9 września rozpocznie się realizacja projektu na ekopracownię pod chmurką, która powstanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paniówkach.
Szkoła przystąpiła do konkursu, którego organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Po pozytywnej ocenie złożonego wniosku pod względem formalnym i merytorycznym placówka otrzymała dofinansowanie w kwocie 70 000 zł na realizację zadania.
Nowe miejsce
By powstała ekopracownia pod chmurką zostanie zagospodarowany teren znajdujący się od wschodniej strony szkoły o szerokości około 9 m i długości 20 m. Celem planowanej inwestycji jest aktywizacja dzieci i młodzieży na świeżym powietrzu, w otoczeniu drzew i roślin, umożliwiających prowadzenie obserwacji w różnych porach roku. Projektowana strefa będzie umożliwiała prowadzenie zajęć na zewnątrz dla maksymalnie 26 uczniów. To możliwość pracy w małych grupach, co sprzyja indywidualizacji procesu nauczania, naukę przez doświadczenie oraz prowadzeniu żywych lekcji przyrody. Zaplanowano zakup stołu szachowego, który byłby dodatkową atrakcją rozwijającą zdolności poznawcze i aktywność twórczą uczniów. Zadaszenie w formie prostokątnego żagla wkomponowane w zieloną strefę zabezpieczy uczniów przed nadmiernym działaniem słońca. Wykonane zostaną kwietne rabaty z drzewami i roślinami ozdobnymi. - Chcielibyśmy w tym miejscu posadzić klony polne oraz jałowca pospolitego- odmianę kolumnową oraz płożącą. Znajdzie się tu również miejsce na różne odmiany świerka i kosodrzewiny. Wymienione drzewa ładnie wkomponują się w otwarte miejsce, stworzą mikroklimat oraz dadzą dodatkowy cień. Możliwa będzie obserwacja różnych rodzajów liści i kwiatów drzew iglastych i liściastych. Spośród krzewów chcielibyśmy posadzić dereń świdwę, wierzbę purpurową i bez czarny. Spośród roślin zielnych barwinka pospolitego, krwawnika pospolitego, dzwonek skupiony, żywokost lekarski i strzęplicę siną. Znajdzie się również miejsce na paprotkę- narecznicę samczą. Wszystkie gatunki należą do naszych krajowych, pięknie kwitną i przyciągną owady i ptaki – słyszymy w UG Gierałtowice.
W projekcie uwzględniono tablicę kredową zewnętrzną, która pozwoli na prowadzenie zapisów i sporządzanie rysunków. Dzieci będą mogły również samodzielnie uczestniczyć w uprawie ekologicznego warzywnika, co pozwoli im na nabycie umiejętności uprawy, pielęgnacji i zbioru roślin. Całość projektu dopełnią tablice edukacyjne, duży termometr zewnętrzny i deszczomierz, dzięki któremu młodsi uczniowie nauczą się obserwować przyrodę w różnych porach roku oraz nabędą umiejętność odczytywania temperatury powietrza oraz ilości opadów. Zaobserwowane dane będą mogli porównać z pomiarami stacji badawczej, która jest już zainstalowana na podwórku szkolnym. W projektowanym miejscu zostaną zainstalowane cztery latarnie solarne na słupach, dzięki którym możliwe będzie wykorzystanie energii odnawialnej. Nie może zabraknąć koszy na śmieci, recyklingowych, dzięki którym uczniowie nauczą się segregacji oraz staną się bardziej odpowiedzialni za najbliższe środowisko.
Początek realizacji projektu zaplanowano na 9 września 2024, natomiast zakończenie zadania nastąpi 31 sierpnia 2025 roku.
Wizualizacje Urząd Gminy Gierałtowice
Komentarze (0) Skomentuj