Takie pytanie postawiono przed mieszkańcami miast i gmin, które są zainteresowane przystąpieniem do metropolii w województwie śląskim. Ważna jest również opinia gliwiczan.
Głos w tej sprawie możemy zabrać do 27 kwietnia. Wyniki konsultacji w naszym mieście poznamy najpóźniej 11 maja.

Samorządy konurbacji górnośląskiej przez wiele lat zgłaszały potrzebę powołania ustawowego związku wykonującego część zadań publicznych. Przyjęta przez PO – PSL ustawa o charakterze uniwersalnym okazała się niewystarczająca, posiadała szereg wad i nie została wdrożona.

Postulowane od dawna rozwiązanie dzisiaj staje się faktem. 4 kwietnia  Andrzej Duda, prezydent RP podpisał ustawę o związku metropolitalnym województwa śląskiego. W świetle jej brzmienia metropolia powinna powstać 1 lipca 2017, a zacząć działać 1 stycznia 2018 r. Aby tak się  stało zainteresowane samorządy muszą przeprowadzić wiele procedur

Metropolia śląska – co to jest?  

Zgodnie z ustawą związek metropolitalny będzie zrzeszeniem gmin województwa śląskiego, powiązanych pod względem  funkcjonalnym i urbanizacyjnym, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym. Powstająca metropolia będzie największym tego typu ośrodkiem w kraju. Zainteresowanie przystąpieniem do związku wyraża 41 miast i gmin,  zamieszkałych przez ok. 2,3 mln ludzi. Środki dla związku ma zapewnić m.in. 5-procentowy udział w podatku PIT, płaconym przez mieszkańców metropolii. Według szacunków będzie to ok. 280 mln zł rocznie.

Czas goni

Narzucone ustawą terminy wymagają bardzo szybkich działań zainteresowanych samorządów. Przed świętami wszystkie rady gmin podjęły uchwały o przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Najpóźniej do połowy maja ich wyniki muszą zostać przekazane Katowicom, w formie uchwały radnych. Potem trafią  do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (zrzesza zainteresowane metropolią największe miasta regionu; po jej utworzeniu ma przestać istnieć), który na ich podstawie skompletuje wniosek.

Kolejny ruch należy do samorządu Katowic – wniosek o utworzenie metropolii w formie uchwały przyjmą katowiccy radni, którzy zadecydują m.in. o nazwie i siedzibie związku. Uchwała – wraz m.in. z opinią Sejmiku Woj. Śląskiego oraz szacunkowym dwuletnim budżetem metropolii zostanie  przekazana do wojewody śląskiego.

Orientacyjny harmonogram zakłada, że wojewoda śląski przekaże wniosek Katowic wraz ze swoją opinią ministrowi spraw wewnętrznych i administracji do 14 czerwca, natomiast Rada Ministrów wyda rozporządzenie o utworzeniu związku metropolitalnego w woj. śląskim do 23 czerwca. Pierwsze posiedzenie zgromadzenia związku powinno odbyć się do 1 września.

Twój głos jest ważny

14 kwietnia rozpoczęły się konsultacje w naszym mieście. Podjęta, na nadzwyczajnej sesji 12 kwietnia, uchwała przewiduje, że głosowanie potrwa do 27 kwietnia.Co trzeba wiedzieć? Swoją opinię w sprawie przystąpienia Gliwic do metropolii może wyrazić każdy pełnoletni mieszkaniec.

Głosy przyjmowane są w formie elektronicznej (formularz dostępny jest na stronie www.gliwice.eu pod hasłem „Związek Metropolitalny – konsultacje”) albo papierowej (wzór ankiety udostępniono pod tym samym adresem internetowym co powyżej, w punktach konsultacyjnych – siedzibie i filiach Urzędu Miejskiego oraz miejskiej biblioteki .  

Opinię można przekazać również listownie – wypełniony formularz należy doręczyć na adres siedziby Urzędu Miejskiego w Gliwicach, przy ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice, w kopertach z dopiskiem „Związek Metropolitalny – konsultacje” do 27 kwietnia. Ponadto osoba, która ze względu na niepełnosprawność nie może wyrazić opinii pisemnie, może to zrobić w inny sposób, za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Niezależnie od wybranej formy wyrażenia opinii, aby nasz głos był ważny musimy podać swoje  imię i nazwisko oraz pełny adres zamieszkania i złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.  Pod uwagę będą brane tylko ankiety z zaznaczoną jedną odpowiedzią.
Wyniki konsultacji zostaną opublikowane do 11 maja.

Adam Pikul
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj