Wakacje – najwyższy czas, by rozkoszować się piękna pogodą i wymarzonym urlopem. Jednak nie wszystko jest tak piękne, jak byśmy chcieli, bo właśnie na wakacjach bardzo często coś nam dolega. Przeziębienie, angina lub zapalenie oskrzeli – choroby te często dotykają nas właśnie latem. W wyniku tego nie myślimy o odpoczynku, lecz o tym, by jak najszybciej wrócić do zdrowia. 
Wbrew pozorom nie tylko zimą jesteśmy narażeni na wszelkiego rodzaju choroby. Letnia pogoda także może być niebezpieczna. Często towarzyszą jej mokre i chłodne poranki, które mogą przyczynić się do różnych infekcji. Gdy wyjeżdżamy nad morze lub w góry, często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Gwałtowne zmiany pogody mocno uderzają w nasz system odpornościowy. Najpierw przegrzewamy się  na słońcu, a chwile później kąpiemy się w zimnej wodzie. Na skutek tego nasz system immunologiczny osłabia się, więc jest podatny na działanie różnorodnych bakterii i wirusów.
Aby o siebie zadbać, warto przejrzeć zbiór informacji medycznych i dowiedzieć się, co jest dobre dla naszego organizmu. Dzięki temu unikniemy problemów zdrowotnych w czasie wakacji.

Letnie przeziębienie
Jeżeli chodzi o letnie przeziębienie, nie jest ono typową grypą, gdyż przebiega łagodniej i nie powoduje powikłań w układzie oddechowym. Może ono być wywoływane wirusami, które zdążyły zaatakować osłabiony organizm.  Do typowych objawów należą: łamanie w kościach, suchy kaszel, katar i poczucie słabości. Oczywiście niektórych dopada gorączka albo stan podgorączkowy, a czasami pojawiają się też dolegliwości układu pokarmowego, takie jak biegunka lub nudności. Gdy tylko zauważymy tego typu symptomy, powinniśmy od razu podjąć leczenie. W przeciwnym wypadku narażamy się na przykre konsekwencje zdrowotne w postaci  zapalenia oskrzeli, zatok, a czasami również zapalenia płuc.

Jak leczyć się latem?
Leczenie przeziębienia w okresie letnim  wymaga stosowania konkretnych leków. Jeżeli dopadł nas katar, należy zażyć coś, co ułatwi oddychanie i udrożni nos – może to być aerozol, żel lub tabletki. Stosowanie leków przyczynia się do skrócenia czasu trwania dolegliwości oraz sprawia, że szybko odczuwamy poprawę. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie domowych inhalacji z dodatkiem rumianku lub eukaliptusa. Jeżeli odczuwamy ból gardła, trzeba zażywać tabletki do ssania o właściwościach przeciwzapalnych i odkażających, a dodatkowo płukać gardło. Jeżeli walczymy z kaszlem, przydadzą się nam specjalne syropy i tabletki. Przy wyborze odpowiedniego leku musimy zdefiniować czy kaszel jest suchy, czy też mokry. Jeśli występuje gorączka, trzeba brać leki przeciwgorączkowe (dostępne bez recepty). Pamiętajmy, żeby wyjeżdżając na wakacje zaopatrzyć się w preparaty złożone, działające na różne objawy przeziębienia.

Jak dbać o zdrowie latem?
Zawsze lepiej jest zapobiec chorobie, niż ją leczyć. Dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o swoje zdrowie latem. Przede wszystkim musimy odpowiednio się odżywiać.  Latem możemy zadbać o to w prosty sposób, ponieważ dostęp do sezonowych warzyw i owoców jest bardzo łatwy. Dzięki nim dostarczamy do organizmu niezbędne witaminy i inne składniki odżywcze. Szczególnie ważne jest uzupełnienie diety o witaminę C, która nie tylko zmniejsza objawy przeziębienia, lecz także skraca czas trwania choroby.
Jeżeli zależy nam na dobrym zdrowiu, musimy unikać palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu, ponieważ substancje te mają szczególnie negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli chodzi o strój, warto dobierać go odpowiednio do panującej pogody – tak, aby się nie przegrzać lub nie zmarznąć. Latem, kiedy utrzymuje się wysoka temperatura, szczególnie powinniśmy uważać na klimatyzację. Może ona przynieść komfort, jednak jest też bardzo niebezpieczna, ponieważ naraża nas na gwałtowne zmiany temperatury.
Dodatkowo warto także zmniejszać ryzyko infekcji poprzez częste mycie rąk, unikanie dotykania brudnymi dłońmi twarzy oraz dbanie o higienę osobistą. We wszystkim należy oczywiście zachować umiar, jednak stosując się do przedstawionych zasad, można znacznie obniżyć ryzyko zachorowania.

Porady dotyczące dbania o zdrowie – jak je znaleźć?
Nikt nie lubi chorować, a zwłaszcza wtedy, gdy pogoda zachęca do wyjścia z domu. Aby jednak móc cieszyć się piękną wakacyjną aurą, należy sumiennie dbać o swoje zdrowie. Informacji sugerujących jak należy się do tego zabrać dostarcza serwis Netlekarz.pl. Można w nim znaleźć szczegółowe opisy chorób oraz wskazówki dotyczące profilaktyki. Stosowanie się do wskazanych zasad pozwala uniknąć pogorszenia się zdrowia w momencie, gdy nie jest to pożądane. Już dziś zajrzyj na Netlekarz.pl i zadbaj o swój organizm!
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj