Na razie projekt uchwały w tej sprawie otrzymali do zaopiniowania radni komisji gospodarki komunalnej. Decyzja zostanie podjęta podczas lipcowej sesji rady miasta. Urzędnicy proponują podwyżki (zależnie od wielkości mieszkania, bo w taki sposób nalicza się u nas ceny za wywóz śmieci) od 31 do 54 proc.
– Wzrost wynika z kwoty majowego przetargu na odbiór odpadów komunalnych i cen związanych z ich zagospodarowaniem. Przetarg wygrał Remondis, który za dwuletnią umowę otrzyma 83,9 mln zł. 

System musi się bilansować, co znaczy, że całość jego kosztów musi być pokrywana z opłat mieszkańców. Na wzrost cen ma wpływ szereg czynników. 60 proc. kosztów to wydatki za przetwarzania odpadów. Chodzi o nakłady, jakie ponoszą składowiska, centra recyklingu itp. Ich działalność znacznie podrożała w wyniku zmian w prawie, wprowadzonych w ostatnich latach.

Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic zaznacza, że istotnym czynnikiem jest wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej. 

– Jeśli chodzi o koszty odbioru, tutaj również wpływ miały decyzje rządowe, np. wzrost płacy minimalnej. Ceny gospodarki odpadami rosną w całej Polsce. Samorządy od lat składają szereg uwag do przepisów przygotowywanych przez rząd, przyjmowanych przez parlament i podpisywanych przez prezydenta kraju. Zdecydowana większość postulatów nie znajduje zrozumienia u rządzących. 

Rzecznik dodaje, że Związek Miast Polskich apeluje do władz centralnych o podjęcie pilnych działań, pozwalających na jak najszybsze obniżenie kosztów funkcjonowania gminnych systemów odpadowych, a przez to zmniejszenie stawek opłat dla mieszkańców. 

Jednym z pomysłów jest wprowadzenie programu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, umożliwiającej pokrycie części kosztów systemu przez inne podmioty. 

– Postulowana „rozszerzona odpowiedzialność” ma skłonić producentów towarów do minimalizacji związanych z nimi śmieci oraz zachęcić do używania tworzyw z recyklingu – mówi Oryszczak. – Bez takich rozwiązań oraz bez wsparcia dla tworzenia spalarni, której budowę planuje również nasze miasto, wzrost cen jest nieunikniony.

Proponowane przez gliwicki magistrat październikowe podwyżki w największym stopniu dotkną osoby zamieszkujące lokale do 60 m kw. Tam stawki wzrosnąć mają aż o 54 proc. Najmniej odczują je najemcy mieszkań o powierzchni od 90 do 120 m kw. Proponowany wzrost to 31 proc.

Oryszczak twierdzi, że Gliwice na tle innych miast naszej aglomeracji i tak będą miały jedne z najtańszych stawek.

– Są one różnie naliczane, ale łatwo znaleźć wspólny mianownik. Zestawiliśmy kwoty proponowane w Gliwicach z innymi miastami w ujęciu gospodarstw domowych 3- i 4-osobowych, z uwagi na opłatę od metra. Dalej porównaliśmy stawki z innych miast za osobę z przeliczeniem kosztów przetargu na liczbę mieszkańców. I tutaj zastrzeżenie. Jeśli w Gliwicach wprowadzono by opłatę od osoby, a nie metra, kwota przeliczona na mieszkańca musiałaby ulec podwyższeniu o 15-25 procent. O tyle właśnie mniejsza jest liczba deklaracji od faktycznej liczby mieszkańców w miastach, w których obowiązuje opłata od osoby. Jak mówiłem wcześniej, system musi się bilansować, więc uczciwi obywatele musieliby opłacać różnicę. Do kosztów systemu należałby wliczyć również konieczność obsługi administracyjnej przetwarzania deklaracji, a to kilka nowych etatów.
 
 (san)

Galeria

wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • Krywak 2020-06-25 17:19:13
  To nie metry śmiecą a ludzie, DRODZY RADNI troszkę oleju w głowę.
 • Claudia Klein 2020-07-13 19:56:20
  Witam i witam w Spotlight Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów. Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. Na pytania / pytania? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!
 • bella96 2020-07-18 18:13:33
  "Do kosztów systemu należałby wliczyć również konieczność obsługi administracyjnej przetwarzania deklaracji, a to kilka nowych etatów." - to taki dowcip? Bo jak dla mnie wystarczy dostęp do bazy adresowej, meldunkowej i prosty skrypt na bazie danych. Nie trzeba ANI JEDNEGO więcej urzędnika. W ogóle do tego nie trzeba urzędnika...
  • Mr J 2020-07-23 21:31:43
   A po chwili ludzie już będą wymeldowani!