Zdrowe odżywianie to nie wszystko! Warto również zadbać o odpowiednią suplementację, aby zapewnić naszemu organizmowi to, czego potrzebuje. Dlaczego jest to tak ważne?

Czym jest suplementacja i jak wpływa na organizm?

Aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, potrzebuje wielu mikroelementów. Nie ulega wątpliwości, że zdrowe odżywianie to podstawa. Może się jednak zdarzyć, że mimo dobrej diety pojawia się niedobór pewnych składników odżywczych. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą suplementy. Są to środki spożywcze zawierające poszczególne mikroelementy. Występują najczęściej w formie kapsułek, tabletek czy też syropów. Ich zadaniem jest dostarczenie brakujących mikroelementów. Warto zaznaczyć, że są to składniki odżywcze obecne w naturalnych produktach. Na rynku znajdziemy między innymi  suplementy zawierające witaminy, składniki mineralne, probiotyki czy też aminokwasy i białka. Natomiast suplementacja to proces uzupełniania brakujących składników za pomocą suplementów. 

Odpowiednia suplementacja wesprze regenerację oraz pracę naszego organizmu. Może być szczególnie ważna podczas uprawiania sportu, kiedy nasze ciało narażone jest na szczególny wysiłek. Dzięki suplementom dostarczamy mikroelementami, które stanowią również budulec komórki. Należy jednak podkreślić, że zbyt wysoka obecność poszczególnych składników może nieść ze sobą szkodę dla naszego zdrowia.

Jaka suplementacja będzie odpowiednia?

Należy podkreślić, że suplementacja powinna być dobrana indywidualnie do naszego organizmu. Nie możemy na własną rękę wybrać kilku produktów i po prostu ich zażywać. Przed podjęciem jakichkolwiek działań powinniśmy udać się na badania, które wykażą, czego nasz organizm potrzebuje. Warto również skonsultować się z dietetykiem. Specjalista pomoże nam dobrać odpowiednie suplementy na podstawie wyników oraz wywiadu. Następnie pozostaje nam wprowadzenie zaleceń w życie. W tym celu warto zapoznać się z ofertami różnych producentów. Jednym z nich może być Ekamedica, która zajmuje się produkcją naturalnych preparatów już od 2001 roku. Warto zaznaczyć, że produktach tej firmy nie znajdziemy konserwantów, a wytwarzanie suplementów odbywa się zgodnie z wcześniej opracowanymi normami. Co ważne, suplementy Ekamedica są przeznaczone również dla diabetyków. Pamiętajmy jednak, aby przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem!

Wśród dostępnych produktów znajdziemy soki z dużą zawartością witamin, składników mineralnych. Do dyspozycji mamy również suplementy w formie sproszkowanej. Oprócz tego możemy wybrać również olejki. Po przejściu do konkretnego suplementu dowiemy się dokładnie, jaka jest jego zawartość, sposób użycia i przechowywania, przeciwwskazania, a także inne zalecenia.

Kto powinien przyjmować suplementy?

Jak zostało wspomniane, wiele zależy od wyników badań. Można jednak wymienić kilka grup osób, którym suplementacja jest szczególnie zalecana. Wśród nich znajdują się kobiety w ciąży. Zaleca się im spożywanie kwasu foliowego oraz żelaza. Pozostałe suplementy mogą wynikać z indywidualnej kondycji organizmu. Oprócz tego suplementacja zalecana jest osobom starszym, które w związku z problemami zdrowotnymi nie mogą spożywać niektórych pokarmów lub po prostu nieprawidłowo się odżywiają. Brak zróżnicowanej diety to problem, który dotyka nie tylko ludzi starszych. Prawidłową suplementację zaleca się również weganom, osobom nietolerującym laktozy lub stosującym diety z mocnym ograniczeniem niektórych składników odżywczych. 

Zastanawiasz się, jaką dietę stosować? Sprawdź artykuł: Mindful eating - 5 złotych zasad uważnego jedzenia: Mindfulness.


Materiały partnera.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj