W ostatnich latach zainteresowanie w Gliwicach zieloną energią, w tym m.in. fotowoltaiką, jest naprawdę duże. Ma to związek m.in. z dotacjami i innymi formami wsparcia oferowanymi przez rząd. Co ciekawe, wkrótce instalacje PV mogą się także pojawić na blokach.
- Dotychczas korzyści płynące z zainstalowania fotowoltaiki na blokach i budynkach wielolokalowych były ograniczone, gdyż wyprodukowaną z paneli energię przeznaczano na część wspólną obiektu. Zdarzało się, że spółdzielnia wydała zgodę jednemu z mieszkańców na zamontowanie prywatnej instalacji, jednak nie było to powszechne zjawisko – wyjaśnia Michał Januszczak z firmy Ekosolar Gliwice. - Obecnie powstają przepisy, które mają to zmienić i być może doczekamy się ich już w najbliższych miesiącach – dodaje.
Odpowiednio skonstruowane prawo, zawsze powoduje ożywienie na rynku i dotyczy to każdej branży, nie tylko związanej z OZE.
Na podpis prezydenta czeka właśnie dokument z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Prawdopodobnie jesienią będzie się można spodziewać korzystniejszego systemu rozliczeń, dzięki czemu będzie się kalkulowało zainwestować w instalację fotowoltaiczną wykorzystującą w pełni możliwości budynku, bo zyski ze sprzedaży nadwyżek prądu będą mogły sfinansować wszelkie wydatki związane z nieruchomością, w tym obniżyć mieszkańcom opłaty czynszowe za media.
– Dostosowaliśmy istniejącą już formę prosumenta energii odnawialnej do potrzeb wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych – wyjaśnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. - Robimy to w taki sposób, aby korzyści z wytwarzanej energii mogły być wykorzystane na wspólne potrzeby mieszkańców budynków wielolokalowych. Szersze wykorzystanie OZE w zabudowie wielorodzinnej oznacza oszczędności finansowe, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, co przyczyni się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym – dodaje.
Nowe przepisy wejdą w życie prawdopodobnie w październiku.
Komentarze (0) Skomentuj