12. edycja wyłoniła kolejnego laureata, który dołączył do zasłużonych w gminie Toszek, a mowa o konkursie na „Człowieka Roku Ziemi Toszeckiej”. Horst Zwiorek nie miał sobie równych i zgarnął prestiżowy tytuł oraz dachówkę.

- Zaskoczenie było, choć szczerze mówiąc, miałem cichą nadzieję, że może ktoś mnie dostrzeże, bo ja się nigdy nie wpycham przed orkiestrę, nie lubię tego, wolę robić swoje, jak większość rzemieślników – mówi szczęśliwy laureat Horst Zwiorek.
Pan Horst to 84-latek, od urodzenia mieszkaniec Toszka i to właśnie tam dorastał, szkolił swój fach, a od 68 lat pracuje w rodzinnej firmie, która zajmuje się obróbką drewna. Wyróżnienie to zwieńczenie wszystkich działań lokalnych, które podejmował się na terenie gminy, a mowa o  remoncie parafialnego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, czy kościoła św. Barbary w Toszku, gdzie zostały wykonane z drewna nowe ławki, konfesjonały, ołtarze, czy drzwi wejściowe. Od wielu lat laureat jest aktywny w cechach oraz izbach rzemieślniczych. Od 1992 roku wyróżniony pełni obowiązki przewodniczącego katowickiej Komisji Egzaminacyjnej czeladniczo – mistrzowskiej w dziedzinie: stolarstwo. Wiedzą oraz doświadczeniem dzieli się ze swoimi uczniami oraz czeladnikami, których wyszkolił blisko 150. Za swoje zasługi dla środowiska rzemieślniczego otrzymał najcenniejsze wyróżnienie Szablę Kilińskiego przyznaną przez Związek Rzemiosła Polskiego w 2010 roku. W 2012 roku otrzymał „Złoty Medal za Długoletnią Służbę w Rzemiośle” od prezydenta Bronisława Komorowskiego. Choć od kilkunastu lat cieszy się emeryturą, to nie zwalnia tempa, w planach ma jeszcze pracę przez najbliższe dwa lata, wówczas to zakład stolarski będzie obchodził swoje 100 – lecie istnienia, a laureat będzie obchodził 70 lat pracy w zakładzie stolarskim, który otrzymał statuetkę  „Firma z Jakością”.

Wyjątkowy plebiscyt 

W Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Toszeckiej powstał pomysł, by w gminie Toszek zorganizować plebiscyt „Człowieka Roku Ziemi Toszeckiej”, gdzie zostaną uhonorowani mieszkańcy, którzy są lokalnymi społecznikami, wybijają się ponad przeciętność w swoich działaniach, a gmina, w której żyją i mieszkają, jest dla nich bardzo ważna. - Chcieliśmy stworzyć nagrodę, taki rodzaj wyróżnienia, w którym to mieszkańcy zdecydują, kogo chcieliby obdarzyć tytułem. Tak właśnie został wymyślony „Człowiek Roku Ziemi Toszeckiej”, który jest nadawany jednemu kandydatowi od 12 lat – tłumaczy Radosław Makowczyński, członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Toszeckiej.    
By znaleźć się w walce o tytuł, a więc w finałowej piątce potrzeba głosów mieszkańców. Na przełomie roku w lokalnej gazecie „Po troszku o Toszku” czytelnicy znajdują dołączone kupony, na których wypisują kandydata, któremu należy się wyróżnienie „Człowieka Roku Ziemi Toszeckiej”. Mieszkańcy gminy mogą zgłaszać każdego, kogo tylko chcą, by następnie na podstawie wskazanych kandydatur, wybrać piątkę osób z największą ilością zebranych głosów. Głównym warunkiem jest to, by wskazana osoba mieszkała na terenie gminy. Kiedy pięciu nominowanych do tytułu zostanie wyłoniona, wówczas kilkunastoosobowa kapituła przechodzi do głosowania, które wyłoni zwycięzcę. W skład kapituły wchodzą organizacje pozarządowe z gminy Toszek, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Toszeckiej, jako organizator plebiscytu, a także laureaci tytułu. Kapituła w tym roku liczyła 9 laureatów poprzednich edycji, jednego przedstawiciela organizacji pozarządowych oraz przewodniczącego TPZT i to oni zdecydowali, kto z pięciu nominowanych przez mieszkańców otrzyma tytuł. Kapituła w głosowaniu tajnym wybiera laureata, decyzja podejmowana jest zwykłą większością głosów. Tym razem za dobro czynione wobec gminy, za swoje zasługi został wybrany na „Człowieka Roku Ziemi Toszeckiej 2022” – 84-letni Horst Zwiorek.
- W zeszłym roku po raz pierwszy znalazłem się wśród nominowanej piątki do tego tytułu, jednak nie zostałem wybrany, udało się za to w tym roku. Bardzo mi miło, że ludzie dostrzegli mnie i docenili. To ogromna satysfakcja, za tak zaszczytne wyróżnienie  – wspomina tegoroczny laureat.

Zamiast statuetki 

Co roku uroczysty plebiscyt odbywa się w okolicach tłustego czwartku. Choć laureat odebrał już wyróżnienie, to warto nadmienić, że zamiast statuetki wręczane są dachówki pochodzące z Toszka, oprawione w drewno z wymalowanym regionalnym malunkiem. – Chcieliśmy się wyróżniać, stąd pomysł na dachówki, na których znajduje się namalowany toszecki zabytek, taki jak kościół, czy zamek, zdarzyło się także, że był wizerunek ratusza. To była już 12. edycja organizowanego konkursu na „Człowieka Roku Ziemi Toszeckiej” i można zaobserwować, że plebiscyt przyjął się wśród mieszkańców. Społeczeństwo chętnie głosuje, zawsze możemy liczyć na kilkaset oddanych głosów – podsumowuje organizator Makowczyński.

Laureaci
Oto lista dotychczasowych laureatów tytułu:
• dr Stanisław Dielehner + (2011),
• prof. Józef Musielok (2012),
• ks prałat Marian Piotrowski + (2013),
• Maria Garbal (2014),
• Grzegorz Kupczyk (2015),
• Dorota Matheja (2016),
• Krystian Kiełbasa (2017),
• Marcin Kwaśniok (2018),
• Jerzy Szostok (2019),
• prof. Sabina Olbrich – Szafraniec (2020),
• Bożena Błaszczyńska (2021),
• Horst Zwiorek (2022).

Patrycja Cieślok-Sorowka
 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj