Okulary progresywne umożliwiają widzenie w dali, w bliży oraz na odległości pośrednie. Za pomysłodawcę rozwiązania poprzedzającego wynalezienie okularów progresywnych uznaje się Benjamina Franklina. Dowiedz się na ich temat więcej i zobacz, komu są dedykowane.

Okulary progresywne – najważniejsze informacje

Okulary progresywne przeznaczone są dla osób, które mają problemy zarówno z widzeniem w dali, jak i w bliży. Zamiast dwóch par okularów, wystarczy jedna para, która umożliwia wyraźne widzenie z różnych odległości. Sekret okularów progresywnych tkwi w sposobie ich konstrukcji – górna część soczewek przeznaczona jest do widzenia w dal, dolna do bliży, a środkowa gwarantuje płynne widzenie pośrednie. Dzięki temu osoba z problemami wzroku nie musi wymieniać okularów do czytania na okulary do dali, podczas zmian czynności. Wystarczy jedynie, że będzie w zupełnie naturalny sposób kierować wzrok na inne strefy soczewek.

Więcej informacji o okularach progresywnych i sposobach ich doboru znajdziesz na wokularach.pl.

Dla kogo przeznaczone są okulary progresywne?

Za pomysłodawcę rozwiązania, które w udoskonalonej formie zostało wykorzystane w okularach progresywnych, uznawany jest Benjamin Franklin, który zmęczony ciągłym zmienianiem okularów połączył ze sobą dwie soczewki – do dali i do bliży. Pierwsze okulary progresywne pojawiają się na rynku dopiero w latach 50. XX wieku.

Dziś tego rodzaju okulary są bardzo popularne i dedykowane osobom z prezbiopią. Już po 40. roku życia w wyniku naturalnych procesów starzenia zmniejsza się elastyczność soczewki. Przekłada się to na niższą zdolność oka do akomodacji. W efekcie osoby w tym wieku mają problemy z widzeniem na bliższe odległości. Tego rodzaju zjawisko dotyka praktycznie każdego. Bardziej na jego wystąpienie narażone są jednak osoby, które na co dzień wykonują pracę przy komputerze czy podejmują czynności wymagające nieustannej koncentracji wzroku na jednej odległości.

Wybór soczewek progresywnych to możliwość widzenia dobrze z każdej sytuacji. To rozwiązanie dla osób, które już wcześniej borykały się z wadami wzroku, a teraz w wyniku prezbiopii mają również trudności z widzeniem na bliższe odległości. Zamiast wybierać kilku par okularów – do patrzenia w dal i do czytania – lepiej wybrać okulary, które łączą w sobie obie te funkcje.

Jak korzystać z okularów progresywnych?

Wiele osób obawia się noszenia okularów progresywnych. Tymczasem okres adaptacji, a więc przystosowania się do nowych okularów może trwać maksymalnie kilka tygodni. Do wszystkiego należy się jednak przyzwyczaić i odpowiednio dostosować oko oraz mózg.

Noszenie okularów progresywnych wymaga od ich użytkownika podjęcia ćwiczeń i zbudowania odpowiednich nawyków. Chcąc spojrzeć na przedmiot znajdujący się blisko, zwracamy wzrok na dolną część szkieł. Natomiast, gdy patrzymy w dal musimy spojrzeć w górę. Odległości i strefy „pomiędzy” dostrzeżemy, gdy spojrzymy na środkową część szkieł. Aby dokładnie dostrzec przedmiot, należy również obrócić głowę w jego kierunku.

Zanim sięgniemy po okulary progresywne, warto kwestię ich noszenia omówić ze specjalistami, np. ze sklepu wOkularach.pl. Należy pamiętać, że okulary progresywne nie są przeznaczone dla każdego. Przeciwwskazaniami są m.in. zaburzenia błędnika, astygmatyzm czy olbrzymia różnica pomiędzy wadami w prawym oraz w lewym oku.

Co więcej, warto mieć na uwadze, że okulary progresywne powinny być wymieniane co 2-3 lata. Trzeba więc wybierać sprawdzonych specjalistów oraz sklepy, np. wOkularach.pl

Materiały partnera
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj