcowa. Sadzi się po raz pierwszy od 20 lat 

Na tej ulicy największe zmiany. Od ponad dwóch dekad tereny były zaniedbane, brakowało zieleni, a straszyło błoto i kurz. Po wybudowaniu hotelu (który zadbał nieco o nasadzenia) i kompleksu biurowego, miasto zabrało się za aranżację zieleni. . Na razie przy Dworcowej posadzono 13 wiśni piłkowanych, a ZDM zapowiada, że w najbliższych tygodniach będą kolejne.
Nasadzenia drzew to początek prac przy nowym zagospodarowaniu odcinka między ulicami Matejki i Basztową. Ich finał przewidziano na przełomie czerwca i lipca 2021 roku. Co się tam pojawi? Jałowce sabińskie, rudbekie błyszczące i miskanty. Jak podkreśla ZDM, całość wykonywano na podstawie autorskiego projektu zagospodarowania zielenią, przygotowanego przez pracowników, zaś zadanie realizowane jest w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Rondo Pańczyka. Grusza tu jest 

Piętnaście grusz drobnoowocowych znajdziemy w rejonie ronda im. Zbigniewa Pańczyka na Sikorniku. Nasadzenia kolejnych już drzew, to kontynuacja zagospodarowania terenu realizowanego od 2020 roku. Grusze drobnoowocowe ( 11 sztuk) pojawiły się także na ul. Jałowcowej. Ten gatunek jest bardzo często wykorzystywany jest w przestrzeni miejskiej jako drzewo przyuliczne. Dorasta do 12-15 m wysokości i około 4 m szerokości. Jej liście są intensywnie zielone, a jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono, długo utrzymują się na drzewie. Dekoracyjne białe kwiaty rozwijają się na przełomie kwietnia i maja. Grusza drobnoowocowa jest drzewem o niedużych wymaganiach uprawowych, toleruje suszę, odporna na choroby i mróz. Dzięki wąskim koronom doskonale nadaje się do sadzenia w miastach wzdłuż dróg i ulic.

Folwarczna - Jałowcowa z łąką kwietną 

Na powierzchni 1300 metrów kwadratowych u zbiegu ulic: Folwarcznej, Jałowcowej i Ligockiej powstaje łąka kwietna z hotelem dla owadów - będzie to drewniana budka wewnątrz podzielona na dziewięć przegród dla różnych gatunków.
Aktualnie przygotowywany jest grunt pod wysianie mieszanek roślin. Niektóre z nich zdobić będą skrzyżowanie już jesienią. Na inne trzeba poczekać. Efekt zobaczymy w przyszłym roku, kiedy większość roślin zakwitnie. W obrębie łąki nasadzonych zostanie także około dwustu krzewów. Projekt łąki kwietnej oraz nasadzeń towarzyszących został opracowany przez pracowników Zarządu Dróg Miejskich na potrzeby realizacji zadania w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Czosnek na pasie 

W każdym zakątku miasta zdobią pasy zieleni przyulicznej - róże, czosnki ozdobne i krwawniki, nasadzone jeszcze w ubiegłym roku właśnie kwitną. Pierwsze kwiaty wypuszczają już róże nasadzone jesienią na ul. Daszyńskiego. W najbliższych dniach będzie co podziwiać, bo w pasie drogowym tej ulicy znalazło się ich prawie trzy tysiące. Od dłuższego czasu zwłaszcza centrum Gliwic, choć znaleźć je można również w rejonie ul. Rybnickiej, Kochanowskiego, Żwirki i Wigury – znajdziemy czosnki ozdobne.
(opr. ml)

Galeria

wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • Marian Jabłoński 2021-06-12 17:19:53
    Jak to jest, aby posadzić jedną sadzonkę trzeba wyciąć trzy inne drzewka i zrobić z nich podporę.
  • JAG 2021-06-13 10:35:29
    Warto również dbać o drzewka już posadzone, wiele z nich choruje lub już uschło. Czy w ich miejsce zostaną posadzone nowe?