Wczoraj opisaliśmy sytuację dotyczącą dwóch osób z personelu medycznego pediatrii Szpitala Miejskiego nr 4, zakażonych koronawirusem. 
Na oddziale przebywało dziesięcioro dzieci wraz z opiekunami. Po wymazach u 50 osób – dzieci, ich opiekunów, personelu medycznego i pomocniczego, nie stwierdzono obecności wirusa SARS COV-2. Tych małych pacjentów, u których proces diagnostyczno-terapeutyczny zakończono, wypisano do domu. Zostaną objęci opieką gliwickiego sanepidu. Ten zaś rozważy, czy ewentualna kwarantanna będzie konieczna i skontaktuje się bezpośrednio z opiekunami dzieci.

Ale nasi czytelnicy mają wątpliwości co do szpitalnych procedur. Jeden z internautów poinformował, że jego syn i partnerka mieli negatywny wynik i dostali wypis ze szpitala. 

– A wieczorem zadzwonił sanepid, mówiąc, że badania są nieważne, bo za szybko były zrobione i nałożył na nas dwa tygodnie kwarantanny – napisał oburzony pan Patryk. W podobnej sytuacji znalazła się pani Aleksandra.   

Dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska z zespołu kontroli zakażeń szpitalnych w gliwickiej placówce wyjaśnia, że kwarantanna to wymagana w takich sytuacjach procedura i nie decyduje o niej szpital, który ma obowiązek przekazania informacji do sanepidu, a ten ostatni właśnie.  

– Długość kwarantanny wynika z czasu rozwoju koronawirusa w organizmie, który trwa około siedmiu dni i dopiero po tym czasie jest prawdopodobieństwo, że będzie wykrywalny. Dlatego sanepid nakłada 14-dniową kwarantannę – od potencjalnego kontaktu z osobą dodatnią, aby zdążyło rozwinąć się zakażenie i wirus był wykrywalny  – tłumaczy lekarka. 

W szpitalu wykonano badania i dzięki nim wiadomo, że na pewno dzieci i ich opiekunowie, wychodząc ze szpitala albo nie zostały zarażone i są zdrowe albo zostały zarażone, ale od tego momentu nie upłynęło 7-10 dni i badanie nie jest jeszcze w stanie tego pokazać.

– O tym, czy na pewno nie są zarażone, będzie wiadomo za tydzień, do 10 dni. Stąd kwarantanna i ewentualne badania kontrolne po niej. Jeśli dziecko dwa dni temu miało kontakt z osobą dodatnią, może być już zarażone, ale w wynikach tego nie widać – dodaje dr Dołaszyńska-Żółkiewska.  

Wszystkie wypisane osoby zostały poinformowane o takich procedurach oraz o tym, że będzie się z nimi kontaktował sanepid. 

– Szpital nie ma na to żadnego wpływu i nie jest tak, że zrobiono złe badania i są one nieważne. Wynik ujemny nie świadczy, że dziecko nie jest zakażone. Chodzi o to, by wyeliminować bezobjawowych nosicieli. Prawdopodobieństwo, że zarazili się w szpitalu, jest mało prawdopodobne, ale nie znaczy, że nie istnieje – tłumaczy dr  Dołaszyńska-Żółkiewska.  

Niestety, mimo wielokrotnych prób, nie udało nam się skontaktować z gliwickim sanepidem, by wyjaśnić kwestie dotyczące kwarantanny osób z oddziału pediatrii.  

(ml) 
wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • Susan Benson 2020-08-29 08:32:24
    Witam, czy potrzebujesz pilnej pożyczki? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Potrzebujesz pożyczki na założenie firmy, ukończenie projektu, zakup domu lub samochodu, czy też potrzebujesz pożyczki z innych powodów osobistych? jeśli odpowiedź brzmi tak, skontaktuj się z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi kredytowe, zarówno zabezpieczone, jak i niezabezpieczone. Jeśli to czytasz i wiesz, że potrzebujesz wsparcia finansowego, możesz po prostu napisać do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub napisz do nas bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe, ponieważ Twoja stabilność finansowa jest naszym ostatecznym celem. Funkcje i zalety; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji * Masz szansę wybrać datę spłaty - co tydzień, co miesiąc lub co rok przez okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Wiele osób stoi w obliczu przedwczesnych wyzwań finansowych iz jakichś powodów tak trudno jest im uzyskać pożyczkę w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych. Jeśli naprawdę potrzebujesz rozwiązania dla swoich finansów, po prostu napisz do mojej firmy, a pomożemy Ci z pożyczką. Pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Kiedy aplikujesz z nami, składasz wniosek w zaufanej firmie, która dba o Twoje potrzeby finansowe, naszym najwyższym priorytetem jest Twoja stabilność finansowa i będziesz pod opieką przez cały proces. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com LUB; WhatsApp: +447903159998
  • VIOLETTA FINANSOWANIE 2020-09-03 19:49:30
    Witam wszystkich Dziękuję Bogu za to, że ponownie postawiłeś VIOLETTA ZAWADZKA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty finansowe, po prostu skontaktuj się z tą wspaniałą VIOLETTA ZAWADZKA, a będziesz miał pełną satysfakcję.Ta kobieta właśnie pomogła mi niewielką sumą 35 000 zł, a to mi wystarczy. Jest kobietą serca, dzięki tej wspaniałej kobiecie mogłem podnieść standard życia i zadłużenie. Jeśli potrzebujesz małej pożyczki, skontaktuj się tylko z nimi, a nie zawiedziesz się. E-mail: violettazawadzka1955@gmail.com Dziękuję Ci Nie można wysłać jednego posta za drugim.